والپیپرهای بهاری: همه جا گل


+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۱۶ و ساعت 11:48 |

بنفشه آفریقایی

  


نام علمی: سنت پولیا، آیونانتا

SAINTPAULIA- IONANTHA

 خانواده:

ژسِنریاسهGESNERIACEAE به آفریقای شرقی (تانزانیا) تعلق دارد. گفته شده  این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن  انتخاب گردید.

  


مشخصات ظاهری

اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.


مراقبت های لازم

نور

این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.

  


آبیاری

در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.

بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.

از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.

  


خاك

برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.


كود

در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.


تكثیر

برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.

  


قلمه برگ

این یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان است.

  

در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید.

  

برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.

  

قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.

  

قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. شكل (4)

در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.


تقسیم بوته

این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.


كاشت بذر

- با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به كاشت بذر اقدام كرد.

برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.

  


عوارض و حساسیت ها

بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.


بیماری ها

مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.

رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.

اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۱۶ و ساعت 11:45 |

کالانکوئه – (مراقبت از گیاهان آپارتمانی)

KALANCHOE


  


از خانواده: کراسولاسه

GRASSULACEAE

سرزمین مادری: ماداگاسکار در خانواده کراسولاسه گیاهانی با برگ های گوشتی وجود دارد که زیبایی آنها به برگ های آبدار و ضخیم شان است اما زمانی زیباتر می شوند که سرگل باشند.

(کالانکوئه) مانند گیاهان هم خانواده خود گل های فراوانی می دهد. این گل ها که معمولاً صورتی یا قرمز کمرنگ هستند، از اواسط زمستان تا اواسط بهار می شکفند، در بعضی از کالانکوئه ها گل ها کوچکند در عوض این گونه ها به دلیل برگ های زیبایشان مورد توجه قرار دارند.

  


روش مراقبت

این گیاه علاقه زیادی به نور دارد. در زمستان آن را داخل آپارتمان و نزدیک به پنجره های آفتابگیر قرار دهید و در سایر فصول روی تراس یا بالکن در محل سایه آفتاب نگهداری کنید.

نیاز کالانکوئه به آب متوسط است، هر بار مقدار کمی آب به آن بدهید اما نباید در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک بماند.


خاک

یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود حیوانی را با هم مخلوط کنید.

  


گرما

این گیاه گرمادوست است. در زمستان درجه حرارت 16 تا 19 درجه سانتیگراد و در تابستان 30 درجه سانتیگراد مناسب است. البته در فصل گرم، گرمای بیش از این را نیز تحمل می کند.


رطوبت نسبی

رطوبت نسبی معادل 50 تا 70 درصد برای کالانکوئه ایده آل است.

  


تکثیر

زمان مناسب برای کاشت بذر اوایل بهار و موقعی است که درجه حرارت به 21 درجه سانتیگراد رسیده باشد. به روش قلمه زدن هم می توان آن را تکثیر کرد. به این ترتیب که قلمه هایی به طول 8 تا 12 سانتی متر از شاخه هایش جدا کنید و به ماسه منتقل کنید. مناسب ترین زمان برای تکثیر به روش قلمه، اواخر بهار تا اواسط تابستان است.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۱۶ و ساعت 11:42 |

باغچه داری

باغ تان را در چند ساعت بازسازی کنید

برای داشتن یک باغچه ی زیبا و پر از رنگ، کافی است کمی سلیقه به خرج دهید و به عنوان یک سرگرمی، امر نوسازی و تزیین حیاط و باغ خانه تان را خود بر عهده بگیرید. به وسیله ی الگوهای ساده ای که ارائه می دهیم، نیمکت ها و صندلی های باغ را با دوام نمایید و منظره ی جدیدی در حیاط خانه تان به وجود آورید.

 

قطعات چوبی را رنگ کنید: اگر می خواهید با هزینه ی اندک باغچه و حیاط منزل تان را چشم نواز و زیبا کنید، بهترین کار این است که فرسودگی وسایل چوبی را بر طرف کنید. مبلمان، نرده ها، داربست ها و آلاچیق باغ اصولاً به رنگ طبیعی چوب هستند، اما چنانچه فرسوده و کهنه شده اند، آن ها را با رنگ های شاد و جذاب برگرفته از رنگ گل ها و گیاهان موجود در اطراف این لوازم رنگ آمیزی کنید و سیمایی باوقار و شاد به آن ها بدهید.

 

باغچه داری

برای شروع، با یک فرچه ی سیمی و زبر روی چوب مورد نظر را خوب بسایید تا رنگ های قدیمی ورقه شده و تکه های ریز چوب جدا شود. بعد از آن سمباده بزنید تا زمانی که سطح وسیله صاف و یکنواخت شود.

 

وسیله ی مورد نظررا با  یک پارچه ی آغشته به الکل صنعتی پاک کنید و اجازه دهید قبل از شروع نقاشی خشک شود. این کار سبب می شود موجودات ریزذره بینی داخل چوب، مثل قارچ ها و کپک ها، از فعالیت باز بمانند و شیء مورد نظر شما دوام بیش تری پیدا کند. رنگ روغن را برای سطوح خارجی آلاچیق و نیمکت به کار ببرید، چون دوام آن بیش تر است. به وسیله ی یک قلم موی پهن، سطح چوب را رنگ آمیزی کنید . نقاشی را با حرکت های هماهنگ و پی در پی، برای حاصل شدن نتیجه ای بهتر ادامه دهید. رنگ اولیه ای که روی وسیله ی چوبی می زنید آستر آن محسوب می شود.

 

پس از آستر زدن 8 ساعت صبر کنید تا رنگ خوب خشک شود، سپس رنگ زدن نهایی را آغاز کنید. می توانید برای آستر زدن چوب از رنگ سفید استفاده کنید؛ در این صورت، رنگ نهایی شما روشن تر از آنچه هست خواهد شد. دو بار رنگ کردن، پوشش خوبی برای وسایل شما خواهد بود. به علاوه اثاثیه ی شما به نحو مطلوبی در برابر تغییرات آب و هوا و آفتاب و باران محافظت می شود.

 

الگوهای دیگر: اگر شما اثاثیه و لوازم چوبی را با منظره ی طبیعی ترجیح می دهید، رنگ قهوه ای یا رنگ های نزدیک به چوب طبیعی را به کار ببرید. یا اینکه پس از سمباده و الکل زدن به چوب نیمکت یا آلاچیق فقط از روغن جلا استفاده کنید. این امر به جنس نیمکت یا نرده بستگی دارد که زیاد فرسوده و کثیف نباشد.

 

باغچه داری

لوازم فلزی: لازم است مبلمان فلزی باغچه را نیز هر از گاه رنگ آمیزی نمایید، زیرا لوازم فلزی که در هوای آزاد و در معرض باران قرار دارند، طبعاً خیلی زود دچار مشکل زنگ زدگی می شوند. در مورد وسایل فلزی حتماً باید از ضدزنگ استفاده کنید و پوشش زیرین را با لایه ای از ضد زنگ آستر بزنید. پس از خشک شدن آستر، دو لایه رنگ روغن از نوع مقاوم بر سطح فلز بزنید تا دوام میز و صندلی شما چند برابر شود.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۱۶ و ساعت 11:38 |

مراقبت از گیاهان آپارتمانی - یوکا

(YUCCA ELEPHANTIPES)

گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز ؛ این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است.

هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.

نیازها

نور : به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد؛ ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد .

درجه حرارت: درجه حرارت مطلوب در زمستان 10 تا 16 درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود ( نسبت به سرما مقاوم است ).

آبیاری : در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

کلاً اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند.

خاک : خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

تکثیر : جدا کردن پاجوش ها ( پا گیاه ) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید .

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 12:39 |
مراقبت  از گیاهان آپارتمانی - بنجامین

بنجامین ( BENJAMINA )


گیاهی بسیار زیباست از خانواده انجیر ( موراسه ) که برگ های کوچک با رنگ سفید و سبز به صورت ابلق در آن دیده می شود. معمولاً بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین (عکس زیر) پیوند می زنند تا مقاومتر شود که در صورت مشاهده برگ های سبز یکنواخت بهتر است قطع شوند تا گیاه ابلق بهتر رشد کند.

نیازها

نور : به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند (معمولاً بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایه بان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان گیاه برسد اما به برگ های گیاه آفتاب نتابد و برگ ها در سایه ( نور کامل ) باشند.

نکته : چون بنجامین نسبت به تغییر عوامل محیطی بسیار حساس است و با کمترین تغییری برگ های آن ریزش می کند از چرخاندن و جا به جایی گلدان بپرهیزید.

هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.

دما : حداقل درجه حرارت در زمستان 15 و در تابستان حداکثر 24 درجه. در زمستان حتماً باید در اتاق نگهداری شود (نسبت به سرما حساس است) .

آبیاری : در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود ( باید به اندازه یک انگشت در زیر خاک را بازدید نمود، اگر خشک بود باید آبیاری بعدی صورت گیرد ). معمولاً در خانه ها به دلیل عدم رعایت این مسئله و آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود. بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .

خاک : بهترین خاک کمپوست ( خاکبرگ ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است [مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی ( برگ پوسیده ) ] .

تکثیر: تکثیر این گیاه در آپارتمان مشکل است؛ برای تکثیر از قلمه هایی که حداقل یک برگ همراه دارد استفاده شود.

نکته مهم : برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند نگهداری بنجامین توصیه نمی شود زیرا گیاه خیلی حساسی است. فیکوس بنجامینا (انجیر گریان) که بومی هندوستان است، چنانچه در شرایط مساعد محیطی قرار بگیرد گیاهی است که به سرعت محیط را از آن خود می کند و به سایر گیاهان اجازه رشد نمی دهد. در واقع بزرگترین درختی که در جهان وجود دارد نوعی فیکوس است که در هند واقع شده و مساحتی حدود 2 میلیون متر مربع را در بر گرفته است! (عکس تزیینی است)

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 12:35 |

مراقبت از گیاهان آپارتمانی – فیکوس

فیکوس (FICUS ELASTICA )

RUBBER TREE

RUBBER PLANT

INDIA RUBBER PLANT

گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش هند و مالزی است و یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که در منزل نگهداری می شود. برگ ها ، ساقه ها وحتی چوب این گیاه در صورت شکستن از خود ماده چسبناکی خارج می کند که می توان از آن لاستیک تهیه کرد. بعضی از افراد در صورت تماس این ماده با پوست بدنشان نسبت به آن حساسیت نشان می دهند.

در هوای آزاد ارتفاع آن به بیش از 25  متر می رسد و در شرایط عادی دایماً رو به گسترش و بزرگ شدن است و حتی ریشه های هوایی می دهد که خود به صورت تنه های مضاعف گیاه درمی آید. چون نور آفتاب قادر به نفوذ درخاک زیر این گیاه نیست، رشد هر گیاه دیگری در زیر سایه آن ناممکن است. با این همه فیکوس جزو محبوب ترین گیاهان خانگی است.

این گیاه جواب خوبی به شرایط آپارتمان می دهد. معمولاًً گیاهان کوچک و جوان به سرعت و به آسانی با محیط خانه شما خو می گیرند، اما گیاهان بزرگتر ابتدا اندکی افت می کنند و برگ هایشان می ریزد یا قهوه ای می شود.

برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه می روید. با ریزش برگ های پیر در قاعده، ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت می توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد .

نیازها

نور :اگرچه گیاه در سایه هم می تواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نیست. گیاه به نور کامل نیاز دارد اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید. در زمستان نیز باید آن را از سرما حفظ کرد.

آبیاری : اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. آب زیاد از حد، به گیاه آسیب می رساند. این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است . در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است.

خاک: بهترین خاک، خاک لوم است مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و خاک رس(خاک باغچه ).

تکثیر : گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 درجه سانتیگراد؛ البته در بهار معمولاً همه قلمه ها ریشه می دهد .

نکته گیاه پزشکی : گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می شود .

منابع

HTTP://MGONLINE.COM

WWW.ANZALIFLOWERS.PERSIANBLOG.COM

WWW.SHARGHNEWSPAPER.COM

«پرورش گل در باغ، خانه، آپارتمان» نوشته مهندس حسن حسنی زاده

ترجمه آزاد : م . پاک رو

عکس ها از اینترنت

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 12:32 |

فیلودندرون اکسی کاروم یا فیلودندرون اسکاندنس

(HEARTLEAF PHILODENDRON (PHILODENDRON SCANDENS


این گیاه بومی آمریکای جنوبی، احتمالاً رایج ترین و شناخته شده ترین گیاه آپارتمانی است. نام های دیگر آن WEATHEART VINE و PARLORIVY است. برگ های آن به طول 8– 12سانتیمتر، قلبی شکل و به رنگ سبز براق تیره است. ریشه هوائی و بالا رونده دارد و در هر شرایطی رشد می کند چون با تغییرات درجه حرارت و نور حساسیت زیاد نشان نمی دهد. به همین دلیل برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و نگهداری آن برای مبتدیان باغبانی نیز آسان است.

برای ایجاد محیط مناسب باید قیـّمی را که ارتفاع آن از گیاه بلندتر باشد، در پای بوته فرو کرد و دور آن را با خزه پوشاند و بوته را به قیم بست تا به تدریج ریشه نابجا به داخل خزه فرو کند و خود را بالا بکشد؛ همچنین می توان اجازه داد گیاه به خودی خود رشد کند و از گلدان به پایین سرازیر شود.

نگهداری

درجه حرارت – به طور کلی در حرارت کمتر از 10 – 15درجه در زمستان از بین می روند.

نور– تمام انواع فیلودندرون ها باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند، محل نیم سایه مناسب است (جای این گلدان در لبه پنجره یا لبه میز مناسب است).

آبیاری – در تمام دوره ی رشد، آبیاری  مرتب لازم است و آب مازاد زیر گلدان را باید خالی نمود. در زمستان هفته ای یک یا دو بار آبیاری کافیست. بهتر است اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

رطوبت هوا – سطح برگ ها را بایستی به طور مرتب حتی دو مرتبه در روز در تابستان اسپری نمود و در زمستان چنانچه در اطاق گرم نگهداری شود، یک مرتبه در روز اسپری می نمایند.

برگ های فیلودندرون باید هر روز با غبار پاش مرطوب شود و با آب ولرم به وسیله ی اسفنج آن را تمیز نمود.

مقدار کود آن باید متناسب باشد. در غیر این صورت رشد آن نامطلوب و برگ ها خشن و درشت و زننده خواهد شد.

تغییر گلدان – هر دو تا سه سال یک مرتبه تغییر گلدان می دهند.

تکثیر – قلمه های آن در آب ریشه می دهد و آنهایی که ریشه ی هوایی می دهد، آن را همراه با جوانه ی اصلی در گلدان می کارند همچنین از طریق کاشت بذر، آن را در اردیبهشت ماه تکثیر می کنند.

آفات – کنه قرمز آفت مهم آنست. با محلول دو در هزار مالاتیون هر 15 روز یک مرتبه در بهار و تابستان سمپاشی می کنند. اسپری با آب ساده نیز بسیار مؤثر است.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 12:29 |

مراقبت از گیاهان آپارتمانی - پپرومیا

PEPEROMIA


پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.

این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.

اگرچه تعداد انواع این خانواده بسیار زیاد است، ولی فقط تعداد محدودی مورد توجه قرار گرفته و در آپارتمان ها پرورش داده می شوند و خاک آنها بایستی خاک پیت (خاک جنگل) باشد تا به خوبی رشد کند.

با توجه به شکل ظاهری و نحوه ی رشد، آنها را به سه گروه تقسیم نموده اند:

گروه اول: بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .

گروه دوم: دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه ی برگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .

گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزان می شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند و بخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

نگهداری

گیاه پپرونیا یك ساقه گل دهنده با شاتون های سبز رنگ تولید می كند كه ارزش زینتی ندارد. زمانی كه این گیاه به گل می رود كیفیت برگ ها و زیبایی گل های آن كمتر می شود. با حذف ساقه های گل دهنده می‌توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهده كرد.

حرارت : این گیاه به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان 15 درجه سانتیگراد را تحمل نماید و در فصل رشد دمای 24 – 30 درجه برای آن بسیار مناسب است.

نور: مناطق پرنور یا نیمه سایه اطاق که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، مناسب است. این گیاه در زیر اشعه ی چراغ فلورسنت پژمرده می شود.

آبیاری : این گیاه نیاز چندانی به آب ندارد. همیشه مقدار زیادی آب در برگ های آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر باشد.

ریشه آن سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده، زرد و خشک می شود. در صورت آب دادن زیاد اطراف یقه ساقه، موجب پوسیدگی آن می گردد.

رطوبت هوا : میزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نماید، لکه هایی بر روی سطح برگ ظاهر می گردد و برگ را بی حس می کند و برگ می افتد.

* هر دو ماه یک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهید تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضای آزاد در محلی سایه قرار دهید تا حالت طبیعی خود را به دست آورد.

خاک : هر اندازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد، ریشه و ساقه از پوسیدگی محفوظ خواهد بود. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاده کنید و کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.

تکثیر : پپرونیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تكثیر می¬ شود؛ پپرونیای سبز با قلمه¬ های برگ و ساقه تكثیر می شود. پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروكیده، كاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به كمك برگ های كاملش تكثیر می كنند.

دستور کلی برای تکثیر: در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان 4- 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن 18 درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 12:25 |

نکاتی چند در مورد نگهداری گل های آپارتمانی


از قدیم گفته اند « عقل سالم در بدن سالم » است. در این جمله منظور از عقل همان روان ، و روحیه سالم و سرحال داشتن و پر انرژی بودن است.

 آلودگی هوا  همان طور که بر روی تنفس ( اکسیژن رسانی) و جریان خون، قلب، مغز و ... اثر می گذارد، روان انسان را نیز درگیر می کند. در این زمینه تحقیقاتی نیز به عمل آمده که نتایج آن را در برخی از روزنامه ها و مجلات تحت عنوان « افسردگی همه گیر» مطالعه کرده ایم. انسان موجودی طبیعت گراست و می تواند با محیط، مبادله انرژی داشته باشد؛ بنابراین هر قدر محیط سالم تر، زیباتر و آرام تر باشد این تبادل به نحو مفیدتری صورت خواهد گرفت.

رنگ سبز، رنگ بودن، گرمی، آرامش، مهربانی و دعوت کننده است. رنگی که خداوند با طیف بسیار گسترده ای آن را در جای جای طبیعت گسترده است و این گستره زیبایی، پیام آور آرامش و سلامتی است. افسوس که ماشینیزم، بهره وری انسان را از این نعمت محدود ساخته است. اما با این محدودیت و آلودگی رو به افزایش چه باید کرد؟ آیا گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند جایگزینی مناسبی برای این نعمت باشند؟ و ما انسان ها چگونه می توانیم از وجود این گیاهان برای تقویت روح و روان خود استفاده کنیم؟

« در آپارتمان های امروزی به علت نبود نور و انرژی کافی، گیاهان دست ساز و بی جان جای گیاهان طبیعی را گرفته اند که نه آب می خواهد، نه کود و نور؛ و به راحتی قابل شستشو است. برقراری ارتباط با چنین وسایل بی جان به مراتب سخت تر از جانداران سبز و با نشاط است. لطافت و سرزندگی یک گیاه زنده و جاندار به راحتی می تواند ما را به سوی خود دعوت کند و اگر ما راه های کسب انرژی را بیاموزیم و بتوانیم با دنیای درون خود ارتباط برقرار کنیم، به راحتی پاسخگوی این دعوت خواهیم بود. ما می توانیم با گیاهان صحبت کنیم، درددل کنیم و به زبان دیگر همنشینی داشته باشیم. وقتی در فضای کوچک آپارتمان خود پنجره را به هوای چند گلدان باز می کنیم، خودمان هم کمی هوای تازه استنشاق می کنیم ( البته اگر مه و دود نباشد).

ریزش برگ های کهنه و قدیمی و رویش مجدد برگ های نو الگویی است برای بازسازی، تلاش و سازندگی ما که همنشین این موجودات با طراوت و سرشار از زندگی هستیم. اگر گلدانی در منزل دارید حتماً این کلمات برایتان معنادارتر خواهد بود زیرا مأنوس شدن با این مخلوقات زیبای بی کلام، بسیار لذت بخش خواهد بود. به طوری که اگر آفتی به خاک یا برگ های گیاهتان بیفتد ناراحت می شوید و درصدد رفع آن برمی آیید، به مغازه های مختلف سر می زنید تا چاره ای بیابید و وقتی که گل و گیاهتان را مجدداً سرحال می بینید، گویی دوباره انرژی گرفته اید و خوشحال می شوید. این همان احساسی است که مزرعه داران، کشاورزان و کسانی که در دل طبیعت زندگی می کنند، بارها و بارها تجربه کرده اند؛ ولی با مقیاسی کوچک تر و شهری. وقتی نمی توانیم گلستان داشته باشیم، چرا خود را از گل محروم نماییم؟

با کمک تکنیک های گوناگون، با چگونگی ارتباط با دنیای درون خود – که هنوز متداول نشده– آشنا شوید تا نیازهای ناشناخته درون خود را ملموس، و از سطح ناهوشیار به سطح هوشیار خود منتقل سازید. در این صورت است که می توانید با دنیای گیاهان رابطه برقرار کنید. زیرا آن هنگام است که زبان سکوت را فرا گرفته اید.

با چشم دل ببینید و با گوش جان بشنوید. به خصوص برای افرادی که تنها زندگی می کنند، نگهداری گیاه در چهار دیواری خانه بدون حیاط بسیار مفید خواهد بود. مونس و همدمی که آزار رسان نیست. آسیب ها و زخم های عاطفی و روانی را نه تنها نمک پاش نیست بلکه مرهمی بی دردسر است. انرژی دهنده ای که توقع و انتظارات عصبی ندارد و شما را نمی آزارد. با شما مهربان است و همراه سکوتش دریایی از آرامش را به شما هدیه می کند.


شرایط نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی

 فیکوس ، بنجامین ، آگلونما ، دراسنا، دیفن باخیا ، اسپاتی فیلم، تپوس، برگ انجیری ، فیلودندرون ، گوش گرگی یا سینگونیوم، سانسوریا و فیکوس الاستیکا ( فیلتوس) نام چند گیاه آپارتمانی است.


فیکوس بنجامین

شامل انواعی مانند بنجامین سبز، ابلق، سیلور، زعفرانی، آمستر، شیدا، پرتقالی و مینیاتوری است. این گیاه به مکانی پر نور نیاز دارد که بهترین محل برای آن پنجره های جنوبی و نور غیر مستقیم از پشت پرده است. آبیاری این گیاه در تابستان باید هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار باشد. بنجامین در تابستان، یک روز در میان احتیاج به اسپری آب روی برگ هایش دارد تا رطوبت نسبی اش تأمین شود. مهندس مهدی بابایی، مسئول دفتر فضای سبز شهرداری منطقه چهارده درباره شرایط نگهداری سایر گیاهان آپارتمانی چنین می گوید:

آگلونما گیاهی بوته ای است. بهترین شرایط نوری برای این گیاه، پشت پنجره های شمالی و مکان های کم نور است. برای تأمین رطوبت نسبیِ، این گیاه در تابستان باید هر روز اسپری آب شود و در زمستان هر دو روز یک بار. اما دراسنا که شامل دراسنای بلالی سبز، در اسنای بلالی ابلق، دراسنای پرچمی و دراسنای قرمز است، باید پشت پنجره های جنوبی گذاشته شود تا از نور غیرمستقیم استفاده کند. این گیاه باید در تابستان هفته ای دو بار آبیاری شود. اما فاصله بین دو آبیاری با توجه به شرایط دمایی باید به گونه ای تنظیم شود که سطح خاک گلدان خشک باشد.

دیفن باخیا یا سُم برگ از نظر شرایط نوری همانند دراسنا است، اما آبیاری آن در تابستان هر چهار روز یک بار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند و رطوبت نسبی این گیاه در تابستان باید یک روز در میان از طریق اسپری روی برگ ها تأمین شود.

پتوس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است که شامل دو نوع سبز و ابلق است. این گیاه به نور حساسیت زیادی نشان می دهد و حتی در محیط هایی با نور کم می تواند به رشد خود ادامه دهد. آبیاری پتوس در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند اما به جهت حفظ طراوات و شادابی برگ ها باید هر روز اسپری آب کم املاح انجام شود.


اما نگهداری گیاهان آپارتمانی، مشکلاتی را هم با خود به همراه دارد. دو مشکل عمده ای که اکثر گیاهان آپارتمانی در تهران با آن مواجه هستند یکی وجود توده های متحرک سفید رنگ با پوشش آردی به نام شپشک آردآلود است. این حشره از شیره پرورده گیاه تغذیه کرده و باعث افت گیاه می شود. شیوه مبارزه با این حشره، استفاده از سموم تماسی مانند مالاتیوم، دیازنیون، گوزاتیون به صورت وتاول(پودر) به نسبت به یک قاشق مرباخوری ( دو سی سی در یک لیتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مایع ظرفشویی ) است که باید روی سطح برگ ها و پشت آنها اسپری شود و در صورتی که مؤثر واقع نشود باید دو هفته بعد تکرار شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با عنایت به این که این حشرات از شیره گیاهی تغذیه می کنند، می توان از سموم سیستمیک نیز جهت مبارزه استفاده کرد.

دومین مشکل، وجود کرم خاکی یا خرخاکی داخل خاک گلدان هاست که این امر با توجه به وجود این گیاهان در داخل آپارتمان باعث کثیفی محل سکونت و بد منظر شدن اطراف گیاه می شود. روش مبارزه با این مشکل استفاده از سموم سوین یا لیندین ( وتاول پودری) به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب است. این آب باید به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده شود.

بدون تردید رعایت نکات علمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی و فراهم کردن شرایط مناسب زیستی برای این گیاهان، تأثیر به سزایی در رشد، پرورش، سبزی و طراوت آنها دارد، اما نباید این نکته را فراموش کرد که گیاهان همانند ما انسان ها دارای احساسات و عواطف هستند و احساس ما را نسبت به خودشان به خوبی درک می کنند. اگر ما یاد بگیریم که جمله های تأکیدی مثبت را برای خود نهادینه کنیم ، بهتر می توانیم این نعمت های الهی را باور کرده، با آنها ارتباط برقرار کنیم و بهره وری مثبت داشته باشیم.

بیایید احساسات خود را به آزمون بگذاریم، امتحان کنیم و نتیجه اش را ببینیم. به طبیعت روی آوریم. اگر نمی توانیم باغ و باغچه داشته باشیم، سبزی هر چند کوچک را در گلدان های گلی به خانه هایمان دعوت کنیم. به امید روزی که لطافت این سبزی روح و روان ما را فراگیرد.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۵ و ساعت 11:59 |
افرا

نام علمي :    Aceraceaeer Spp
خانواده :  Aceraceae
نام انگليسي  :  Maple

 


اين جنس به علت تنوع فرم و دامنه گسترش از مهمترين گونه‌هاي جنگلي بوده وشامل 200 گونه از گياهان درختي و درختچه‌اي است.
در اين جنس برگها ساده و به ندرت مركب مي‌باشند. پهنه برگها، پنجه‌اي با بريدگيهاي خفيف يا عميق و به ندرت بدون لوب مي‌باشد. دمبرگها طويل و رگبرگها شانه‌اي هستند. گل آذين خوشه يا چتر، گل‌ها نر ـ ماده و اغلب در روي يك پايه هم گل نر و گل ماده و هم گل نر ـ ماده يافت مي‌شود. گلها به رنگ زرد و ياسبز بوده ودر بعضي گونه‌ها جام گل وجود ندارد.
ميوه‌ در اين جنس خشك بالدار (سامار) مضاعف است.

نيازها :
اكثر گونه‌ها در خاكهاي غني و مرطوب مي‌رويند و تعداد كمي در خاكهاي خشك و كوههاي صخره‌اي رويش دارند. در محيط‌هاي آفتابي و نيمه سايه رشد مناسبي داشته و اگر نور كافي به آن نرسد مستعد پذيرش آفات گوناگون است.
اين گياه پرتوقع بوده واكثر گونه‌ها به آبياري زياد احتياج دارند و به علت پوست نازكي كه دارند در برابر سرماي ديررس حساس بوده و در زمستانهاي سخت آسيب مي‌بينند.

روش تكثير :
1ـ افرا به راحتي از طريق بذر قابل ازدياد است اما از خشك شدن آن بايد جلوگيري نمود. در مورد گونه هايي كه بذر آنها زودرس است (بهار رس) بايد بلافاصله پس از رسيدن كاشته شوند. در گونه هايي كه بذر آنها در پائيز مي‌رسد (اغلب افراها)، سرما دهي به مدت 90 روز در دماي 4 درجه سانتيگراد و سپس كشت آنها در بهار منجر به رويش خوبي خواهد شد. كشت پائيزه در هواي آزاد به شرط آنكه بذرها ابتدا به مدت يك هفته خيسانده شده و آب آنها هر روز تعويض گردد، امكان پذير است. لازم به ذكر است قوه ناميه بذرها يك سال مي‌باشد.

2ـ بعضي گونه‌ها به وسيله قلمه و پيوند ازدياد مي‌يابند.

معرفي گونه‌ها:
افراي برگ چناري كركف (Norway Maple) A.platanoides
درختي پهن برگ و خزان كننده با 20 تا 30 متر ارتفاع كه داراي تاجي گسترده و با شكوه است. پوست تنه ابتدا خاكستري يا خاكستري متمايل به قرمز و داراي نوارهاي سفيد طولي است. برگها بزرگ، پنجه‌اي، بدون كرك و داراي 5 تا 7 لوب خيلي تيز مي‌باشند كه داراي دندانه‌هاي درشتي هستند. گلها بدون دمگل ، چتري و به رنگ زرد مايل به سبز بوده و ميوه آن دي سامار مي‌باشد.
اين گياه به هواي مرطوب و آبياري زياد نياز داشته و در محيط سايه ـ آفتاب داراي رشد مناسبي است. در خاكهاي لومي رشد نموده وبه زهكشي خوب نيازمند است.
ازدياد اين گونه به راحتي از طريق بذر صورت مي‌گيرد.
اين درخت با تاج گسترده و قامت بلند و رنگ پائيزه زيبا، جلوه خاصي به فضاي سبز مي‌بخشد اما از آنجا كه سيستم ريشه‌اي اين گياه بسيار گسترده است ممكن است به معابر ، آسفالت خيابانها و ساختمانهاي مجاور آسيب برساند و همين امر استفاده از آن را محدود مي‌سازد.

افراي شبه چناري (Sycamore) A.Pseudoplatanus
درختي پهن برگ، سريع الرشد، خزان كننده و تا ارتفاع 40 متر مي‌باشد. ظاهر اين درخت از فاصله دور شبيه چنار است ولي رنگ تاج آن نسبت به چنار روشن تر است. سن اين درخت به 500 تا 700 سال نيزمي‌رسد. برگها پنجه‌اي، پوست تنه فلسي، گلها آويزان و به صورت خوشه‌اي مي‌باشند. سامارهاي آن نسبت به گونه برگ چناري داراي زاويه بسته‌تري است. اين گياه خاكهاي قليايي و خشك را تحمل كرده و در خاكهاي غني با زهكش مناسب رويش بهتري دارد، نور پسند بوده و طالب فضاي باز است و نسبت به هواي آلوده شهر (تهران) مقاوم است.
ازدياد اين گونه از طريق رويش بذر در آبان ماه و سپس باز كاشت نهالها از آبان تا اسفندماه مي‌باشد.
اين گياه براي كاشت در خيابانهاي عريض و بزرگراهها مناسب است به شرط آنكه فاصله محل كاشت با ساير درختان و ساختمانها رعايت شود. به علت رشد سريع اين درخت مي‌توان در جنگل كاري از آن استفاده نمود.
براي كاشت در اراضي باتلاقي كه در اثر تجمع فاضلابهاي شهري بوجود آمده، مناسب مي‌باشد. از اين گياه به عنوان بادشكن هم استفاده مي‌شود.

كرب، افراي دشتي (Hedge maple) A. Campstre
درختي است بسيار كند رشد، به ارتفاع حدود 6 تا 15 متر،داراي تاجي نامنظم و شاخه‌هاي قابل انعطاف، نرم و منشعب برگها داراي 5ـ3 لوب با فرورفتگي عميق و قاعده قلبي شكل، پوست شيار دار، گلها سبز مايل به زرد و به صورت خوشه‌هاي برافراشته ، زاويه دوبال ميوه كاملاً باز و دانه فشرده و كرك دار است.
اين گياه نورپسند ، آهك دوست، مقاوم در برابر خشكي، كم آبي و سرما بوده و در تمامي خاكهاي لومي رشد خوبي دارد.
ازدياد آن از طريق بذر صورت مي‌گيرد.
از آنجاكه گونه‌اي مقاوم و سازگار است در اكثر مناطق و حتي به صورت خودرو يافت مي‌شود. اين درخت پاكوتاه به منظور حفاظ و پوشش در كنار آلاچيق هاي پاركها كاربرد دارد.
افراي قرمز (Scarlet Maple) A.rubrum
ارتفاع اين درخت بالغ بر 40 متر و بسيار سريع‌الرشد بوده و گلهاي آن پيش از ظهور برگها شكوفا مي‌شوند و داراي پوست ضخيم به رنگ خاكستري است. ساقه هاي جوان ابتدا سبز روشن بوده و به تدريج قرمز رنگ مي‌شوند. جوانه‌ها و گلها نيز در اين گونه قرمز مي‌باشد. برگها كشيده و داراي 3 تا 5 لوب كه در تابستان سبز تيره و در پائيز به رنگ قرمز براق در مي‌آيند.
اين گونه در هر نوع خاكي با رطوبت كافي رشد مي‌كند و در مناطق با آب و هواي مرطوب و يا زمين‌هاي باتلاقي رشد مناسبي دارد.
در صورت كاشت اين گياه در فضاي سبز پاركها، بايد در كنار درياچه‌هاي مصنوعي كاشته شوند تا هوا رطوبت لازم را داشته باشد.
افراي سرخ (افراي ژاپني) A.Palmatum ‘Atropurpureum’
درختچه‌اي است كند رشد، پهن برگ، خزان كننده وزينتي داراي گلهاي ارغواني و قرمز، برگها داراي لوبهائي با بريدگيهاي عميق كه در اين واريته در تابستان به رنگ زرشكي براق و در پائيز به رنگ ارغواني تيره در مي‌آيند.
اين گياه سايه پسند بوده و در زير سايه درختان بلند رويش دارد. به خاك غني بازهكشي خوب و رطوبت بالا نياز داشته و تاب تحمل خشكي را ندارد. به سرماي شديد حساس بوده ودر برابر بادهاي شديد بايد محافظت شود. واريته ذكر شده در آفتاب رشد خوبي دارد.
از اين گونه زينتي به جهت رنگ زيباي برگها و قامت كوتاه و انبوه در پارك‌سازي استفاده مي‌شود (به خصوص در پاركهايي كه به سبك ژاپني ساخته مي‌شوند) ، براي كاشت در پاسيو منازل و ادارات و تربيت بصورت بن ساي نيز بسيار مناسب است.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۲ و ساعت 16:30 |

گل یخ

Chimonanthus praecox

از خانواده calycanthaceae

 

گلهای زمستانی گرچه در زیبایی فرم و تنوع رنگ با گلهای فصول دیگر قابل مقایسه نیستند ولی معمولا" رایحه مطبوعشان که فضای اطراف را عطرآگین می کند جبران این کمبود را می نماید

گل یخ همانگونه که از نامش پیداست یکی از این گلهای زمستانی است که در فصل سرما شکوفه می دهد و در قلب یخ گرمی می آفریند . این گل خصوصا" برای استفاده گل بریده و تزئین منزل بسیار طرف توجه است .

 

مشخصات

 

اصل این گیاه از چین می آید و شامل درختچه های همیشه سبز و یا برگ ریز می شود . از چهار گونه موجود این گیاه تنها c. praecox بطور عمده کاشته می شود . این همان گیاهی است که ما با نام گل یخ آنرا می شناسیم . بلندی این گیاه به سه متر و گسترش آن به 5/2-3 متر میرسد.

c. praecox درختچه برگ ریز ( سیاه ریشه ) است و شاخه های متعددی دارد که از پای گیاه می رویند . برگهای آن نیزه ای شکل . گلهای فنجانی مانندش بطور تنها و یا جفت در محل اتصال برگ به ساقه ظاهر می شوند . رنگ گلبرگهای خارجی که بلندترند زرد و گلبرگهای کوتاهتر داخلی بنفشند . فصل گل از اواسط آذرماه شروع شده و تا اسفند بطول می انجامد . این گیاه قابلیت تحمل سرما را دارد .

 

طرز تکثیر

 

طرز تکثیر این درختچه زیبا و دوست داشتنی بطرق زیر می باشد:

1-    بوسیله بذر- بذر رسیده را از درختچه بکنید یا از جائی مطوئن بدست آورید . آنرا اوائل پائیز در گلخانه یا محلی محفوظ در خاکی که از شن – خاکبرگ به نسبت دو و یک آماده کرده اید بکارید . پس از اینکه گیاه سبز و حداقل پنج برگ یا شش برگه شد، آنرا به گلدان دیگری منتقل کرده و بتدریج در هوای آزاد بگذارید . به این ترتیب درختچه ای که کاشته شده در حدود سه یا چهار سال طول میکشد تا به گل بنشیند .

2-    بوسیله پاجوش – می توان قبل از ظهور گل یعنی در اواسط آبان ماه که هنوز درخت بیدارنشده است از پاجوشهای بزرگ و شاداب آن با احتیاط جدا کرده و در محلی که مورد نیاز است و یا در گلدان کاشت .

3-    بوسیله قلمه – مطمئن ترین طریقه ازدیاد این درختچه ،تکثیر بوسیله قلمه است .جهت گرفتن بهترین فصل پس از خزان برگها یعنی در ماه آذرو اوائل دی ماه می باشد . برای این منظور شاخه های چوبی و یا نیمه چوبی را جداکرده و به اندازه های ده تا پانزده سانتیمتری قطع کنید و آنرا در گلخانه و یا اتاق در ماسه شسته الک کرده ، قلمه بزنید  احتیاج به مواظبت فوق العاده ای ندارد در اواسط اردیبهشت می توان قیمه های گرفته و برگ دار را با احتیاط از ماسه خارج کرده و در گلدان مستقل قرار دهید .

4-    بوسیله خوابانیدن – ازدیاد این درختچه از طریق خوابانیدن پاجوشها یا شاخه های نیمه چوبی امکان پذیر است .

هرس

 

این درختچه معمولا" به هرس زیاد احتیاج ندارد مگر آنکه ساقه ها بیش از حد پیرشده باشند. و یا ظاهرا" گیاه شلوغ و نامتناسب باشد . برای هرس و فرم دادن می توان از فروردین ماه ساقه های زیادی و پیر را تا چند سانتیمتری ریشه کوتاه کرد .

آفات و بیماریها

 

خوشبختانه این درختچه آفت بخصوصی ندارد که باعث از بین رفتن آن شود فقط کم آبی و عوامل فیزیولوژیکی خاک باعث ظهور لکه های قهوه ای روی برگها و یا زردی برگها می شود که با آبیاری منظم و کودپاشی برگها و ساقه این نقیصه نیز برطرف می شود .

منبع مورد استفاده : مقاله مینوعلیان

 

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۰ و ساعت 23:43 |

Aphelandera squarrosa   DIANA

Aphelandra squarrosa ' Diana '

از خانواده : آکانتاسه ها

این گیاه زیبا بوته گلخانه های گرم بوده و موطن اصلی آن برزیل است. برگ هایش درشت و متقارن و سبزرنگ با خطوط سفید در امتداد رگ برگها است. گلهای زرد آن که در اطراف سنبله ای مجتمع شده دارای کاسبرگ هایی به رنگ زرد یا برحسب نوع سرخ فام است . معروفترین انواع آن عبارتند از: لئوپلدی با کاسبرگ های سرخ و دیانا با کاسبرگ های زرد که لبه آنها سرخ رنگ است.

کشت این گیاه بسیار آسان است و باید در فصل رویش خود در جای کاملاً روشن و در حرارت نسبتاً زیاد قرار گیرد و میزان رطوبت چه در هوای محیط و چه در خاک گلدان کافی باشد. معمولاً پائیز فصل گلدهی آن است اما در فصول دیگر سال هم گلدهی مشاهده شده است.

پس از تمام شدن گل باید گلهای پژمرده را چید و آبیاری را کم نمود. از میزان حرارت هم باید کاست ولی از 10 الی 12 درجه سانتی گراد نباید پائین تر بیاید. بهترین راه برای تکثیر این گیاه این است که در بهار مقداری سرشاخه های این گیاهان را قطع نموده و در گلدانی که حاوی مخلوطی از خاک تازه و خاک برگ است بکارید بدین ترتیب گیاه جدیدی بدست می آید.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۰ و ساعت 23:28 |
  
ساقه و برگ :

گل سرخ درختچه ای بوته ای است که به مقتضای انواع اقلیمها ارتفاعی بین یک تا دو متر متغیر ، دارای ساقه های خاردار ، خارهای ریز و فراوان ، برگهای مرکب ، غالبا پنج برگچه ای و دندانه دار سطح روئی برگ سبز تیره و سطح پشتی آن کدر است . ساقه های گل محمدی به جوانب و بالا رشد می کند.

گل ، میوه ، بذر:

گل رز دارای گلهای درشت ، معمولاً پرپر و به رنگهای صورتی ، سفید ، قرمز، متمایل به ارغوانی، درروی ساقه بطور منفرد و یا خوشه های سه تا پنج تائی ظاهر میشود. موارد استفاده :

موارد استفاده :

گل سرخ ، مظهر محبت است و زیبائی، عطر دل انگیز آن از دوران باستان آن را ستوده اند و حکمای یونان مصارف فراوانی ( مخصوصا در عطر سازی و پزشکی ) برای آن ذکر کرده اندو در طب شرق جایگاه ویژه ای داردگل محمدی که در واقع گل سرخ پرپر ، صورتی رنگ مظهر زیبائی و جمال طبیعت به شمار می آید گویند پیامبر اسلام به عطر گل سرخ علاقه وافر داشتند و آن را زیاد استعمال می فرمودنداکنون نیز عطر و گلابی که از گل سرخ تهیه می کنند، در مجالسی با ختم صلوات مصرف می کنند.عمده قسمتهای مورد استفاده این گیاه گلها و میوه های آن می باشد .گلبرگها و میوه های گل سرخ ، کمی قابض بوده و از این رو آن را به عنوان داروی قابض ملایم به کار می برند. دانشمندان انگلیسی در حین جنگ جهانی دوم متوجه شدند که میوه های گل رز ، به عنوان منابع بسیار غنی از ویتامین ث به شمار می آید ، به طوریکه سه عدد میوه متوسط گل سرخ یه اندازه یک پرتغال معمولاً ویتامین ث دارد. روی همین اصل از قدیم در روستاهای مناطق معتدل ایران ، از میوه گل سرخ و نسترن ، آش ، شربت و ترشی درست می کردندو یا نوعی ازآن که در مازندران << کلیک >> ودر آذربایجان<<گلدیک >> می گویندو بعد از ریختن گلبرگها رنگشان قرمز روشن و نرم می باشد به شکل خام نیز مصرف می گردد.از گلبرگهای گل محمدی در نواحی غربی و شمال کشور ، مربا و شربت درست می کنند که به علت داشتن املاح ملین و مفید است.میوه های گل رز حاوی اسید اسکوربیک به مقادیر 5/0 تا 7/1 درصد می باشد ولی مقدار ویتامین موجود در آن بستگی تام به منشا ء گیاهی ، محل کشت ، آب و هوای منطقه ، زمان جمع آوری و طریقه خشک شدن محصول دارد. در حقیقت میوه های گل سرخ موجود در بازار اغلب فاقد ویتامین ث می باشد، حتی اگر بپذیریم که میزان اسید اسکوربیک موجود در میوه گل محمدی بالا و در حدود یک درصد باشد و تمام این مقدار کاملاً وارد فراورده ها ی تهیه شده مانند دمکرده ، سوپ و مربا مصرف شود ولی قیمت ویتامین ث این فراورده ها در حدود 25 برابر قیمت ویتامین صناعی ( سنتزی ) خواهد بود ، چون اغلب خصوصیات فوق ممکن است ، صحیح نباشد و چون از نظر جذب و متابولیسم ویتامین ث طبیعی و صناعی فرقی با یکدیگر ندارد ، بنابراین میوه گل سرخ ، نمی تواند به عنوان یک منبع اقتصادی برای ویتامین ث محسوب شود و در قرصهای ویتامین ث محتوی میوه گل سرخ و ویتامین ث صناعی است ، اغلب ذکری از ویتامین ث طبیعی نمی شود و در اکثر موارد مقدار ویتامین ث طبیعی نیز بسیار ناچیز است.
+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۱۰ و ساعت 17:15 |
یاس سفید

Jasminum officinale

یاس سفید بکاریم

زمانی یاس سفید آنقدر محبوبیت داشت که گلدانهای بزرگ آنرا در بسیاری از منازل تهران میکاشتند و در شهر های گرمسیر شاید هم هنوز این کار مرسوم باشد . این همان گلی است که شعرا از آن زیاد نام میبرند و گل مورد علاقه شاعران بزرگ ایران است نام آن در فارسی یاس سفید و نام لاتین آن Jasminum officinale است و در زبان انگلیسی آنرا Poet’s jasmine که به معنی یاس شاعران است مینامند . اگر میخواهید برای دل خود و فرزندان و دوستانتان آنرا پرورش دهید، قلمه های تازه ءاین گل را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده و خاک خوب باغبانی به پایش بریزید؛ این گل آفت عمده ای ندارد ، فقط آفتاب فراوان و کود متعادل که 12-12-12 است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید در صورت بزرگ بودن گیاه اگر نیاز داشتید مقدار بیشتری کود تهیه کنید. عدد اول مقدار نیتروژن دومی میزان فسفر و عدد سوم میزان پتاسیم را در کود نشان میدهد کمپانی های سازنده کود این در صد ها را بر اساس نیاز گیاه تغییر میدهند تا اثری که میخواهند در گیاه بوجود بیاورند عدد وسطی برای برخی از گلها باید کوچک و برای انواع دیگر باید بزرگ باشد ، اگر عدد اول بزرگ باشد برای گیاهان سبز با برگ زیاد مناسب است و هم میتواند زیادی آن گل را بسوزاند یا برگهای آن را دچار خال های خشک و سوخته کند . اما کود بالانس مزبور برای گیاه یاس مناسب است .
فراوانی گلهای گیاه یاس مخصوصا در گلدان به کود دهی منظم آن مستقیما ربط دارد، کود دادن را در تمام فصل گل دهی که تا اوایل زمستان هم میرسد هر پانزده روز یکبار میتوانید ادامه دهید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید و اندازهء کود را تغییر ندهید مگر اینکه گیاه زیادی داشته باشید و بخواهید امتحان کنید زیرا امکان سوختنش وجود دارد . وقتی سرما به چند درجه بالای صفر رسید (60F ) آنرا به داخل خانه بیاورید و دیگر به آن کود ندهید تا بهار بعد که هوا دوباره گرم شود و بتوانید آنرا بیرون بگذارید . پس از آن باز میتوانید بمحض بیدار شدن گیاه برنامه کود دهی به آنرا ادامه دهید . گلهای خشک شده یاس در زیر نور که بطور سفید خشک میشوند را میتوانید جمع آوری کرده و از آن در ظروف شیشه ای بزرگ با چند قطره عطر یاس مخلوط کنید تا خانه شما را خوشبو کند و زیبایی گل یاس خشک کرده را به آن بیفزاید , از ظرف شیشه ای بزرگ برای اینکار استفاده کنید . در فصل زمستان داخل خانه اگر نور کافی موجود نیست یک لامپ مهتابی روی گیاه 12 ساعت در روز روشن نگاه دارید تا گیاه کمبود نور نداشته باشد . هر گیاهی به چند ساعت تاریکی نیاز دارد، شما میتوانید برای اینکار از ساعت تایمر داری که در ساعت مقرر چراغ را خاموش و یا روشن کند استفاده کنید. پس از مدتی به نیاز گیاه و عادت آن پی خواهید برد و به آن آشنا خواهید شد . با اینکار خاطرات خوشی برای کودکان و دوستانتان خلق خواهید کرد تا وقتیکه زنده هستند آنرا فراموش نکنند و رسم و علاقه شما را در میان دوستان بازگو کنند. مخصوصا آنهایی که خانه هاشان حیاط دارد از این کار غفلت نکنند. گل یاس غذای روحتان را فراهم خواهد کرد و برای استرس و افسردگی هم مناسب است.

نترسید یاس داخل گلدان زیاد بزرگ نمیشود , در مناطق گرمسیر آنرا بیرون و در حیاط بکارید و از نی یا چوب برای سر پا نگه داشتن گیاه استفاده کنید و یا آنرا کنار دیوار بکارید تا روی دیوار حیاط رشد کند و به پایین بیفتد. در مناطق هشت کشاورزی به بالا آنرا مستقیما میشود در باغچه کاشت و قبل از شروع فصل گل دهی آنرا کمی آرایش داد .یاس سفید را هر از چندی لازم است که بیارایید و شاخ و برگ های گل کرده ستبر را کمی بچینید و آنرا دوباره شاداب کنید . از خاک خوب دارای هیوموس و یا هوموس با پرلایت و یا بدون آن استفاده کنید . اگر خاک گلدان در ایران به صورت تجارتی عرضه میشود و در دسترس است از آن استفاده کنید و حتما خاک خوب برای این گیاه بکار ببرید، زیرا گیاه یاس سالها برایتان زیبایی خواهد آفرید؛ خاک ها متفاوتند و خاک با ماسه و پیت ماس و خاک برگ و پرلایت و چوب سخت پوسیده شده در اثر رشد دادن باکتری ها با آن بیشتر محتویات این نوع خاکها هستند و یک شرکت خوب و معتبر را همیشه مردم میشناسند و میدانند چه خاکی دارد و از آن فراورده تهیه میکنند ، اما شیوه های بجای روش اصلی هم کم نیستند که با شیوه های صنعتی این کار را سریع کرده و چیزی که برای گلدان خوب باشد را فراهم میکنند که البته به خوبی خاک گلدان اصلی نیست . اگر این نوشته ها کمی برایتان نا آشنا جلوه میکند برای اینست که مقداری از آن مربوط به آمریکاست ، در ایران بسته به اینکه در کجا هستید میتوانید خاکهای مختلفی پیدا کنید همه خاک های تجارتی برای گلدان خوبند . بیاد داشته باشید خاک سفت نمیگذارد آب و اکسیزن به ریشه برسد وقتی هم که خیس و مملو از آب شد آب به مدت زیاد اطراف ریشه میماند و جلوی رسیدن اکسیژنو هوا را به ریشه میگیرد خاک گلدان خاک نرم باید باشد و اگر میخواهید بدانید که نرمی آن چقدر باید باشد نرمی پیت ماس مرطوب را به خاطر داشته باشید ، پیت ماس از لحاظ ساختمانِ خاک مفید است ولی مواد آلی ندارد یا کم دارد و به آسانی شکسته نمیشود درست کمی مثل ماسه عمل میکند و در خود رطوبت و هوای مناسب نگه میدارد نه اطراف ریشه زود خشک میشود و نه غرق در آب است ، فقط مواد آلی حاصل از شکسته شدن خاک برگ و چوب مثل مالچ است که خوراک دائم در دسترس گیاه قرار میدهد که همیشه پای گیاه است اما برای نیاز گیاه به کود در موقع گلدهی چون خاک تمام مواد را در اختیار گیاه به سرعت لازم نمیگذارد از کود شیمیایی استفاده کنید . اگر کود دامی استفاده میکنید کم کم و با دقت امتحان کنید تا حساب کار دستتان بیاید .من کود دامی را برای داخل گلدان مناسب نمیدانم مگر اینکه آنرا داخل خانه نیاورید. خاک و گلدان تمیز و غیر آلوده بکار ببرید کود شیمیایی برای گلها بهترین است و یک شیشه غلیظ آن مدتها کارتان را راه میاندازد . اینها را اگر محلی برای فروش آن نیافتید با یک تلفن از دانشکده کشاورزی بپرسید تا محل فروش آنرا به شما معرفی کنند و یا از مدیران سوپر مارکت خود بخواهید آنرا در بسته بندی مناسب در اختیار مشتری قرار دهد و به آنها پیشنهاد کنید که با اختصاص دادن یک قسمت در یکی از فروشگاه هایشان به وسایل اینکار شروع کنند و با ازدیاد مشتری عرضهء آنرا گسترش دهند .شما هم برای کمک به فرهنگ اینکار با نوشتن و چاپ بروشور های راهنما همراه با عکس برای چند گل در هریک کمک کنید و با مراجعه به فروشگاه مسائلی را که آنها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند آنرا برایشان آسان کنید و راه عرضه آنرا به آنها نشان دهید تا فرهنگ اینکار گسترش پیدا کند و فروشنده نیاز خریدار را بداند.


نهال های بیست سانتی متری را در یک پلاستیک خاک پر از خاک گلدان که با کش حلقه ای نگه داشته شده را میشود در فروشگاه عرضه کرد و در تمام مدت بهار و تابستان آنرا بفروش رساند و از طریق اینترنت سفارش پذیرفت و با قرار دادن آن در قوطی مقوایی محکم سه گوش و ارزان آنرا به اقصی نقاط ایران فرستاد. این دستور برای هر نهالی انجام شدنی است است و در برون مرز میلیونها. نهال بدین طریق به فروش میرسد .


گل یاس انواع مختلف دارد و در نقاط مختلف دنیا انواع مختلف آن رشد میکند یکی از آنها که بسیار خوشبوست و کمی کوچکتر است و رونده نیست گلی است که در فیلیپین فراوان است و گل ملی آنها بحساب میاید و آن Sambatica نام دارد .


این یاس در غرب به یاس عربی معروف استاین یاس همان یاس چمپا است که اصل آن از هندوستان است برگهای این گیاه همیشه کمی کرچ شده بنظر میرسد و قوی ترین رایحه را دارد و چند تا از آن یک خانه را عطر آگین میکند .یاسی که در اینجا میبینید در امریکا به \'Maid of Orleans\' معروف است و این همان یاس خوشبوی چای استاصل یاس رکس از کشور تایلند است و بزرگترین گل یاس است البته بدون در نظر گرفتن یاس رازقی که پر برگ است و از کوهستانهای چین است.این گل یاس بخاطر حالت آن به گل یاس عنکبوت مشهور است .هر گلی که افتاده و برگهایش بلند باشد در انگلیسی یک پسوند اسپایدر هم به همراه دارد این نام عنکبوت را در همراه نام خیلی از گلها میبینید. داودی عنکبوتی ،کوکب عنکبوتی، مینای عنکبوتی از این قبیل است."Jasminum nudiflorum" نام انگلیسی این یاس زرد است

و بالاخره یاس رازقی مشهور

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۰۹ و ساعت 11:36 |

جنگلهای هیرکانی

جنگلهاي شمال ايران ( جنگلهاي هيركاني يا خزري ) با مساحت كنوني در حدود يك مليون و هشتصد  و چهل و هشت هزار هكتاردر حاشیه جنوبی دریای خزر و در امتداد دامنه هاي شمالي رشته كوه البرز از استارا درغرب تا گليداغي در شرق قرار گرفته اند . البته در گذشته سرتاسر جلگه هاي  شمال ( حدفاصل درياي خزر تا البرز ) را  نيز شامل مي شده است . تخریب انسانی از  دو حاشیه فوقانی و پایینی جنگل در دهه های اخیر کاهش قابل توجه سطح این جنگلها را در پی داشته است

از لحاظ تقسيم بندي جهاني اين جنگلها جزء جنگلهاي پهن برگ خزان كننده با اقليم نيمه مديترانه اي مرطوب هستند. ميانگين بارندگي ساليانه از 600 ميليمتر در شرق ( گرگان ) تا  دو هزار میلیمتر در غرب جنگلها ( بندر انزلی ) در نوسان است . بر اساس روش آمبرژه نیمرخ شمالی البرز از جلگه به سمت ارتفاعات بالاتر دارای اقالیم مرطوب معتدل , مرطوب سرد ( بالاتر از 2000 متر ) و اقلیم ارتفاعات فوقانی ( بالاتر از 2500 متر ) می باشند . گاهی اوقات اقلیم مرطوب معتدل که مخصوص ارتفاعات پایین و کوهپایه هاست در ارتفاعات بالاتر نیز وارد می شود

جوامع جنگلی ناحیه رویشی هیرکانی : جوامع جلگه و ارتفاعات پایین ( عمدتا بلوط شمشادستان , توسکاستان , توسکا لرگستان , جامعه انجیلی  ), دامنه های متوسط ( عمدتا   انجیلی ممرزستان , بلوط ممرزستان  )  , دامنه های مرتفع ( راشستان و راش - ممرزستان )  و جوامع ارتفاعات فوقانی و مرز جنگل ( شامل گونه  های غالب اوری , لور , سرو سابینا و کامونیس ) .  جوامع راش - مشهورترین و گسترده ترین گونه درختی جنگلهای کوهستانی شمال - کلیماکس بخش وسیعی از جنگلهای هیرکانی را به خود اختصاص داده اند ؛ در زیر تصاویری از جوامع راش ایران مشاهده می شود

    

        

 

بطور كلي جنگلهاي شمال ايران داراي 80 گونه درختي ، 50 گونه درختچه اي ، و صدها گونه علفي يكساله و چند ساله هستند . از  مشهورترين درختان آن مي توان  راش ، بلوط ، توسكا ، ممرز ، افرا ، انجيلي ، نارون ، زبان گنجشك ، گيلاس وحشي ، بارانك ، سرخدار ، نمدار ، شمشاد ، لرگ ، ليلكي ، خرمندي ، آزاد ، انجير و ... را نام برد .از درختچه هاي اين جنگلها نيز ازگيل زالزالك ، زغال اخته ، الوچه وحشي ،  انار ، جل ، خاس ، كوله خاس ، سيب وحشي و ... قابل ذكر هستند  

 

چهره متفاوتي از اين جنگلها نيز در اذربايجان شرقي و در منطقه ارسباران به چشم ميخورد كه به عقيده برخي جنگلشناسان مستقلا با نام جنگلهاي ارسباران در طبقه بندي جنگلهاي ايران ياد مي شود .

      

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۰۹ و ساعت 9:38 |

باغ ايراني مظهر نظم و ثمر بخشي است. درگذشته در باغهاي تاريخي‌، درختان ميوه بخشي مهمي‌از باغ بوده و كاشت آنها درميان كرت‌ها طبق قاعده و قانون و نظم خاص صورت مي‌پذيرفت.
علاوه بر اقليمهاي متفاوت ايران كه در كاشت و انتخاب درختان ميوه در يك باغ موثر هستند، در قديم كاشت درختان ميوه داخل يك باغ نيز بسته به شرايط هر قسمت از باغ متفاوت بود. به طور مثال انجير را جايي مي‌كاشتند كه سايه‌دار بوده و از گزند باد و بارانهاي شديد محافظت شود و يا انار را در قسمتهاي خشك تر مي‌كاشتند.
براي تهيه مطالب در خصوص درختان ميوه از كتاب درختكاري عملي تاليف غلامعلي وزيري كمك گرفته شده ه است، همچنين در مورد نوع درختان از منابع باغهاي ايراني (پيرنيا، محمد كريم) باغ ايراني (دانش دوست، يعقوب) استفاده شده است.

1- زردآلو:Prunus armeniaca
Rosaceae : تيره
درختي است كه ارتفاع آن تا 5 مترمي‌رسد با برگهاي خزان كننده و به شكل قلب. روي برگها صاف و رنگ آنها سبز روشن است. شكوفه‌هاي زردآلو تك گله و داراي دنباله دراز هستند. درخت آن داراي گلهاي مذكر و مونث و ميوه‌اي گوشتي و كروي است. زادگاه اصلي اين درخت ارمنستان، ايران و مصر است. درخت زردآلو در نواحي گرم و معتدل بهتر محصول مي‌دهد. ميوه درخت بيشتر روي شاخه‌هاي يك ساله قوي ديده مي‌شود.

2-گيلاس: prunus cerasus
Rosaceae : تيره
درخت گيلاس از تيره گل سرخيها است كه برحسب نوع آن 4 تا 8 متر ارتفاع دارد. برگهاي آن غير دائمي‌كشيده، نوك تيز و مضرس است. ميوه‌هاي آن گوشتي به رنگ قرمز و صورتي مي‌باشد. گيلاس داراي انواع مختلفي است. يكي از واريته‌هاي آن آلبالوP.C.var avium است. كه ميوه آنها شفت و به مصرف خوراكي مي‌رسد. درخت گيلاس داراي تنه‌اي صاف است كه چوب آن در صنعت مصرف دارد. دم گيلاس وبرگ آن هم به مصارف دارويي مي‌رسد.

3-گوجه :Prunus spinosa
Rosaceae : تيره
درخت گوجه غالباً زمين عميق و تقريباً زمينهاي با خاك تازه را دوست دارد.خاك كمي‌آهكي براي آن مناسب است. ارتفاع درخت به 5 تا 6 متر مي‌رسد. برگهايش متناوب‌، بيضي شكل كنگره‌اي ودندانه دار است. گلهاي سفيد آن در فروردين ماه بعد از ظهور برگها‌، باز مي‌شود. ميوه‌هايش به شكل بيضي تا گرد و رنگ آن سبز است.
اين درخت بومي‌شمال ايران بوده و ممكن است در مناطق سرد با سرمازدگي مواجه شود.

4- بادام:Prunus amygdalus
Rosaceae: تيره
از تيره گل سرخيها مي‌‌باشد. بيشتر در باغهاي مناطق سردسير كشت مي‌شود اما سرما نبايد آنقدر زياد باشد كه باعث سرمازدگي بادام شود. درخت بادام پيوند شده روي گوجه بهتر از پايه‌هاي ديگر به عمل مي‌‌آيد. داراي واريته‌هاي فراواني است.

5- هلو:prunus persica
Rosaceae :تيره
درخت هلو در بيشتر نقاط دنيا وجود دارد و مشهور است كه اصل درخت از ايران آمده است ولي بعضي معتقدند اصل آن از چين مي‌باشد. ارتفاع آن بين 3 تا 5 متر است. برگهاي آن كنگره‌اي و غالباً در قاعده غده‌دار است. گلهايش به پنج قسمت و به رنگ صورتي كم رنگ و پررنگ است. پوست آن پرزدار ولي در واريته شليل صاف مي‌باشد. درخت هلو در زميني كه خاك آن رس آهكدار و يارس شني است محصول زياد مي‌دهد. هلو را به وسيله كاشتن هسته و پيوند زدن تكثير مي‌كنند.

6- سيب:Malus
Rosaceae: تيره
در بيشتر نواحي ايران مي‌رويد و بارور مي‌‌شود و هر ناحيه‌اي سيب مخصوص خود دارد. سيب گلاب‌، سيب دماوند، سيب شميران‌، سيب قندك‌، سيب ترش‌، سيب خراسان، سيب شيرين و غيره. گل آن در اواسط بهار ظاهر مي‌شود. در خاك رسي و غني شده خوب محصول مي‌دهد. تكثير آن از دو طريق تخم و پيوند است.

7- به:Cydonia vulgaris
Rosaceae : تيره
از چهار هزار سال قبل در ايران كاشته مي‌شده است. ارتفاع آن از سيب و گلابي كمتر است و به 2 تا 4 متر مي‌رسد.برگ آن كركدار و شبيه بيضي‌، گلهايش درشت و منفرد و ميوه آن مخروطي يا كروي است. روي ميوه هم قشري كرك وجود دارد. از تخم به كه معروف به (به دانه) است لعابي مي‌گيرند‌، كه در نساجي برا ي آهار زدن پارچه و در طب براي درمان سرفه استفاده مي‌‌كنند، شكل برگ آن بيضي است كه زير آن داراي كركهاي سفيد است. شكوفه‌اش سفيد و ميوه‌اش زرد مي‌باشد. تكثير آن بوسيله قلمه‌، پاجوش‌، پيوند و خواباندن شاخه است. خطر سرمازدگي براي آن وجود دارد.

8- گلابي:Pyrus communis
Rosaceae : تيره
ارتفاع آن بين 5 تا 15 متر و شكل ميوه آن تخم مرغي است كه انتهاي آن باريك مي‌شود. برگهايش بيضي شكل و نوك تيز و دم دار و شاخه‌هاي آن به شكل هرم است. گلهاي آن بصورت دسته اي به رنگهاي سفيد تا صورتي است. آب و هواي مناسب براي گلابي آب وهواي‌، معتدل است. گلابي را روي پايه (به) پيوند مي‌زنند. پيوند آن بر روي زالزالك نيز ديده شده است. نياز زيادي به هرس وكود دهي زمستانه و پاييزه دارد. بهتر است در زمينهاي عميق كشت شود. ميوه آن داراي دو نوع تابستانه و پاييزه است. و داراي واريته‌هاي بسيار متنوعي مي‌باشد

9- انجير: Ficus
Moraceae : تيره
اين درخت بومي‌جنوب اروپا است. اما از قديم در ايران نيز كشت مي‌شده است. درخت انجيردر اكثر اوقات بيشتر از يك بوته نيست، بخصوص در مناطق معتدل،كمي‌سرد كه بيشتر اين حالت را دارد. برگهاي آن متفاوت غير دائمي‌و پنجه اي شكل است. آنچه كه ما به عنوان ميوه انجير مي‌شناسيم مجموعه‌اي از پرچم و مادگي و ديگر اندام‌ها مي‌باشد، كه در داخل آن جاي خالي باروري و لقاح گلهاي كوچك نرو ماده متحد با هم تعبيه شده است.

10- انگور:Vitis vinifera Vitaceae (Ampelidaceae ) : تيره
بوته مو از دير باز كاشته مي‌شده است. تاريخچه اصلي آن نامعلوم است و به نظر مي‌رسد از آسيا به يونان وسپس به فرانسه و ايتاليا برده شده است. واريته‌هاي مختلف آن در آب و هواهاي مختلف به عمل مي‌آيد. در آب و هواي گرم يا معتدل و خشك عموماً اين درخت بهتر عمل مي‌آيد. در باغهاي قديمي‌به دو صورت ( سواره( و (پياده (1 كاشته مي‌شده است. معمولاً رو به سمت شرق باغ كه آفتاب آن بهتر است‌، كاشته مي‌شد. مو از طريق خوابانيدن يا قلمه زدن به خوبي تكثير مي‌شود در درخت مو در بيشتر نواحي ايران به عمل مي‌آيد. اين درخت با داشتن پيچكها به داربست يا درختان مجاور پيچيده مي‌شود و از آنها بالا مي‌رود يا اينكه ساقه‌هايش كوتاه است و روي زمين مي‌خزد.


11- توت: Morus alba
Moraceae : تيره
درخت توت از درختان بزرگ و تنومند با برگهاي پهن و مفيد است كه به مصرف تغذيه كرم ابريشم مي‌رسد. ميوه آن ريز و آبدار و شيرين است. نوع معروف آن توت هرات است. توت مجنون نيز نوعي توت است كه شاخه‌هاي آن چتري و مانند بيد مجنون اندكي آويخته و سرازير است.

12- شاهتوت:Morus nigra
Citraceae:تيره
درختي است بزرگ و تناور كه پيوند آن را به درخت توت رسمي‌مي‌زنند. ميوه آن توتي است سياه رنگ و آبدار كه اندكي ترش مزه است.

13- پرتقال: Citrus auratium
Citraceae: تيره
شاخه‌هاي اين درخت تيغ دارد و برگش بيضي شكل و گل آن خوشبو است. در باغهاي شهرهاي گرمسيري مثل شيراز گاهي از مركبات به جاي درختان بي‌ثمر در مسيرهاي اصلي هم استفاده مي‌شد. تكثير آن بوسيله تخم‌، پيوند و خوابانيدن انجام مي‌شود. كاشتن بذر آن باعث بوجود آمدن درخت پربار و تنومند مي‌شود
معمولاً پرتقال را روي پايه نارنج پيوند مي‌زنند.

14- ليموترش: Citrus limonum
Citraceae : تيره
ليموترش در برابر سرما حساس تر از پرتقال و نارنگي است. از چاشني‌هاي معروف غذايي است. پوست آن فوق العاده معطر است و عصاره خوشبويي دارد كه از آن عطر مي‌گيرند.

15- ليمو شيرين: Citrus limonum var. dulcisCitraceae: تيره
ارتفاع اين درخت به 6 متر مي‌رسد. شاخه‌هايش دراز بي‌‌تيغ وگلهاي آن سفيد است ميوه‌اش درشت و پرآب و شيرين است. خاك مناسب آن خاك رس است. اين درخت كه واريته‌اي از ليموترش است را به وسيله پيوند زدن روي پايه نارنج تكثير مي‌كنند.
از ديگرگونه‌‌هايي كه مربوط به تيره Citraceae مي‌باشد و كشت آن در ايران از قديم رواج داشته است مي‌توان به نارنج Citraceae vulgaris، نارنگي Citrus delicivsusو دارابيCitrus decumana
اشاره كرد.

16- خرما(نخل): Phoenix dactylifera Palmaceae: تيره
از مهمترين محصولات نواحي جنوبي ايران مي‌باشد. درخت خرما همه جا مي‌رويد ليكن فقط درمناطق گرمسير و آب و هواي گرم محصول مي‌دهد. تكثير آن بوسيله هسته و يا با جوش مي‌‌باشد. آبياري آن از اوايل بهار هفته‌اي يكبار مي‌باشد. و براي هر 25 نهال ماده يك نهال نر غرس مي‌كنند. در باغهاي تاريخي قسمتهاي جنوبي و نواحي گرمسير كشور كشت آن معمول بوده است.

17- پسته:Pistacia vera Anacardinaceae : تيره
درخت پسته در آب و هواي معتدل و زمين‌هاي با خاك سبك بارور مي‌شود. در شهرهاي كرمان‌، دامغان، سمنان و قزوين به عمل مي‌آيد. درخت پسته را از طريق بذر و خوابانيدن شاخه و پيوند زياد مي‌كنند. بهترين پيوند براي پسته پيوند لوله‌اي است.
بهترين پايه پيوند درخت بنه يا پسته كوهي P.mutica است.

18- انار:Punica granatum Punicaceae : تيره
درخت انار درآب و هواي معتدل و در خاكهاي رسي‌، شني عميق محصول مي‌دهد. درجنگلهاي شمال خود به خود مي‌رويد. داراي انواع مختلف است كه معروفتر از همه انار ساده و انارگن‌، انار شيرين و انار ترش است. درخت انار شيرين از سرماي زياد آسيب مي‌بيند درحاليكه انار ترش به سرما مقاوم است. درخت انار در آب و هواي خشك مشروط به اينكه مرتب آبياري مي‌شود بيشتر و بهتر بار مي‌دهد.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 17:7 |

جنگلهای زاگرس

گونه ي غالب اين قسمت بلوط ايراني ياQuercus persica= Q.branti

در خاورميانه ايران و ارمنستان انتشار دارد .برگا تخم مرغي با حاشيه دندانه دارتا حدودي نوك تيز است پشت برگ كرك دار است تنه پلاك دار است پوسته ي بيروني چوب پنبه اي است شيار هاي تنه عمودي است تاج آن به صورت گسترده بود چون شكل غير جنگلي آن است و اطراف آن آزادتر است ولي اين درخت در داخل توده به حالت باز نيست

 

گونه هاي ديگري  كه ديديم به قرار زير است:

كلخونگ Pistacia khinjuk

داراي برگهاي مركب تك شانه اي فرد بود

كيكم Acer cineracens

ميوه هاي دي سامار قرمز رنگ جوان كه در بزرگي سفيد رنگ اند برگها سه لوبي و كرك دار

بنه Pistacia atlantica  

نوك برگ ان تيز تر و درشتر از كلخونگ است تاج آن باز است بنه نسبت به بلوط تاج باز تري دارد چونبرگ آن مركب است شاخص خاكهاي هيدرومورف است

ارژن Amygdalus reuteri

درختچه اي

زالزالك Crataegus

گونه اي درختچه اي

درخت تا Cltis caucacia

برگها نا متقارن دندانه دار ميوه شفت. 3 رگبرگ در هر برگ مآيد و سپس منشعب مي شود

تنگرس

خار هاي مشخص ميو ه ي شفتي كه هنوز در اينجا نرسيده بود شاخه هاي جوان آن قرمز رنگ درختچه اي است كه گل هاي سفيد رنگي دارد

بادامكA.scoparia

گون Astragalus sp

آلوي وحشي Prunus sp

كلاه مير حسن Acantholimo sp

زربين cupressus sempervirens var. horizentalis

اينجا رويشگاه طبيعي آن است برگ فلسي ميوه مخروطي كروي جزء باز دانگان است در شمال در درهي حسن آباد چالوس حالت مديترانه اي يا نيمه مديترانه اي دارد .در دره ي رودبار / در زرين گل گرگان / فيروز آباد شيراز / كوه تفتان است . داراي شاخه هاي افقي . در خاكهاي فقير و خشك وآهكي به خوبي رشد ميكند  روشنايي پسند است چوب آن به رنگ متمايل به زرد است شكل تاج هرمي معمولا 15 تا 18 متر ارتفاع دارد مخروط كروي آن 5 تا 15 فلس دارد فلس ها به صورت 5 ضلعي به محور ستون چسبيده اند 

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 16:2 |
چای
چایچای

چای

دید کلی :درخت چای گیاهی است همیشه سبز که در طبیعت و به حال وحشی ارتفاع آن به 6 تا 7 و گاهی به 15 متر می‌رسد. نام علمی چای که مورد قبول بیشتر گیاه شناسان است Camellia sane sis و گاهی Camellia teiferaبرای هر دو نوع چای سیاه و چای سبز می‌باشد کاملیا نیز مانند چای درختچه همیشه سبز و از نظر اکولوژی کاملا شبیه به درخت چای می‌باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 15:31 |

جنسهای مهم تیره ی کاج عبارتند از :

 

1. کاج:این جنس دارای 80 تا 90 گونه بوده که در نیمکره ی شمالی و کوهستانهای نواحی گرم یافت میشود .

طبقه بندی کاج ها اغلب از روی تعداد برگ های قرار گرفته در غلاف مشترک و فرم مخروط انها انجام می گیرد . کاجها ، بومی ایران نیستند و توسط اشخاص به ایران اورده شده اند . از مهمترین کاجهای موجود در ایرن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاج ایرانی

- کاج جنگلی

- کاج کاشفی

- کاج سیاه

- کاج سنگی {کاج بادامی}

 

 

p. eldarica- کاج ایرانی

این کاج بومی ایالات الدار گرجستان بوده و از مدتها قبل به ایران وارد شده است و در مناطق مرطوب ونیمه خشک به خوبی رشد میکند. مخروطها به صورت دوتای وسه تای و عمود به شاخه هستند .

 

             

 

p.silvestris- کاج جنگلی

از اروپا وارد ایران شده و درختان کهن سال ان در سفارت انگلیس دیده می شود . تنه ی ان قرمز رنگ و برگها عموما دو بدو در یک غلاف قرار دارند و طول سوزن ها به 7 سانتیمتر میرسد. از این کاج در جنگل کاری استفاده میشود . میوه ها تخم مرغی و تا 5/7 سانتیمتر طول دارند .

 

               

 

 

p.longifolia - کاج کاشفی

این گونه بومی هیمالیا بوده و در اوایل قرن بیستم ابتدا توسط مرحوم کاشف سلطنه به ایران وارد شده و در لاهیجان وجود دارد.

 

             

P. nigra- کاج سیاه

برگهای دوتای به طول 15 سانتی متر ؛میوه ها تخمه مرغی تا 8 سانتیمتر که قسمت داخل برچه ها ، سیاه رنگ است.

              

 

 

- کاج سنگی p.  nigra  

این کاج به علت داشتن دانه های درشت به کاج بادامی مشهور است و بومی نواحی مدیترانه بوده و در شمال ایران کاشته شده است . برهای ان به صورت دو تای به طول 12 سانتی متر و مخروط ان درخشنده و 12 سانتیمتر طول دارد. از دیگر کاجهای موجود در ایران میتوان به کاج حفار و کاج دریای اشاره کرد.

 

               

 


  منبع: گیاهشناسی ۲ / دکتر منصور غلامی      

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 14:1 |

تکثير رويشي کاکتوس

 

عمده‌ترين تکثير رويشي کاکتوس‌ها روش کاتينگ Cutting يا قلمه زدن است. قلمه زدن در كاكتوس به فصل بستگي دارد و بهترين فصل براي آن اوايل تابستان مي‌باشد. بطوري كه آن‌ها را در يک بستر سبک و محيط با رطوبت کافي با آبياري منظم کشت مي‌کنند.

 

اما قبل از اينکه قلمه‌ي کاکتوس مخصوصاً کاکتوس‌هاي گوشتي نظير سرئوس‌ها وارد بسترهاي کشت شوند بايد شيرابه گياه را قطع کرد. براي انجام چنين عملي قبلاً قطعات جدا شده يا قلمه‌هاي کاکتوس را به مدت چندين ساعت در معرض تابش مستقيم آفتاب در تابستان قرار مي‌دادند تا اينکه جريان شيرابه قطع مي‌شد و سپس اقدام به کشت آن مي‌کردند. اما امروزه با توجه به اينکه ريشه‌دار کردن گياهان ر کمترين در زمان حائز اهميت است قلمه ها را در آب ولرم حدود 45 درجه سانتي گراد قرار مي دهند. که در نتيجه جريان شيرابه قلمه ها قطع مي شود.سپس آنها زا در بستر کاشت قرار مي دهند وکار ديگري که بيشتر بعنوان يک هنر به نظر مي‌رسد عمل پيوند يا گرافتينگ Grafting در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس‌ها يا کاکتوس‌هاي مخروطي، پايه‌هاي بسيار خوبي براي بيشتر ماميلارياها يا اوپنسيه‌ها هستند.

نوشبه شده

توسط فرشاد

پنجشنبه ۸اذر ماه ۱۳۸۶


تکثير بذري کاکتوس‌ها

 

عموم کاکتوس‌ها بذرهاي بسيار ريز با قوه ناميه نسبتاً کوتاه دارند. نكات مهم در کشت بذري کاکتوس:

- بذرها قوه ناميه مناسبي داشته باشند؛ يعني تعداد جوانه زني گياه در زمان معين به اندازه قابل قبول باشد؛ 

نحوه کشت طوري باشد که بذرهاي ريز بتوانند جوانه بزنند.

بنابراين کاکتوس‌ها را در سبدهاي پلاستيکي کم عمق با يک خاک بسيار سبک (ترجيحا پيت ماس) کشت مي‌کنند. آبياري بسترهاي کشت در پاي گياه انجام مي‌گيرد، يا اينکه سبدها را در ظرف‌هاي آبي قرار داده که بتدريج آب را جذب مي‌کند و گياه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه مي‌زنند. مثل هر گياه ديگر بذركاري باعث طولاني شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گياه مي‌شود.

نوشته شده

توسط فرشاد

 

۸اذرماه ۱۳۸۶


پرورش كاكتوس‌ها

تركيب خاکي كاكتوس‌ها، بايد شني رسي و درصد بيشتري از شن يا سنگريزه باشد. کاکتوس‌ها آبياري منظم و با فواصل بيش از گياهان معمول نياز دارند و بسته به سرعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبياري تنظيم مي‌شود. کاکتوس‌ها در مناطق گرم و پر نور رشد مي‌کنند زيرا بومي آمريکاي لاتين هستند. كاكتوس‌ها به نور زيادي احتياج دارند و در محيط‌هاي كم نور معمولا رشد علفي مي‌كنند و منظره ظاهري آن‌ها از حالت کاکتوس بودن خارج مي‌شود.

تکثير کاکتوس‌ها

- جنسي؛

- غير جنسي.

بعضي از کاکتوس‌ها نظير ماميلاريا گل دهي منظم هر ساله دارند. بذر سياه رنگ کوچک توليد مي‌کنند. بعضي ديگر از کاکتوس‌ها نظير زيئو کاکتوس که گل‌هاي بسيار کم دوامي دارند توليد بذر کمتري مي‌كنند.

نوشته شده

توسط فرشاد

۸اذرماه ۱۳۸۶


زير خانواده

کاکتوس‌ها به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:

-زير خانواده پرسکيه Pereskia  ؛

-زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛

- زير خانواده سرئه Cerea

توجه داشته باشيد كه تعدادي از كاكتوس‌ها مثل اكينو كاكتوس و ... در اين طبقه‌بندي قرار نمي‌گيرند.

زير خانواده پرسکيه Pereskia 

تنها كاكتوس برگ‌دار در اين زير خانواده جاي مي‌گيرد. گياه پرسکيه برگ‌هايي شبيه برگ مرکبات به رنگ‌هاي متنوع دارد و گل‌هاي سفيد آن شبيه به گياهان خانواده رزاسه است. اين کاکتوس در خاک‌هاي متوسط تا معمولي باPH  حدود 5/6 – 5/7 نگهداري مي‌شوند و قلمه‌هاي ساقه اين گياهان براحتي در ماسه ريشه‌دار مي‌شوند (براي تكثير مشكلي ندارند).

زير خانواده اوپنسيه Opuntia

کاکتوس‌هاي اوپنسيه به فارسي كاكتوس‌هاي راكتي ناميده مي‌شوند. كه در برگيرنده انواع کاکتوس‌هاي برگ پهن، راکتي، زرد، راکت درشت و کوچک هستند. اين دسته از کاکتوس‌ها گاهي در مناطق گرمسيري ميوه‌هاي خوراکي توليد مي‌کنند كه مصارف دارويي دارد.

زير خانواده سرئه Cerea

کاکتوس‌هاي کشيده و مخروطي در زير خانواده سرئه قرار دارند. اين دسته از کاکتوس‌ها در مناطق سردسيري در فضاي گلخانه‌ها قابل حفاظت و نگهداري مي‌باشند. اين گياهان بدليل خارهاي گزنده و حساسيت‌زا ايجاد مشكل مي‌كنند پس در منازل از دسترس بچه‌ها دور نگه داريد.

ماميلاريا از جمله کاکتوس‌هاي كوچك و ريز هستند که گل دهي منظم هر ساله دارند. اين کاکتوس بسيار کوچک و داراي فرم دايره‌اي کوچک هستند.

گياه گي توپس که به کاکتوس شباهت دارد عيناً شبيه يک تخته سنگ است که از وسط آن يک گل خارج شده است (شبه كاكتوس).

نوشته شده

توسط فرشاد

۸اذماه ۱۳۸۶


تاريخچه کاکتوس cactus

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی امریکا رشد می‌‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌‌رساند بیشتر کاکتوسها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌‌شود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 13:37 |

گل کاغذی

خانواده Nyctaginaceae
گل كاغذي از گياهان بسيار زيبايي است كه در سالهاي اخير به طوري چشمگيري مورد توجه قرار گرفته است. اين گياه در طبيعت به صورت درختچه بالا رونده

مي رويد و در بعضي از مناطق در طراحيهاي فضاي سبز به كار مي رود.گل كاغذي با رنگهاي متنوع خود در سبدهاي آويزان و داربستها كاشته مي شود. گل كاغذي در برابر سرما مقاوم است و در تابستانهاي گرم كه ديگر گياهان قدرت گلدهي ندارند،اين گياه، توده اي از گل را به ارمغان مي آورد.


تكثير:
گل كاغذي بوسيله قلمه تكثير مي شود.گرچه تكثير اين گياه كار نسبتاً مشكلي است، ولي در ريشه دهي ، قلمه ها رشد سريعي از خود نشان مي دهند. بسياري از واريته ها مثل Barbarakarst, Raspberrylce ,Crimson loke و... با رنگهاي صورتي، قرمز، پرتقالي و سفيد به صورت هيبريد قابل تكثير هستند. بايد بخاطر داشت كه جابجا كردن قلمه ريشه دار اين گياه حساس ، بسيار مشكل است.

 

        Bougainvillea spectabilis  

از آنجا كه ريشه هاي اين گياه ترد و باريك هستند، در صورت جابجايي غير اصولي آن ، به شدت صدمه مي بيند. قلمه ها در محل اصلي بايد به طور بسيار عميقي كاشته شوند، و همچنين موقع جابجايي اين گياه بايد توجه كرد كه در تماس دست با ساقه ، آوندها آسيب نبينند.


 

Nyctaginaceae - Mirabilis jalapa

نيازهاي زيست محيطي
نور: اين گياه به نور فراوان نياز دارد و بايد در روشنترين بخش گلخانه نگهداري شود.
حرارت: گل كاغذي بومي آمريكاي جنوبي، برزيل و نواحي گرمسيري است و نسبت به سرما و يخبندان بسيار حساس مي باشد. درجه حرارت 37 درجه سانتيگراد در طول روز و 15درجه سانتيگراد درشب هنگام براي اين گياه مناسب است و در خارج از اين طيف دمايي گياه رشد خوبي ندارد.
محيط كشت : گل كاغذي محيط مرطوب را نمي پسندد و بايد در گلداني با زهكشي مناسب كاشته شود، و در غير اين صورت اين گياه به انواع بيماريهاي ريشه اي دچار مي شود.
آبياري : گل كاغذي بايد يكبار و به طوركامل آبياري شود وتا خاك گلدان كاملاً خشك نشده ، آبياري مجدد صورت نگيرد.بايد به ياد داشت كه در موقع گلدهي،اگر خاك آن خيلي خشك شود ، گلهاي آن خواهد ريخت.


كود: اين گياه به محلولي از كود تقويت شده با عناصر كمياب نياز دارد.افزايشppm 200 ازت به خاك، كمك فراواني به رشد آن مي كند. ميكروالمنتها براي بقاي اين گياه بسيار مهم و ضروري محسوب مي شوند، همانطوركه عناصري مثل منيزيم، آهن ، منگنز ، براي رشد گل كاغذي جنبه حياتي دارد. در هنگام زرد شدن برگهاي اين گياه گاه لازم است تا ppm 50 سولفات منيزيم به خاك اضافه شود.
آفات و حشرات : اگر مراقبت و نگهداري از اين گياه به خوبي انجام شود،آفات و حشرات مشكلي را ايجاد نخواهند كرد.ولي در مواقع ضروري ، از قارچ كشهاي محلول مي توان استفاده كرد.شته و كرمها را مي توان با رزميترين،ارتن، و تام كنترل كرد.
بعد از 4-3 هفته كه گل كاغذي در گلدان مستقر شد ، بايد آن را قدري كوتاه كرد .اگر اين گياه در گلخانه نگداري شود در طول 4 هفته حداقل بايد دوبار كوتاه شود. دوران گلدهي آن از آذرماه آغاز و تا شهريور همچنان ادامه دارد.گرچه گل كاغذي در نقش يك گياه آويز از فرم زيبايي برخوردار است ولي كوتاه كردن و فرم دادن به آن ، به منظور جلوگيري از بلند و بدفرم شدن آن ضروري است.

واريته ها:
1ـ گل قرمزها:مثلBarbara karst ،JuanitaHtten(مناسب براي آويز) Temple (با برگهاي موجدار)
2ـ گل بنفشها نظير Royalourple,Brasiliensis
3ـ گل نارنجي نظيرAlbama Sunset (گلها به رنگ صورتي برمي گردند)
4ـ گل صورتي نظيرJames Walker,Mauree Hatten,Surprise
5ـ گل سفيد مثل Summer snow
6ـ واريته با برگهاي رنگارنگ نظير Raspberryice,Vicky,Mardigras
7ـ واريته هاي با دو گل:اين واريته گلهاي خود را با رنگهاي صورتي،قرمز و پرتقال تا زمان پژمرده شدن حفظ مي كند.
تحقيقات انجام شده برروي گل كاغذي: طبق گزارشات جامعه بين المللي باغباني از ايتاليا، (1990) جهت توليد شاخه و گل بيشتر از اين گياه استفاده ازBA 6 توصيه مي شود.اين تحقيقات نشان مي دهد كه اسپريppm 100-50 ازBA6 ، 24 ساعت بعد از اولين برش سرشاخه ها در مورد واريته هاي متوسط و ppm 200 از آن در مورد واريته هاي قويتر بهترين نتيجه را مي دهد.اسپري سوم بعد از بريدن نوبت دوم انجام مي شود.
BA 6 در موقع بريدن سرشاخه ها جهت تهيه قلمه نيز مفيد است.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 11:46 |

کیوی 

کیوی

 

نام انگلیسی : نام                    kiwifruit       فارسی : کیوی

نام علمی     :      Actiniadia deliciosa      خانواده : Actiniadiaceae

معرفی درخت کیوی : درخت کیوی گیاهی نیمه گرمسیری و خزان کننده است . ولی به سرما مقاوم بوده و تا دمای 18 درجه زیر صفر را تحمل می کند .  این گیاه دوپایه ، خزنده ، بسیار پر شد بوده و در صورتی که قیم نداشته باشد به صورت بوته ای قرار می گیرد . استان مازندران و گیلان در ایران تنها مکان هایی هستند که تمام شرایط آب و هوایی رشد این درخت را دارند .

کیوی یک گیاه دوپایه بوده و گرده افشانی آن توسط باد و حشرات انجام می شود ولی زنبور عسل به عنوان حشره ای ویژه برای گرده افشانی گل های کیوی می باشد که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد . ریشه های کیوی بزرگ و گوشتی می باشند . برگ های کیوی دارای پرزهایی است که بر روی تبخیر و تعرق ، آفات و بیماری ها و تبادل گازی گیاه تاثیر می گذارند . برگ ها در کیوی مهم می باشند ، چرا که نسبت بین سطح برگ بر اندازه نهایی میوه تاثیر مستقیم دارد . رشد جوانه ها در درخت کیوی همانند درخت انگور می باشد و گل های آن بر روی شاخه های فصل جاری تشکیل می شوند . کیوی از درختانی است که سال آوری دارد و ازدیاد محصول در یک سال سبب کاهش محصول در سال های آینده می گردد . دوره نونهالی درخت کیوی 3 الی 4 سال می باشد .

تکثیر درخت کیوی : افزایش به وسیله بذر ، قلمه ، پیوند و کشت بافت صورت می گیرد . در افزایش توسط بذر جنسیت کیوی را تا زمان به گل رفتن یعنی 7 سالگی نمی توان تشخیص داد به همین دلیل خیلی مفید نمی باشد . در افزایش توسط قلمه ، قلمه چوب نیمه سخت آن را اواخر بهار تا اواسط تابستان گرفته و در سیستم مه افشان قرار می دهند .

گل در کیوی : گل های کیوی سفید رنگ بوده که در نهایت به زرد طلایی تغییر رنگ می دهند و هیچگونه شهدی ندارند اما رایحه خوشبویی را تولید می کنند . البته به دلیل نداشتن شهد برای زنبورهای عسل جذاب نیستند و به همین دلیل گرده افشانی درخت کیوی با مشکل مواجه می گردد .  بایستی توجه داشت که گل ها در پایه نر زودتر از پایه ماده باز می شوند و این یکی از روش های تشخیص گیاه نر می باشد .

هرس درخت کیوی :  برای گلدهی بیشتر بایستی درخت کیوی را هرس کرد ، که هرس تابستانه و استفاده از کند کننده های رشد سبب تحریک گیاه برای گلدهی بیشتر می شود . البته از پاهنگ برداری نیز استفاده می گردد .

تولید میوه : تعداد گل در کیوی بسیار زیاد است ولی تعداد کمی از آنها به میوه تبدیل می گردند . از عوامل آن عدم گرده افشانی ، سقط جوانه گل ، عدم تامین نیاز سرمایی ، متعادل نبودن نسبت بین برگ و میوه می باشند .

شاید مهمترین مسئله در پرورش کیوی گرده افشانی گل های آن باشد چرا که رابطه مستقیم با تعداد و اندازه نهایی میوه دارد . برای گرده افشانی بیشتر هم راههای زیادی است که از جمله مبارزه با علف های هرز به دلیل داشتن گل های جذاب تر از گل های کیوی ، رعایت اصول فاصله درختان گرده دهنده و گرده پذیر و راههایی برای جذب حشرات و بویژه زنبور عسل به باغ خود . البته فراموش نکنید برای افزایش میوه در کیوی گرده افشانی به صورت مصنوعی هم انجام می گردد .

ارزش غذایی کیوی : این میوه سبز رنگ با پوستی کرکدار دارای مقادیر زیادی ویتامین ث است . ویتامین A ، E و پتاسیم ، فولیک اسید ، آهن نیز دارد . به دلیل وجود آنزیم هایی که در کیوی وجود دارد از آن برای نرم کردن گوشت استفاده می کنند که در اثر حرارت به سرعت از بین می رود . (دوستداران آشپزی حتما از این روش برای نرم و ترد کردن گوشت استفاده کرده اند ) . سعی کنید کیوی را به همراه لبنیات مصرف نکنید

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۸ و ساعت 10:51 |
اجزای تشکیل دهنده بامهای سبز
بطور کلی اجزا عمده تشکیل دهنده یک بام سبز را می توان مطابق شکل زیر نشان داد:

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 17:6 |
درختچه توری

درختچه ای است از چین و مختص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری و چون به سرما حساسیت چندانی ندارد میتوان از آن در بیشتر مناطق با آب و هوای متفاوت استفاده نمود . ارتفاع آن تا هفت متر میرسد . گلهای آن در سال اول بصورت خوشه ای بارتفاع ده تا بیست سانتیمتر و مرکب از گلهای با شش گلبرگ چین دار و هفت پرچم که جام آن دارای شش کاسبرگ و بوسیله دمگل کوتاهی برروی ساقه های خوشه قرار گرفته و به رنگهای سفید ، قرمز ، صورتی ، ارغوانی و یا آبی ظاهر میشود .

این گیاه برای اینکه بتواند بصورت درختچه باقی بماند احتیاج به هرس سنگین هر دو تا سه سال یکبار دارد و بهتر است که این هرس در اوائل بهار انجام پذیرد . میتوان آن را از سال اول بصورت تک پایه و یا چند پایه نگهداری نمود . برگهای آن بشکل بیضی بوده که بوسیله دمبرگ کوتاهی برروی شاخه قرار دارد .

این درختچه نیازمند خاکی قوی با زهکشی کامل بخصوص خاک شنی و آفتاب مستقیم و آب فراوان میباشد . و در مناطق که نور آفتاب باندازه کافی باشد به حیات خود ادامه میدهد .


طرز تکثیر


بهترین نوع تکثیر آن بوسیله قلمه میباشد به این طریق که در اواخر پائیز شاخه های آن را که نیمه چوبی و قوی و سالم باشد انتخاب و باندازه ده تا پانزده سانتیمتر از آنرا قطع نموده و تا نصفه در ماسه شن نرم و شسته فرو میکنند و در اطاق یا گلخانه که دمای آن ده درجه سانتیگراد کمتر نباشد قرار میدهند و مطابق معمول آبیاری میکنند تا قلمه ها ریشه دار شوند .

در اوائل بهار که قلمه ها دارای ریشه کامل شدند آنرا به محل اصلی یا گلدان با خاکی قوی و زهکشی خوب منتقل میکنند ، تکثیر بوسیله بذر هم امکان پذبر میباشد.
+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 17:3 |

ختمي چيني

تصوير
از گلهاي عجيب و شگفت انگيزي كه روياهاي جهانگردان را در جزاير گرمسير اقيانوس آرام، به حقيقت پيوند مي زند ختمي چيني است . اين گلها معروف به گلهاي جادويي هستند. مردم اين جزاير معتقدند زماني كه اين گلها پديد مي آيند،‌ ديگر ارواح خبيثه شانسي ندارند از اين رو در آنجا از پير و جوان، آويزههايي از اين گلهاي قيفي شكل و زيبا به رنگهاي سرخ ،زرد ،نارنجي و سفيد به گردن، سينه و گوشها مي آويزند و يا آنها را زينت بخش موهاي سر خود مي نمايند.
رويشگاه و ويژگيهاي گياه شناسي
اين گياه پايا،‌ بومي جنگلهاي گرمسير هندوستان بوده و از خانواده پنيركيان مي باشد. نام علمي اين گياه Hibiscus rosa – Sinensis است كه اولين بار گياهشناس معروف سوئدي به نام كارل فن لينه آن را نامگذاري كرده است. ارتفاع گياه به محل كاشت آن بستگي دارد و در فضاي آزاد مناطق گرمسيري تا 5 متر مي رسد ولي در گلدان بيشتر از 5/1متر رشد نمي كند. برگها تخم مرغي شكل، نوك تيز، سبز براق و دندانه دار مي باشند. گلها بر دو نوع هستند، بوته هايي با گلهاي پُرپر و ديگري بوته هايي با گلهاي كم پر كه بر روي شاخه هاي يكساله ظاهر مي شوند. گلدهي گياه در فصل تابستان آغاز شده و تا پايان پاييز ادامه مي يابد ، همچنين نگهداري اين گياه در فصل زمستان در گلخانه گرم، سبب گلدهي آن مي شود. قطر گلها حدود 10 تا 15 سانتيمتر مي باشدو گلها به رنگهاي سرخ ،زرد، نارنجي و سفيد ظاهر مي شوند. اين گياه معمولاً گلهاي زيادي توليد مي كند ولي دوام گلهاي آن بسيار كم است .

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 16:20 |

رقابت یا رفاقت زعفران با طلا

با درایت و برنامه ریزی های صحیح! نرخ طلای محصولات کشاورزی با نرخ طلای فلزات در حال برابری است. به گزارش ایسنا قیمت هر کیلو زعفران در بازار مشهد و اتحادیه زعفران کاران خراسان بیش از یک میلیون تومان اعلام شده است. این افزایش بیش از 300 درصدی قیمت از سال گذشته تا امسال می تواند ناشی از چه باشد؟ کشوری که نزدیک به 90 درصد زعفران دنیا را تولید می کند چرا باید دچار این چنین نوسانات تولیدی و قیمتی باشد. سال گذشته بدلیل قیمت بسیار پایین محصول که حتی نقطه سر به سر تولید را توجیه نکرد و کفاف هزینه ها و زحمات بسیار زیاد این محصول را نداد، سبب عدم تمایل به کشت آن در سال جاری شد. ما هنوز نتوانسته ایم کنترلی بر توزیع زعفران به نحو احسن داشته باشیم. متاسفانه بعلت عقب ماندگی صنعت بسته بندی و سایر صنایع مربوطه، هر ساله اکثر زعفران تولید شده به خارج از کشور مخصوصاً اسپانیا بعنوان دومین کشور تولید کننده زعفران صادر شده
ادامه مطلب.....
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 11:16 |

پرنده بهشتی

 

نام علمی:  Strelitzia reginae

نام انگلیسی: Bird of Paradise Flower

 

          پرنده بهشتی

تکثیر پرنده بهشتی نیاز به هنر و صبر زیاد دارد. بذرهایش به رنگ قهوه ای تیره، همراه با توده کرکهای نارنجی هستند.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 10:13 |

 

 

 

 

آووکادو  درختی است که ارتفاع آن به حدود 6 متر می رسد و  درقسمت های گرم آمریکا و برزیل و غرب هندوستان پرورش می یابد . منشاء آووکادو  آمریکای جنوبی بوده  که از آنجا به نواحی دیگر دنیا راه یافته است . برگهای این درخت ضخیم و سبز و گلهای آن کوچک و سبز رنگ است . میوه آن مانند گلابی و درای پوستی سخت برنگ سبز تیره و یا سیاه است  در حدود 400 نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها درای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است .مدرکی در دست است که نشان می دهد مایاها و اینکاها از این میوه استفاده می كرده اند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

تا زماني که ميوه مرکبات روي درخت است پيوسته از نظر قند و اسيد و مواد موجود در آب ميوه در حال تغيير است. اما به محض چيدن ميوه از درخت اين وضعيت ثابت مي ماند. برخلاف خيلي از ميوه ها مثل سيب, گلابي و موز که رسيدن تکميلي آن ها در انبار انجام مي شود ميوه مرکبات اين حالت را ندارند چون فاقد مواد نشاسته اي مي باشد که در اثر شرايط انباري تجزيه شده و به قندهاي ساده تبديل شوند. بنابراين ميوه مرکبات Non climaetric مي باشد.

از اين رو ميوه مرکبات را وقتي بايد از درخت چيد که درجه رسيدگي به حد مطلوب رسيده باشد تنها تغيير رنگ مرکبات است که در انبار مي تواند به زرد يا نارنجي تبديل شود البته بايد در محضور گاز اتلين يا استنلين باشد.

عوامل مختلفي بر روي کيفيت ميوه مرکبات موثرند که عبارتند از:

1- عوامل مربوط به آب و هوا. شامل درجه حرارت, ميزان بارندگي, درصد رطوبت, مقدار آفتاب, مقدار باد و غيره. هواي سرد در موقع به گل نشستن باعث مي شود که در گلها ديرتر باز شوند که ويروسي شدن ميوه را به دنبال خواهد داشت.

2- عوامل مربوط به خاک

3- مواد غذايي. بهترين و بيشترين ميوه را وقتي داريم که مواد غذايي موجود در درخت درحد متعادل باشد اگر يکي از مواد مورد احتياج مقدارش در حد متعادل نباشد روي کيفيت ميوه اثر دارد. مثلاً زيادي ازت سبب مي شود ميوه ها ضخيم شده و ميوه ها آبکي و کم مزه شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

POMEGRANATE

B/W sketch

Punica granatum L.

Punicaceae

Common Names: Pomegranate, Granada (Spanish), Grenade (French).

Related Species: Punica proto-punica.

Origin: The pomegranate is native from Iran to the Himalayas in northern India and was cultivated and naturalized over the whole Mediterranean region since ancient times. It is widely cultivated throughout India and the drier parts of southeast Asia, Malaya, the East Indies and tropical Africa. The tree was introduced into California by Spanish settlers in 1769. In this country it is grown for its fruits mainly in the drier parts of California and Arizona.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد|  آرشیو نظرات

MULBERRY

Color Photo - Link to 692x914 size image

Morus spp.

Moraceae

Common Names: Mulberry

Species: White Mulberry (Morus alba L.), Black Mulberry (M. nigra L.), American Mulberry, Red Mulberry (M. rubra L.). Hybrid forms exist between Morus alba and M. rubra

Related Species: Korean Mulberry (Morus australis), Himalayan Mulberry (M. laevigata

Distant Affinity: Breadfruit (Artocarpus altilis), Jackfruit (A. heterophyllus), Fig (Ficus spp.), Che (Cudrania tricuspidata), African Breadfruit (Treculia african)


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

TAMARIND

B/W sketch

Tamarindus indica L.

Leguminosae (Fabaceae)

Common Names: Tamarind, Tamarindo, Tamarin, Sampalok.

Distant affinity: Carob (Ceratonia siliqua).

Origin: The tamarind is native to tropical Africa and grows wild throughout the Sudan. It was introduced into India so long ago, it has often been reported as indigenous there also. It is extensively cultivated in tropical areas of the world. Sometime during the sixteenth century, it was introduced into America and today is widely grown in Mexico


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

BANANA

B/W sketch

Musa species

Musaceae

Common Names: Banana, Bananier Nain, Canbur, Curro, Plantain

Origin: Edible bananas originated in the Indo-Malaysian region reaching to northern Australia.

Species: Musa acuminata Colla, M. X paradisiaca L. (hybrid)

Related species Abyssinian Banana (Ensete ventricossum Cheesman), Musa balbisina Colla, M. ornata Roxb., M. textilis Nee

Adaptation Bananas and plantains are today grown in every humid tropical region and constitutes the 4th largest fruit crop of the world. The plant needs 10 - 15 months of frost-free conditions to produce a flower stalk. All but the hardiest varieties stop growing when the temperature drops below 53° F. Growth of the plant begins to slow down at about 80° F and stop entirely when the


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

PAPAYA

B/W sketch

Carica papaya L

Caricaceae

Common Names: Papaya, Papaw or Paw Paw (Australia), Mamao (Brazil), Tree Melon.

Related Species: Babaco (Carica pentagona), Mountain Papaya (C. pubescens), Chamburo (C. stipulata)

Origin: The papaya is believed to be native to southern Mexico and neighboring Central America. It is now present in every tropical and subtropical country.

Adaptation: Papayas have exacting climate requirements for vigorous growth and fruit production. They must have warmth throughout the year and will be damaged by light frosts. Brief exposure to 32° F is damaging and prolonged cold without overhead sprinkling will kill the plants. Cold, wet soil is almost always lethal. Cool temperatures will also alter fruit flavor. Papayas make excellent container and greenhouse specimens where soil moisture and temperature can be moderated


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

PINEAPPLE

B/W sketch

Ananas comosus

Bromeliaceae

Common Names: Pineapple, Ananas, Nanas, Pina

Related Species: Pina de Playon (Ananas bracteatus)

Distant affinity: Pingwing (Aechmea magdalenae), Pinguin (Bromelia pinguin), Pinuela (Karatas plumier)

Origin: The pineapple is native to southern Brazil and Paraguay where wild relatives occur. It was spread by the Indians up through South and Central America to the West Indies before Columbus arrived. In 1493 Columbus found the fruit on the island of Guadaloupe and carried it back to Spain and it was spread around the world on sailing ships that carried it for protection against scurvy. The Spanish introduced it into the Philippines and may have taken it to Hawaii and Guam early in the 16th Century. The pineapple reached England in 1660 and began to be grown in greenhouses for its fruit around 1720


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

Persea species

Lauraceae

Common Name: Avocado, Alligator Pear (English); Aguacate, Palta (Spanish) Origin: The avocado probably originated in southern Mexico but was cultivated from the Rio Grande to central Peru before the arrival of Europeans. Species: Guatemalan (Persea nubigena var. guatamalensis L. Wms.), Mexican (P. americana var. drymifolia Blake), West Indian (P. americana Mill. var. americana). Hybrid forms exist between all three types. Related species: Coyo (Persea schiedeana Nees), Anay (Beilschmiedia anay Kosterm) Adaptation: Avocados do well in the mild-winter areas of California, Florida and Hawaii. Some hardier varieties can be grown in the cooler parts of northern and inland California and along the Gulf Coast. The northern limits in California is approximately Cape Mendocino and Red Bluff. Avocados do best some distance from ocean influence but are not adapted to the desert interior. West Indian varieties thrive in humid, tropical climates and freeze at or near 32° F. Guatemalan types are native to cool, high-altitude tropics and are hardy 30 - 26° F. Mexican types are native to dry subtropical plateaus and thrive in a Mediterranean climate. They are hardy 24 - 19° F. Avocados need some protection from high winds which may break the branches. There are dwarf forms of avocados suitable for growing in containers. Avocados have been grown in California (Santa Barbara) since 1871


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد|  آرشیو نظرات

ارقام کشت شده

   انگور  یاقوتی و مهدی خانی

 

مقدمه

این گیاه تقریباً در تمام نقاط ایران از جلگه های پست و مرطوب گیلان و مازندران تا کوههای مرتفع و خشک استانهای مرکزی و جنوبی مثل فارس و حتی ایرانشهر می روید . ولی مهمترین نقاط کشت آن استان آذربایجان غربی ، خراسان ،اراک ،قزوین و ملایر است.

انگور بیشتر در آب و هوای غیر گرمسیری و ملایم نیم کره شمالی ویا آب و هوای مدیترانه ای کشت می شود .این محصول به بهاروتابستان گرم و  پر آفتاب احتیاج دارد و باد های شدید به انگور آسیب می رساند. توقعات مو از لحاظ نوع خاک بسیار کم است و می توان به راحتی ادعا کرد که در هر نوع  خاک زراعی رشد و نمو می کند و تنها خاک زیاداسیدی یا زیاد نمکی برای کشت نامناسب است. همچنین وجود آهک برای رشد مو بسیار مفید می باشد .

 

کاشت

این محصول به صورت ا لگویی به وسعت یک هکتار کشت گردیده است.جهت کشت ابتدا کانال هایی به عمق یک متر و عرض 70 سانتی متر و فواصل 4متر احداث و سپس با کود های شیمیایی سوپر فسفات ـ سولفات پتاسیم ـ سولفات روی ـ سولفات مس ـ سولفات منگنز ـ گوگرد گرانوله هر کدام به میزان 150 ـ200 ـ75 ـ10 ـ25 و 500 کیلوگرم وکود دامی به میزان 80 تن در هکتار پر شده ،سپس در اواخر زمستان درختان با فواصل 3*4کشت شده است .

 

داشت

عملیات کود دهی –سمپاشی و هرس طبق دستورالعمل مشاوران و اعضاء متخصص شرکت در زمانهای لازم انجام می گیرد.   

+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

مهمترين ارقام پسته در ايران عبارتند از : اكبري ، كله قوچي ، احمد آقائي ، اوحدي ، بادامي زرند، ممتاز خنجري دامغان ، ‏شاهپسند سفيد پسته نوق و قزويني .‏

پسته رقم اكبري :(محصولات)
‏ يكي از راقام تجاري پسته است كه از نظر اقتصادي داراي بالاترين ارزش مي ‍باشد. ميوه‍هاي آن بادامي شكل،كشيده و ‏درشت هستند . از خصوصيات اين رقم رشد رويشي زياد آن برگ‍هاي متراكم، سطح وسيع برگ محصول زياد، دير‍گلي و ‏ديررسي بوده كه در كه در دهه سوم شهريورماه قابل برداشت مي ‍باشد.‏

پسته رقم كله قوچي :(محصولات)
‏ درشتي ميوه فندقي شكل و عملكرد خوب اين رقم سبب شهرت و گسترش آن شده است. اين رقم نسبت به كمبودي آب و مواد ‏غذائي حساس بوده و اكثريت برگ‍هاي آن مركب 5 برگچه اي هستند و برگچه انتهائي بزرگ‍تر از برگچه هاي جانبي مي ‍باشد. ‏رقمي زودگل بوده و به همين دليل بيشتر در معرض خطر سرماي دير رس بهاره و خسارت ناشي از آن قرار دارد. اين رقم در ‏دهه دوم شهريور ماه قابل برداشت است و از اين نظر جز ارقام متوسط رس مي باشد.‏


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

خرمالو (Diospyros) رسته اي است که تقريباً داراي 500-450 گونه برگ ريز و درختان هميشه سبز مي باشد. بيشتر اين گونه ها بومي مناطق گرمسير هستند و تنها تعداد کمي از آنها در آب و هواي معتدل گسترش دارند.

خرمالوي ژاپني(Diospyros kaki) گونه اي است که در سطح وسيعي و به جهت ميوه خوشمزه آن کشت مي شود. اين گونه که بومي چين مي باشد خوش طعم بوده و برگهايي پهن و سفت دارد. ابتدا به جهت استفاده از ميوه آن ، در ساير نواحي آسياي شرقي پرورش يافت و بعدها در دهه اول قرن نوزدهم به کاليفرنيا و جنوب اروپا معرفي شد.

خرمالوي آمريکايي (Diospyros virginiana)بومي مناطق شمال شرقي آمريکا مي باشد. خرمالوي سياه(Diospyros digyna) بومي مکزيک است و ميوه آن درحالت نرسيده داراي پوستي سبز و گوشتي سفيد است که درزمان رسيدن به رنگ سياه در مي آيد. گونه اي به نام مابولـو يا سيب مخملــي نيز وجود دارد(Diospyros discolor) که بومي فيليپين مي باشد. رسيده اين گونه به رنگ قرمز روشن است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

128868.jpg

زردآلو يا قيسى اين خويشاوند طلايى آلوچه و آلو از سه هزار سال پيش در چين كشت مى شد و برخلاف آنچه از نام علمى اش برمى آيد، منشاء آن نه ارمنستان بلكه شمال غربى چين در نزديكى مرز روسيه در منطقه «گريت وال» است. درخت زردآلو گياهى است مقاوم با برگ هاى پهن و نسبتاً گرد، با راس نوك تيز و حاشيه نسبتاً دندانه دار. گل هاى بدون پايه با پنج گلبرگ منظم و پرچم هاى پرشمار در اوايل بهار شكفته مى شوند. ميوه شفت و آلوچه مانند زردآلو با پوسته نازك و گوشت زردرنگ در اواسط تابستان رسيده مى شود. ميوه هاى رسيده آبدار، شيرين و با سطحى صاف و بدون كرك اند و در اشكال متفاوتى مانند ميوه تازه، آب ميوه، ميوه خشك شده (برگ قيسى)، فريز شده و كنسرو شده به مصرف مى رسند.از عصاره هسته سرشار از گيلكوزيدهاى سيانوژنيك زردآلو دارويى ضدسرطان در گذشته تهيه مى شد كه امروزه از رده خارج شده است. هسته زردآلوهايى كه در آسياى مركزى و نواحى مديترانه اى كاشته مى شود، شيرين است و مى توان همانند بادام از آن روغن گرفت. از روغن زردآلو در تهيه انواع كرم هاى پوست، صابون و در عطرسازى استفاده مى شود. گاهى نيز آن را با روغن بادام مخلوط كرده و به مشتريان مى فروشند. ميوه زردآلو حاوى مقادير زيادى ويتامين A و مقادير كمترى از تيامين، ريبوفلاوين، نياسين، ويتامين C، كلسيم، فسفر، آهن و پتاسيم است. سالانه ۲۷۰۰۰ هزار تن زردآلو در سرتاسر جهان توليد مى شود كه تركيه، ايران و پاكستان بزرگترين توليدكنندگان آنند.

+ نوشته شدهتوسط فرشاد |  آرشیو نظرات

درخت هلو از قديم الايام در چين وجود داشته و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است . درقرون وسطيهلوی تگزاسی از آن بصورت يك داروي گياهي استفاده مي شده است . برگ درخت هلو را براي بيماري صرع و سنگيني گوش ، پوست درخت هلو را براي رفع بوي بد دهان و مغز هسته آنرا براي رفع سردرد و اختلالات دستگاه هضم ،‌قرس و رفع بيماريهاي ادراري بكار مي رود.

درخت هلو درختي است زيبا به بلندي تقريبا 5 متر كه داراي شاخه هاي زيادي مي باشد . برگهاي آن بيضي شكل و دراز وداراي كناره هاي اره اي است . گلهاي هلو زودرس هستند و قبل از باز شدن برگها ظاهر شده و منظره زيبايي به درخت مي دهد . گلهاي هلو برنگ صورتي ، قرمز يا سفيد مي باشد . ميوه هلو گرد و برنگ طلايي و سرخ كه روي آنرا كركهاي زيادي پوشانده است مي باشد . هسته هلو بسيار سخت است و دارون آن مغز هسته قرار درد كه تلخ است .

تركيبات شيميايي:

گل و مغز هسته هلو داراي اميگدالين مي باشد . برگها و شاخه هاي هلو داراي اميگدونيتريل و فلاوونول گليكوسيد است .

مغز هسته سمي است و مصرف مدام آن موجب مسموميت مي شود از اين جهت براي معالجه امراض فقط مقدار كمي هسته هلو مصرف مي شود و آنهم بايد تحت نظر پزشك باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

میوه یک تخمدان رسیده و رشد یافته گل است.

بعضی مواقع سایر قسمت های گل ممکن است همراه و جز یک تخمدان باشد و بنابراین جزئی از میوه باشد.

در بسیاری از مواقع تکامل و رشد میوه بستگی به گرده افشانی دارد.

اقسام میوه:

1.میوه های ساده Simple fruits

2. میوه های مجتمع Aggregate fruits

3. میوه های مرکب Multiple fruits

اقسام میوه های ساده - Simple fruits:

الف-میوه های ساده خشک(میوه نیام نظیر Leguminosae-فولیکول-کپسول-خورجین(سیلیک)-آکن-دانه ها(گندمه)یا کاریوپ سبز-میو های بالدار یا سامار-میوه های شیزوکارپ-آجیلیها یا نات Nut)

ب-میوه های ساده آبدار(شفت ها دراپ Drup-سته ها Berry)

+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

 

درخت انگور با نام علمی Vitis vinifera از خانواده انگورسانان Vitaceae است. در این خانواده حدود 11 جنس و بیش از 600 گونه وجود دارد. مهمترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگها می‌‌باشد. انگور یا مو  یکی از انواع گیاهان دو لپه‌ای می‌باشد. انگور یکی از مهمترین میوه‌هایی است که از زمانهای بسیار قدیم مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بطورکلی ، دو نظریه متفاوت در مورد دیرینگی انگور وجود دارد. عده‌ای معتقدند که انگور ، حتی قبل از پیدایش غلات ، مورد استفاده بشر قرار گرفته است. انگور بطور وحشی و به مقدار فراوان در جنگلها وجود داشته و انسانهای نخستین از برگ و میوه آن بهره می‌جستند. انگور میوه‌ای است بهشتی که شامل ویتامینهای A , B ، C می‌باشد هچنین دارای مقداری منیزیم ، کلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم و آلبومین است. انگور یکی از میوه‌های ضد سرطان شناخته شده است و این به خاطر خواص ضد عفونی کنندگی آن است.

ارزش غذایی انگور

انگور از نظر ارزش غذایی و خواص بهداشتی ، دارای سودمندیهای بسیاری است. از مهمترین مواد قندی موجود در حبه‌های انگور تازه ، ساکارز ، گلوکز و دکستروز می‌باشد. از اسیدهای آلی اسید فرمیک ، اسید مالیک ، اسید سیتریک و اسید تارتاریک را می‌توان نام برد. نمک‌های کانی مانند آهک ، منیزیم ، آهن ، منگنز ، سیلیس وجود دارد. مقدار انرژی موجود در هر 100 گرم انگور تازه 67 کیلوکالری است.

مشخصات انواع انگور

انگورها را به 2 گروه می‌توان تقسیم کرد. یکی انگورهای کشمشی که برای تهیه سبزه و دیگر کشمش مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیگری انگورهایی که غالبا دانه‌دار بوده و برای تهیه آب انگور به مصرف می‌رسند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

زیتون درختچه اي است به ارتفاع تقريبا سه متر كه هنگامي كه در شرايط مساعد پرورش مي يابد ارتفاع آن به حدود 12 متر و قطر تنه اش به 3 متر مي رسد.

         چوب اين درخت بسيار سخت، مقاوم و به رنگ زرد است كه خطوط قهوه اي رنگي در آن وجود دارد. از چوب زيتون براي تهيه اشياء چوبي ظريف استفاده مي شود.

         زيتون معمولا در اوايل تابستان شروع به گل دادن كرده و ميوه آن نيز كم كم ظاهر مي شود.

          دم كرده برگ زيتون داروي خوبي براي پايين آوردن فشارخون است و روغن آن به عنوان نرم كننده و دفع كننده سنگ كيسه صفرا مورد استفاده قرار مي گيرد.

          روغن زيتون كرم كش است و سرفه هاي خشك را رفع مي كند همچنين براي رفع خارش گزيدگي حشرات مي توان روغن زيتون را به محل گزيدگي ماليد.

         دم كرده برگ درخت زيتون تب بر است و جوشانده آن برطرف كننده رماتيسم است. براي از بين بردن جوشها و كوركها زيتون له كرده را مي توان روي جوش يا كورك گذاشت.

         پماد ميوه نارس زيتون براي سوختگي مفيد بوده و جويدن برگ زيتون براي از بين بردن زخم هاي دهان موثر است

         وزیر کشاورزی  چند روز پیش خبری عنوان کرد  مبنی بر اینکه سطح زیر کشت زیتون به 200 هزار هکتار تا دو سال آینده افزایش خواهد یافت. این آمار در سال 84 از قريب 15 هزار هكتار به حدود 100 هزار هكتار رسيده است و قرار شده است  كه اين سطح در طي يك برنامه 10 ساله به 600 هزار هكتار افزايش يابد.

         خبری که وزیر جهاد کشاورزی نقل کننده آن بود ما را برآن داشت که گزارشی پیرامون این میوه باارزش که می تواند بازار صادراتی خوبی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

         این در حالی است که طرح توسعه کشت زيتون بيش از 15 سال است که مطرح شده است و اعتبارات  قابل ذکری نيز در طی آن سال‌ها اختصاص يافته بود اما متاسفانه آن طور که بايد سطح زيرکشت زيتون توسعه پيدا نکرده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

درخت پرتقال در بین دیگر مرکبات بیشتر کشت شده و درختی نسبتا بزرگ بوده که ارتفاع آن به 5 تا 9 متر می رسد و چوب آن ( اسکلت بندی ) محکم می باشد . عمر اقتصادی درخت پرتقال بین 50 تا 60 سال است . به طور معمول تا 8 سالگی محصول اقتصادی ندارد . درخت پرتقال در سال های اول شاخه هایی را تولید می کند که دارای تیغ های بزرگی هستند ( مرحله نونهالی  Juvenility ) . پهنک برگ ( سطح برگ ) به رنگ سبز تیره ، نوک تیز و گوشواره های آن نسبتا باریک و کوچک می باشد . سرشاخه های در مرحله جوانی زاویه دار بوده و در محل اتصال برگ ها خار کوچکی قرار دارد . گل ها در پرتقال به رنگ سفید و خودبارور می باشد ( نیاز به گرده افشانی توسط حشرات و ... ندارد ) . برخی از واریته های پرتقال ( انواع ) دارای تخمدان استریل ( عقیم ) بوده و میوه های بدون بذر و کم بذر تولید می کنند . شکل میوه به طور معمول کروی تا کشیده می باشد . پوست میوه نسبتا صاف ولی بر حسب رقم و شرایط آب و هوایی متغییر است . پرتقال جنوب پوست ضخیم تر و گوشت راحت تر از پوست جدا می شود و در محل هایی که هوا در فصل رسیدن میوه خنک است ( شمال ) رنگ پوست و گوشت تیره تر است .

در نواحی خشک و بیابانی میوه شیرین تر و عطر آن بیشتر است . بارندگی بالا و درجه حرارت بالا سبب کاهش کیفیت میوه می گردد . بذر ها از لیمو ، نارنگی بزرگتر ولی از گریپ فرود کوچکتر است و رنگ لپه آن سبز می باشد . بذر ها در پرتقال اکثرا به صورت چند جنینی ( Polyembryo ) می باشند . در شمال پرتقال ها ترش تر و اسید آن بیشتری دارند و دلیل آن کم بودن نور و آفتاب بوده و درخت قادر به ذخیره کردن مواد قندی نمی باشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

محصولات باغباني گرمسيري در شرايط آب و هوايي گرم و مرطوب رشد و كرده و حداكثر توليد را خواهند داشت.

مناطق جنوبي كشورمان با وجود اينكه شرايط ايده آل (گرما و رطوبت مناسب) را ندارد بعضي از محصولات گرمسيري انبه به خوبي رشد كرده و عملكرد بسيار بالايي دارد كه در اقتصاد نقش مهمي ار ايفا مي كند.

بررسي ها نشان مي دهد كه توليد اين گونه محصولات اقتصادي بوده و صادرات آنها نيز امكان پذير
مي باشد.

تاكنون توجه چنداني به ميوه هاي گرمسيري معطوف نشده و حداقل تا ابتداي دهه اخير عملا در
برنامه ريزي ها مدنظر قرار نگرفته است به طوري كه وضعيت نامناسب باغات گرمسيري از جمله انبه خود مبين اين ادعا است.

با اقدامات اخير سازمان تحقيقات, آموزش و ترويج كشاورزي و همچنين معاونت باغباني وزارت كشاورزي به منظور افزايش توليد اين محصولات اميد است شاهد شكوفايي اين محصولات ارزشمند در كشور باشيم. تلاش در جهت شناساندن ميوه هاي گرمسيري در سطح مملكت و ايجاد بازار داخلي كمك موثري در فراهم آوردن امكانات صادرات اين محصولات فراهم خواهد نمود.

نشريه حاضر به منظور آشنايي علاقه مندان به محصولات گرمسيري و دانش پژوهان جوانه ترجمه و تدوين شده است. انتظار بر اين است كه اين حركت اندك مورد استفاده و توجه دست اندركاران و
توليد كنندگان محصول انبه قرار گيرد و با رعايت اصول علمي پرورش آن، سطح زير كشت اين محصول افزايش يافته و شاهد بهبود توليد آن در كشور باشيم.


ادامه مطلب
+ نوشته شدهتوسط فرشاد |  آرشیو نظرات

انتخاب زمان کشت :
قبل از هر اقدامی در مورد کشت خيار ابتدا بهتر است اطلاعاتی از قبيل آمار هواشناسی منطقه نظرات و تجربيات مهندسين کشاورزی و کشاورزان با تجربه و مهمترين مورد قيمت اين محصول در بازار کسب کرده و آنگاه زمان کشت را انتخاب نماييد زيرا زمان کشت در بهره برداری محصول تاثير مستقيم داشته و باعث بالا رفتن روحيه کار و تلاش می گردد. مثلا در مناطق جنوبی کشور زمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و در خرداد ماه سال بعد برداشت محصول پايان می يابد. و در مناطق شمالی و مرکزی کشور که در آذر ماه و دی ماه دارای هوای ابری و سرد می باشند زمان کشت را به نحوی انتخاب می کنند که اين زمان يا آخر فصل برداشت و يا آغاز کشت باشد . به طور کلی زمان هايی که شرايط جوی نامساعد است بايد از دوره کشت حذف گردد و اگر چنين کاری صورت نگيرد و زمانهای نامساعد در ميان زمان برداشت قرار گيرد کشت با مشکلات عديده ای روبرو می شود.
انتخاب بذر: بعد از انتخاب زمان کشت بايد بذر مناسب و خوبی انتخاب کنيم که بر اساس تقسيم بندی اقليم های مناسب صورت می گيرد.مثلا برای مناطق جنوبی که زمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و تا آخر خرداد سال بعد می توان برداشت محصول داشت و يا مناطق شمالی و مرکزی که کار کشت از اوائل دی ماه شروع می شود بذرهای تک گل پيشنهاد می شود که دارای برگ های کوچک و مقاوم به سرما بوده و جهت دوره های طولانی مناسب می باشد ولی در اقليم های که دو فصل کشت دارند بهتر است از واريته های پرگل که محصول زيادي در زمان کوتاه دارنداستفاده گردد. شايان ذکر است که بسياری از کشاورزان بدون توجه به نوع واريته و زمان کشت آن و تنها به علت پر گل بودن آن اقدام به کشت در فصولی می نمايند که مناسب حال آن بذر نيست در نتيجه با مشکلاتی مواجه می شوند که برای آنها اندکی ناشناخته و غريب می نمايد.کشاورزانی که آشنايی با خواص واريته های مختلف ندارند اشتباه عمده ای را مرتکب می شوند و آن اين است که واريته های پر گلی را که برای فصول بهاره کشت نموده اند و محصول خوب و زيادی برداشت کرده اند مجددا برای کشت پائيزه انتخاب می کنند. با شروع فصل سرما و کوتاه شدن طول روز تعداد زيادی ميوه های کوچک در هر بوته مشاهده می کنند که به علت ريز ماندن ميوه ها بر روی ساقه محصولی برداشت نمی کنند و با تصوراتی که دارند کود و سم را به گياه تحميل می کنند در حالی که بذر های تک گل بوده و از آن ميوه کمتری مشاهده می کنند اما محصول بيشتری برداشت می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

وجود قند در سلول گياهي مانع از سرما و يخ ردن مي شود . گياه براي فعاليت قند را به پروتين تبديل مي كند ( در بهار ) . تبديل قند به پروتين و بر عكس در گياه در طول شب و روز هم صورت مي گيرد ، در شب جهت جلوگيري از سرما ، پروتين به قند تبديل مي شود و به همين علت در هنگام صبح ميوه ها شيرينتر هستند و مناسب براي برداشت .

+ نوشته شدهتوسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

 

006120.jpg


باورتان مي شود كه توت فرنگي از خانواده رزها باشد. ميوه هاي خوشمزه، خوشرنگ و آبداري كه چندي پيش ناگهان در همه ميوه فروشي ها فراوان بودند تنها مدت كوتاه ديگري ميهمان ما هستند و به همان سرعتي كه آمدند، ناپديد مي شوند. اين سته هاي دوست داشتني محصول بوته هاي پايا و چند ساله اي هستند كه در سرتاسر جهان طرفداران زيادي دارند. علاقه به توت فرنگي باعث شده تا اسطوره هاي بسياري درباره آن به وجود آيد. مثلاً براساس يكي از اسطوره هاي مصر باستان اگر كسي ظرف يك ساعت سيصد توت فرنگي بخورد به گربه اي اهريمني تبديل خواهد شد. آيا تاكنون توت فرنگي دوقلو خورده ايد، افسانه ها مي گويند اگر كسي توت فرنگي دوقلو را به دو نيم كند و آن را با فردي از جنس مخالف شريك شود، آن دو به زودي عاشق هم خواهند شد. مردمان خرافاتي معتقدند چنانچه زني آبستن به هنگام عبور از محل كشت توت فرنگي بدن خويش را لمس كند، فرزندش در همان نقطه از بدن خود لكه اي مادرزاد به رنگ توت فرنگي خواهد داشت.
مرسوم است كه از تازه عروس و دامادها با سوپي از خامه ترش رقيق، توت فرنگي، گل گاوزبان و پودر شكر پذيرايي كنند. همسر دوم هنري هشتم، ملكه آن بولين (۳۶-۱۵۰۶) يك لكه مادرزاد به شكل توت فرنگي روي گردنش داشت و همين باعث شد بعضي ها شايعه كنند اين ماه گرفتگي پوستي ثابت مي كند او جادوگر است. سنگ تراشان قرون وسطي طرح توت فرنگي را روي محراب ها و سرستون هاي كليساها حك مي كردند كه نماد كمال و عدالت بود. در همان دوره از توت فرنگي در مراسم و جشن هاي بزرگ براي تضمين صلح و سعادت استفاده مي كردند. توت فرنگي كه به عنوان نماد الهه عشق و مريم باكره مقدس بوده است به داشتن تاريخي طولاني و هيجان انگيز مفتخر است. ويليام باتلر حدود ۳۰۰ سال پيش نوشت: «بدون ترديد خداوند مي توانست سته بهتري بيافريند اما بدون ترديد خداوند هرگز اين كار را نكرده است. »


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

بصورت بوته اي بوده كه گل آوري آن از فروردين تا تير است. ذغال اخته اغلب بفرم توده اي در جنگلها و مردابها, نقاط مرتفع تا كم ارتفاع رشد مي كند. بعضي مواقع حتي در بالاي خط ممتد جنگلهاي كاج پاكوتاه رشد مي كند. اين گياه در مناطق قطبي و نواحي معتدل نيمكره شمالي و احتمالا در شمالي ترين نقطه آسيا مي رويد. پراكنش آن درمناطق جنوبي بيشتر در تپه ها است. در يونان و كوههاي مراكش يافت نمي شود. قسمت هاي مورد استفاده براي استخراج ماده موثر ميوه هاي خشك شده وبرگ گياه مي باشد. ميوه ها پس از رسيدن جمع آوري دشه و در سايه يا زير آفتاب خشك مي شوند. چنانچه حرارت مصنوعي اعمال شود نبايستي بيش از 45 درجه سانتي گراد باشد. ميوه ها بايستي طوري خشك شوند كه آلوده به كپك نشوند. ميوه هاي خشك  شده بدون بو بوده و باعث جمع شدن زبان مي شوند. برگها بين خرداد تا شهريور جمع آوري مي شوند كه معمولا بصورت نواري پهن شده و بمانند ميوه خشك مي شوند. ميوه ها حاوي بيش از 10 درصد تانن و مقادير زيادي قند, پكتين, اسيدهاي آلي و رنگدانه  مي باشند. داراي خاصيت قابض و موجب يبوست در روده مي گردد. برگها نيز داراي تانن و موادي كه كمتر مورد شناسايي قرار گرفته و باعث كاهش قند خون مي شوند. اين دارو داراي خاصيت ضد عفوني كنندگي ضعيف بر روي عفونت هاي كليه و مثانه مي باشد. در بعضي موارد براي كاهش قند خون در ديابت بكار مي رود. ميوه هاي اين گياه بصورت جوشانده شهرت استفاده در درمان اسهال و ادرار است. هم چنين به عنوان غرغره براي تورم دهان نيز بكار مي رود. جوشانده برگها و پوشش دانه اين گياه به عنوان داروي كمكي در پزشكي در درمان ديابت مصرف مي گردد. در عين حال ميوه ها بطور وسيعي به عنوان مواد غذايي مصرف مي شوند.دارو فقط بصورت وحشي جمع آوري مي شوند. ميوه ها جز داروهاي پزشكي توسط يك آلماني از قرن دوازدهم آورده شده است.

+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

توت فرنگي با نام علمي Fragaria SP متعلق به تيره گلسرخيان يا (Rosaceae)است و به نظر مي رسد والين اصلي آن F.virginiana از شمال شرقي آمريکا با ميوه هاي معطر و کوچک و F.chiloensis از سواحل غربي آمريکاي شمالي و جنوبي با ميوه هاي درشت باشد. گفته مي شود که يک دريانورد فرانسوي 5 گياه F.chiloensis را از شيلي به فرانسه انتقال داد و آنها را در ميان گونه هاي F.virginiana کشت نمود. بذر هاي به دست آمده در اثط دگر گرده افشاني بين اين گياهان، منجر به توليد توت فرنگي Fraisier ananos يا توت فرنگي آناناس شد و بعد ها به F.ananassa مشهور گشت که امروزه اکثر واريته هاي درشت ميوه از آن حاصل شده اند و داراي 56 کروموزوم مي باشند.

گونه هاي توت فرنگي:
گونه هاي زيادي از توت فرنگي در نواحي معتدل يافت مي شود که تنها تعداد اندکي از آنها به عنوان اجداد توت فرنگي هاي امروزي به شمار مي آيند.همان طور که اشاره شد توت فرنگي متعلق به تيره گلسرخيان و جنس Fragaria مي باشد که گونه بومي بسيار مشهور آن F.vesca است که داراي 14 کروموزم و ديپلوييدي مي باشد. آميزش بين گونه هايي با سطح پلوييدي مشابه مي تواند به طور موفقيت آميزي صورت پذيرد.
گونه هاي F.x ananassa L. , F.vescal در سراسر جهان و گونه هاي F.orientalis و F.moschata Duch در اروپا_ سيبري و گونه هاي F.virginiana Duch و F.chiloensis(L)Duch درآمريکا وجود دارند. ارقام توت فرنگي از لحاظ طول دوره ميوه دهي به انواع بهاره (june bearing ) و چهار فصل يا هميشه بارده (ever bearing ) تقسيم مي شوند.در سال ميوه مي دهند و روزهاي بلند و درجه حرارت بالا منجر به توليد برگ و ساقه هاي رونده مي شود در حالي که روزهاي کوتاه و درجه حرارت پايين سبب گلزايي در آنها مي شود. ارقام هميشه بارده نيز در طول سال بيش از يکبار اقدام به توليد گل و ميوه مي کنند. در اين ارقام گلزايي هم در روزهاي بلند و هم در روزهاي کوتاه صورت مي پذيرد. امروزه در کشت هاي تجارتي معمولاً از ارقام هميشه بارده استفاده نمي شود. ارقام چهار فصله مانند: استرا، هومي جنتو مي باشد
مشخصات:
عموما گياهاني علفي باساقه هاي رونده يا استولون هستند. برگها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک دار به رنگ سبز تيره بوده که در برخي از ارقام شفاف مي باشند. ساختمان گل شامل 5 گلبرگ سفيد که در قسمت تحتاني خود به يک زائده کوچک متصل است، کاسه گل شامل 5 کاسبرگ سبز رنگ بوده که در قسمت تحتاني تقريبا به يکديگر جوش خورده مي باشند. تعداد کاسبرگها در برخي از ارقام زراعتي ممکن است بيش از 5 عدد باشد. پرچمها به تعداد 20 عدد يا کمي بيشتر يا کمتر است. مادگي به تعداد زياد و بصورت مارپيچي بر روي نهنج قرار گرفته است و در مجموع و همراه با نهنج فرم نسبتا کشيده اي را تشکيل مي دهد. مادگي از فندقه هاي جدا از يکديگر که هر کدام داراي تخمدان با شکل راست و کوتاه مي باشد تشکيل شده است. در هر تخمدان يک تخمک وجود دارد و در واقع بذر به تعداد فندقه ها توليد مي شود. گل در واقع دو جنسه و پس از تلقيح گلبرگ ها ريزش کرده و نهنج بتدريج رشد و گوشتي شکل مي گيرد و ميوه به مرور زمان آبدار شده و از حالت اسيدي به قندي تبديل مي شود. اگر لقاح ناقص باشد تعداد فندقه ها محدود و چه بسا تقارن ميوه حفظ نمي شود.

مقاله ارسالی توسط خانم:هليا پاوندپور

فارق التحصیل رشته باغبانی-دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر


ادامه مطلب
+ نوشته شدهتوسط فرشاد |  آرشیو نظرات

گياه سيب (Malus domestica) از اعضاي زيرخانواده پوموييده و تيره گل سرخ است. گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست كم داراي ۱۵ گونه اصلي است اما ترديدهايي درباره تعداد گونه هاي اين جنس وجود دارد و در برخي از رده بندي ها شمار گونه هاي آن به ۳۳ گونه بالغ مي شود. لينه براي نخستين بار سيب را Pyrus malus ناميد، اما در دهه ۱۸۰۰ نام علمي آن به M.communis و M. pumila تغيير ياٿت. سرانجام در ۱۹۸۴ نام علمي M.domestica براي سيب باغي برگزيده شد. گونه موردنظر به طور وحشي در طبيعت وجود ندارد و در واقع از طريق دو رگ گيري به دست آمده است. براساس بررسي هاي بيوشيميايي گلكوزيدهاي موجود در سيب باغي تنها در چهارگونه M.floribunda، M.sargenti، M.sieboldii و M.zumi ياٿت مي شوند و از اين رو به نظر مي رسد كه گونه هاي مذكور، والدين وحشي سيب باغي هستند. هم اكنون ارقام بسيار زيادي از انواع سيب وجود دارد كه سويه هاي بسياري از آنها حاصل مي شود. از بين انواع سيب مي توان به واريته هاي سيب سرخ، سيب طلايي، سيب مكينتاش، سيب امپراتور و... اشاره كرد.
غرب تركيه و جنوب غربي روسيه واقع در آسياي صغير جايي است كه تنوع گونه هاي جنس مالوس در آنها بيش از هر جاي ديگري است. به احتمال بسيار سيب و ساير اعضاي زير خانواده پوموييده نخستين بار در همين نواحي كاشته شدند و سپس از آن جا به سرتاسر اروپا انتشار ياٿتند. كيٿيت محصول سيب طي هزاران سال و از طريق اصلاح نژاد به طور چشمگيري بهبود ياٿته است. اسكندر كبير در سال ۳۰۰ پيش از ميلاد براي اولين بار گياه سيب را در آسياي صغير ديد و آن را با خود به يونان برد. كريستوٿ كلمب نيز در ۱۴۹۰ اين گياه را به آمريكاي شمالي و مبلغان مذهبي در دهه ۱۸۰۰ آن را به ايالات متحده رساندند. سرانجام در اواسط دهه ۱۹۰۰ با آغاز پروژه آبياري محصولات زراعي در ايالت واشنگتن، تحول بزرگي در صنعت پرورش سيب به وجود آمد.


خصوصيٿ گياهشناسي

سيب گياهي به شكل درختچه يا درخت كوتاه با شاخه هاي بدون تيغ و برگ هاي ساده، تخم مرغي با لبه دالبر و راس تيز و كوتاه است كه در سطح زيرين برهنه و بدون كرك و در سطح رويي كرك دار است. گوشوارك ها در مدت كوتاهي مي اٿتند. گل آذين ديهيمي و كم گل است. كاسه گل كرك دار و گلبرگ ها بيضي شكل با ناخنك دراز و به رنگ صورتي اند. تعداد گلبرگ ها پنج تا است و پرچم نيز بين ۵۰ ـ ۲۰ عددند. تخمدان پنج خانه است. ميوه، گرد و كروي داراي درون بر سخت و غشايي است و در هر يك از خانه هايش دو عدد دانه به وجود مي آيد. اين گياه با واريته هاي بسيار متعدد در اكثر نقاط ايران كاشته مي شود، اما انواع وحشي آن در استان هاي گيلان، مازندران، آذربايجان، كردستان، كرمانشاه، لرستان و ٿارس به طور خودرو مي رويند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

 

محققان کانادایی دریافته اند سیب سرخ بیشترین ارزش غذایی را در میان انواع سیبها دارد. تحقیقات در زمینه ارزش غذایی و ریز مغذیها در هشت نوع سیب مختلف نشان می دهد که کلیه سیبها حاوی ویتامین c و سایر ریز مغذیها هشتند اما میزان آنتی اکسیدانهای موجود در پوست سیب سرخ شش برابر قسمت گوشتی میوه آن می باشد و هر چه سیب سرخ تر باشد میزان آنتی اکسیدانهای موجود در آن بیشتر است. آنتی اکسیدانها مواد شیمیایی هستند که در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شود و رادیکالهای آزاد در بدن توسط آنها از بین می رود. این رادیکالها عامل ایجاد بیماریهای قلبی- عروقی و سرطان هستند. دانشمندان مصمم هستند با استفاده از مهندسی ژنتیک سیبی را تولید کنند که بیشترین میزان مواد ریز مغذی و آنتی اکسیدان را داشته باشد. امروزه در صنعت فراوری سیب پوست سیب کنده و دور ریخته می شود این در حالی است که پوست سیب از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان محسوب می شود. دانشمندان درصددند که از پوست سیب برای تولید محصولات جدید استفاده کنند.

 

روش جدید برای محافظت از سیب :

 

محققان برای جلوگیری از آسیب رسانیدن نور خورشید به سیب مشغول انجام بررسیهای مختلف هستند تا علاوه بر بالا بردن کیفیت و ظاهر این میوه میزان آب ذخیره شده درون سیبها را نیز حفظ کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی Agriculture Research Service هنگامی که آب و شبنم روی سیبها خشک می شود باعث پایین آمدن درجه حرارت سیبها می شود. شبیه به همان حالتی که انسان در یک روز گرم تابستانی از استخر خارج می شود. کشاورزان سالها از این روش برای خنک کردن میوه ها یا حتی مراقبت از ظاهر آنها استفاده می کردند ولی اینکه چگونه و با چه وسایلی دمای این میوه ها را به میزان دلخواه برسانیم و یا در میزان مصرف آب صرفه جویی کنیم همواره به عنوان سوالی مطرح بوده است.

در مناطق گرمسیری کشاورزان در تمام مدت روز شروع به آبپاشی میوه ها می کنند. با این حال محققان بر این باورند که پرورش دهندگان میوه جات می توانند حداقل تا نصف میزان آب را صرفه جویی کنند. محققان در این تحقیق موفق به ساخت نوعی کانال آبی شدند که نه تنها باعث خنک ماندن سطح سیبها می شود بلکه باعث خنک شدن سیبها تا مرکز آن می شود. نتایج این پروژه که به نام Evan معرفی شده است در آخرین شماره مجله American Society Of Agriculture Engineers Transaction of the به چاپ رسیده است.

+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

گورمان:                        نرک

Sphaeroblast:             برجستگیهای بر روی تنه درختان زیتون

استیپولر:                       جوانه های که در کنار جوانه اصلی قرار دارند و غیر فعال هستند

Top-budding:             پیوند تاجی جوانه ای

میوه انگور:                   سته

براندی:                         براندی تقریبا شبیه یک شاخه کوچک  وباریک است و هنگام رشد کامل –طول آن حدود 20 سانتی متر است.

میوه های ریز دانه:          انگور-توت فرنگی-و تمشک

میوه های هسته دار:         آلو-هلو-آلبالو

پایه های درخت هلو:       هلوی بذری-هیبرید های بین گونه های هلو و آلو ها

فیلاژ:                          عبارت است از تغییذ حالت خوشه به پیچک در درختان انگور

سانتا روزا:                    نوعی آلوی آمریکای است که گوجه ها نیز جزو آنها می باشند.

Poncirus:                    نارنج سه برگ

درختان همیشه سبز:         مرکبات-زیتون-آوکادو-انبه از درختان همیشه سبز هستند.

میوه انار:                     میوه انار یک سته (Berry)است که کاسبرگها در موقع رسیدن لایه بیرونی آن تشکیل می دهند.

سوین:                         حشره کشی است که جهت تنک کردن میوه در درختان میوه مانند :سیب در مرحله post bloom مصرف می شود.

هرس در خرما:              در خرما فقط هرس برگ صورت میگیرد

هرس در مرکبات:          در مرکبات هرس معمول نیست اما لازم است در چاینیز به دلیل تشویق به تولید برگ و جوانه جدید هرس شدید لازم است.

 

   نوشته شده توسط وب لاگ کشاورز تنها-مرکز تخصصی مقالات کشاورزی

بخش تحقیقات و انتشارات  آنلاین کشاورز تنها

 

+ نوشته شده توسط فرشاد  |  آرشیو نظرات

 

میوه یک تخمدان رسیده و رشد یافته گل است.

بعضی مواقع سایر قسمت های گل ممکن است همراه و جز یک تخمدان باشد و بنابراین جزئی از میوه باشد.

در بسیاری از مواقع تکامل و رشد میوه بستگی به گرده افشانی دارد.

 

اقسام میوه:

1.میوه های ساده         Simple fruits

2. میوه های مجتمع Aggregate fruits    

3. میوه های مرکب     Multiple fruits

 

اقسام میوه های ساده  - Simple fruits:

الف-میوه های ساده خشک(میوه نیام نظیر Leguminosae-فولیکول-کپسول-خورجین(سیلیک)-آکن-دانه ها(گندمه)یا کاریوپ سبز-میو های بالدار یا سامار-میوه های شیزوکارپ-آجیلیها یا نات Nut)

ب-میوه های ساده آبدار(شفت ها دراپ Drup-سته ها Berry)

 

این متن توسط  وب لاگ مرکز تخصصی مقالات  کشاورزی بنام کشاورز تنها گرد آوری شده و در صورت استفاده با ذکر منبع مجاز است.

+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات

تکي و تجمعي پيچيدن پرتقال (Citrus sinensis (L.) Osbeck) "والنسيا" در انواع ورقه هاي جمع شونده گرمايي پلي اتيلن سبک (LDPE)، پلي اتيلن سنگين (HDPE)، پلي پروپيلن آرايش يافته (OPP) و پلي واينيل کلريد (PVC) تا مدت 4 ماه با سردخانه مقايسه گرديدند. تکي و تجمعي پيچيدن ميوه ها با ورقه هاي LDPE، HDPE و OPP در شرايط انبار معمولي (RH %64.6-49، ?C 33-20.7) وقتي با ميوه هاي بسته بندي نشده انبار سرد (RH %85-80، ?C5) مقايسه گرديدند، کاهش وزن و بازار پسندي آن ها تا ماه اول به هم شبيه بود؛ اما ورقه PVC چنين اثري نداشت. درصد آب پوست ميوه هاي تکي و تجمعي پيچيده شده با ورقه هاي LDPE و HDPE همانند ميوه هاي بسته بندي نشده انبار سرد حفظ گرديد، اما نرم تر بودند. صرفنظر از ضخامت ورقه ها، در هر دو روش بسته بندي، ورقه هاي LDPE، HDPE، OPP و PVC به ترتيب به مقدارهاي بيشتر و کمتر از کاهش وزن ميوه جلوگيري کردند. همچنين، احتمال نفوذ پذيري ورقه ها نسبت به بخار آب علاوه بر ترکيب شيميايي ورقه ها تحت تاثير ضخامت ورقه ها نيز قرار مي گيرد. ميوه هاي تجمعي پيچيده شده در انبار سرد، و تا 2 ماه در انبار معمولي کاهش وزن بيشتري نسبت به تکي پيچيده شده داشتند. اختلاف معني داري بين بسته بندي تکي و تجمعي ميوه ها از نظر درصد آب پوست و سفتي پيدا نشد. اثر مفيد بسته بندي تجمعي به دليل ايجاد لايه فضاي اشباع از آب در اطراف ميوه هاي تجمعي بود. مشاهده گرديد که روش تجمعي پيچيدن مانند تکي پيچيدن تازگي ميوه ها را حفظ مي نمايد.
+ نوشته شده توسط فرشاد |  آرشیو نظرات


میوه درخت نان صحرایی یا جک (Jackfruit) که در هند و سری لانکا می روید احتمالا بزرگترین میوه را در میان گیاهان دارد. میوه این درخت ممکن است حدود 50 پوند (حدود 22 کیلوگرم) وزن داشته باشد. میوه ، بیضی شکل ، زرد رنگ و خاردار است. مغز درونی آن قهوه ای با مزه ترش یا شیرین است. مغز این میوه را می توان هم خام خورد و هم به چند طریق آن را پخت.

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 10:8 |

  azalia Azalea

اسم علمي آن Azalea  indica  و به فرانسه  Azaliaگويند .

اين گياه از خانواده اريكاسه  Ericaceae مي باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتيمتر مي رسد .اصل گل زيباي آزاله يا آزاليا از چين و ژاپن است . گياهي كوتاه كه برگهايش در نوك شاخه ها بطور دسته ميرويد و گلهايش هر دو تا سه دانه پهلوي هم باز ميشود .

از اين قسم و اقسام ديگر در حدود 150 تا 200 جور متنوع بدست آمده كه بين آنها از همه زيباتر جورهاي پيش رس است كه زمستان در گلخانه گل ميدهد .

azalia

گلكاران آنرا در تمام نقاط نسبتأ گرم دنيا در باغچه ميكارند و از گلهاي زيباي آن كه در بهار شكوفا مي شود بهره مي گيرند . ولي در نقاطي كه زمستان سرد دارد آزاله را پيش رس نموده و درزمستان از آن استفاده مي كنند.

گل آزاله به رنگهاي صورتي ، قرمز ، سفيد يا نارنجي ديده ميشود .

بعضي از علاقمندان گل به علت عدم اطلاع از طرز زندگي آزاليا نميتوانند آنطوريكه بايد آنها را در آپارتمان نگهداري كنند .

azalia

گلدان گل آزاليا را كه از گل فروشي خريداري ميكنند پس از گذشت يكي دو روز بعد از خريد گلها و غنچه ها و حتي برگهاي آن ميريزد و تصور ميكنند كه نگهداري آزاله كار بسيار مشكلي است . در صورتيكه اگر بعضي نكات را رعايت كنند تا حدودي موفق خواهند بود .

صحيح است كه به علت وجود شرايط نا مناسب حرارت و رطوبت در منزل ، نگهداري آزاله كار مشكلي است معهذا با توجه به نكات زير ميتوان اشكالات را از ميان برداشت .

azalia

1 ـ اگر بخواهند مدت زيادي از گل آزاله استفاده كنند ، بايد زماني گلدان را خريداري كنند كه غنچه هاي اوليه در حال باز شدن باشند و بقيه جوانه هاي گل بتدريج در داخل آپارتمان باز مي شود .

اگر همه گلها كاملا باز شده باشند و از هواي مرطوب گلخانه مستقيمأ به داخل آپارتمان برده شود ، مدت دوام گل زياد نخواهد بود .

azalia

2 ـ   آپارتمانهاي گرم و خشك براي نگهداري آزاله مناسب نيست و حتي الامكان بايد گلدان را در يك محل خنك يعني در جائي كه حرارت از 15 درجه سانتيگراد تجاوز نكند قرار دهند . حد اقل درجه حرارت مورد احتياج اين گياه در زمستان 7 ـ 13 درجه است .

3 ـ آزاله روشنائي غير مستقيم و زياد را مي پسندد ولي نبايد در نور مستقيم آفتاب قرار گيرد .

4 ـ هيچوقت خاك گلدان نبايد خشك بشود .

اگر آزاله مدت زيادي خشكي ببيند گلها قهوه اي ميشوند و برگهاي آن خشك شده ميافتد و ريشه ها مجددأ بسختي رطوبت را بخود جذب مي كند ، در اينصورت بايد مدت 5 دقيقه گلدان را داخل ظرف آبي گذاشت تا ريشه ها خيس شوند و بعد از 5 دقيقه آنرا از آب خارج كرد .

5 ـ خاك آزاله مخلوطي از دو قسمت پيت ( تورب ) و يك قسمت ماسه است بشرطي كه گلدان زه كش داشته باشد .

آزاله خاك اسيدي لازم دارد و هرچند وقت يكبار كمي تورب به آن اضافه مي كنند تا حالت اسيدي خاك حفظ شود .

هر 15 روز يكبار با كود تجارتي مايع به نسبت 2 تا 3 در هزار آنرا تقويت كنند .

وقتي گلهاي آزاله تمام مي شود ، بايد بوته را هرس كرده و در ماه ارديبهشت گلدان را در هواي آزاد در زير درخت قرار دهند و موقعي كه هوا در پائيز سرد مي شود گلدان را بداخل آپارتمان ميبرند ، آزاله 6 ـ 8 هفته استراحت لازم دارد .

azalia

ازدياد :

 بوسيله قلمه در خرداد و تير از گياهاني كه در هواي آزاد پرورش يافته اند گرفته مي شود و در زير شيشه آنرا ريشه دار مي كنند .

قلمه ها بعد از 2 ـ 3 سال گل مي دهند .

همچنين ازدياد از طريق پيوند مقدور است كه در اينصورت بوته هاي قويتر و با دوام تر بدست مي آيد .

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ و ساعت 8:58 |

خشک شدن گیاهان علل مختلفی دارد که با هم آنها را بررسی می کنیم .

·       خشکی خاک : نریسدن آب کافی به گیاه در دوران رشد و نمو سبب پژمردگی برگها و سرانجام خشک شدن کامل گیاه می شود . پس سعی کنید گیاهی رو در منزل نگهداری کنید که میزان آب مورد نیازش رو بدونید .

·       افراط در آب دادن : یکی از رایج ترین علل خشکی گیاه زیاد آب دادن به آن است . گیاهان به آب دادن زیاد ، حساس ترند و آبِ زیاد بیشتر آنها را اذیت می کند تا آب دادن کم . به خصوص در زمستان افراط در آبیاری باعث از بین رفتن گیاه می شود . برگ گیاهی که زیادی به آن آب داده شده می ریزد و اینطور به نظر می رسد که گیاه به آب بیشتری نیاز دارد بنابراین آب بیشتری به آن داده می شود که سبب از بین رفتن گیاه می شود . این بسیار مهم است که علائم کمبود آب با افراط در آبیاری اشتباه نشود . آب زیاد سبب زردی برگها می شود در حالی که خشکی به احتمال زیاد سبب جمع شدگی و قهوه ای شدن گیاه می شود .

·       شبهای سرد : یخبندان نیز باعث خشکی گیاهان می شود به خصوص گیاهانی که در روز در محلی گرم بوده اند در شبهای سرد آسیب پذیرترند . در شبهای سرد هیچگاه گلدان را پشت پنجرۀ اتاق قرار ندهید و اگر اتاق هم سرد است گلدان را با روزنامه بپوشانید .

·       نور آفتاب : بعضی از گیاهان به نور آفتاب حساس هستند و نور مستقیم آفتاب آنها را می خشکاند . مثل گیاه پوتوس

·       هوای گرم و خشک : گرمای مصنوعی اتاق هم یکی دیگر از علل خشکی گیاهان است . جهت جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان لطیف و حساس باید آنها را در محیطی مرطوب قرار دهید . هیچگاه گلدان را در نزدیکی اجاق گاز یا بخاری قرار ندهید .

·       کمبود نور : اغلب گیاهان در اثر ماندن زیاد در تاریکی از بین میروند .

+ نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در سه شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۶ و ساعت 16:50 |
چمن
چمن در لغت به معنی سبزه زار، مرغزار و زمین سبز و خرم می‌باشد.

دید کلی

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی و زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهای گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای30درجه سانتیگراد) دارند. چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود.

مراحل مختلف چمن کاری

آماده کردن زمین چمن

اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح اضافه کردن کودههای حیوانی بسیار مناسب است. در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد.

نحوه کاشت بذر چمن

هنگام کاشت بذر باید توجه کرد که توزیع آن به صورت یکنواخت باشد تا چمن یکدست سبز شود. کاشت بذر نباید در روز طوفانی صورت گیرد. کاشت بذر به دو صورت می‌باشد. کاشت با دستگاه بذرپاش و کاشت دستی به صورت پاشش بذر. ابتدا زمین باید به چند قطعه مساوی تقسیم شود و بذر را نیز متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشی می‌شود. عمق کاشت بذر نیم تا یک سانتیمتر است و یا اینکه بذر را به دو قسمت تقسیم کرده ، نیمی از آن را در یک جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول کشت می‌کنند. بعد از کاشت ، با شن کش بذر را به زیر خاک قرار می‌دهیم و پس از اینکار روی بذر را با کود دامی پوسیده می‌پوشانیم.

مراقبت‌های زراعی چمن

 • آبیاری: بعد از بذر پاشی آبیاری بارانی صورت می‌گیرد. و در آبیاری باید تا عمق 15 - 10 سانتیمتری کاملاً خیس شود.

 • کوتاه کردن چمن: چمن‌های کوتاه رنگ سبز تیره بخود می‌گیرند ولی چمن‌های بلند رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارند. چمن زنی باید از ارتفاع 5 - 3 سانتیمتری صورت گیرد. اگر کوتاه کردن بیش از روی سطح خاک باشد باعث غلبه علفهای هرز می‌شود.

مبارزه با علفهای هرز و بیماریها

 • غلطک زدن چمن: اصولأ غلطک زنی بعد از فصل زمستان صورت می‌گیرد چون یخبندان در مناطق سردسیر باعث بالا آمدن چمن از خاک شده و ریشه‌های آن از خاک جدا می‌گردند. غلطک زدن باعث ایجاد تماس مجدد و تثبیت چمن می‌گردد.

 • زردی چمن: زردی چمن ممکن است در اثر کمبود ازت باشد.

کاربردچمن

به عنوان زمینه در برنامه فضای سبز استفاده از رنگ سبز چمن که باعث بهتر دیده شدن سایر گیاهان می‌شود.
 • چمن مکان مناسبی برای بازی بچه‌ها می‌باشد.
 • چمن در زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.
 • چمن به عنوان یک جز از گیاهان زینتی فضاهای سبز محسوب می‌گردد.

مباحث مرتبط با عنوان


 • کاربردهای چمن
    نوشته شده توسط فرشاد
  چمن در طراحي و ايجاد فضاي سبز در هر پارک، نقش مهمي را ايفا مي کند و همانند ايجاد زمينة مناسب در يک تابلوي نقاشي است که با انواع درختچه هاي زينتي يا حاشيه هاي گل به طور الوان خلق مي شود. ولي خلق اين زمينة سبز، خود مشکلات و مسائلي را به همراه دارد که رعايت و حراست رشد و نمو آن ضروري مي باشد. زيبايي و لطافت هر پارک هنگامي کامل خواهد شد که سبزي مطبوع چمن زمينه اصلي آن باشد و شايد گياه ديگري نتوان يافت که جايگزين آن گردد.
  در مورد نقش چمن و اثرات آن در محيط زيست، آب و هواي شهر و منطقه، همان بس که اجمالاً بگويم وجود گياه چمن مانند تمامي گياهان سبز در ميزان اکسيژن محيط اطراف خود موثر بوده و نوعي تعادل را ايجاد مي کند. ضمناً در تميز شدن هوا و کاهش گرد و غبار محيط به نحو چشم گيري موثر مي باشد و از تبخير شديد آب در سطح زمين جلوگيري مي نمايد. در ميادين و خيابان هائي که سطح چمن همراه با درختان پهن برگ و سوزني برگ باشد، سيستم آبياري چمن و تکرار دفعات آن تا حد زيادي نياز آبي درختان را برآورده مي کند.
  از آن جايي که مسائل مربوط به چمن مثل چمن زني، آبياري و مبارزه با علف هاي سبز در پارک ها داراي اهميت زيادي مي باشند، در ادامه به توضيحاتي راجع به آن مي پردازم.
  چمن را هم مي توان از طريق کاشت بذر در محل مورد نظر، و هم از طريق جا به جا کردن قطعات چمن کشت شده در محلي ديگر و يا خريد از مؤسساتي که به کشت و پرورش چمن به منظور فروش مي پردازند و قطعات چمن را با ريشه و چند سانتي متر خاک يک جا از زمين بريده و در اختيار خريداران قرار مي دهند تهيه نمود.

  - عمليات کشت و کار چمن:
  چمن را در خاکي نه چندان سنگين و نه خيلي سبک کشت مي کنند. يک خاک عميق و حاصل خيز و عاري از بذر علف هرز براي چمن کاري مناسب است. جهت کاشت چمن ابتدا خاک را بيل زده، بعد از چند روز کلوخ ها را خرد و سنگ ريزه ها و باقي مانده هاي گياهي را از خاک خارج مي کنيم تا سطح خاک کاملاً صاف شود. اين کار را با کمک يک تخته و يا آسان تر با گرداندن يک بوم غلطان سبک روي خاک انجام مي دهيم. در تهران بهترين فصل بذر کاري چمن ها در اواخر شهريور ماه است، اما مي توان چمن ها را در ارديبهشت ماه نيز کشت و کار کرد. ميزان بذر در هر متر مربع بسته به نوع چمن متفاوت است. چمن هاي درشت مثل لوليوم را بايد 50 گرم و چمن هاي ريز مثل پوآ را 20 تا 30 گرم براي هر متر مربع در نظر گرفت. بذر را بايد يکنواخت در سطح خاک پخش کنيم و به کمک يک شن کش کمي سطح خاک کشت شده را زير و رو کنيم، به طوري که فقط چند ميلي متر خاک روي بذر ها را بپوشاند و بذر چمن با سطح خاک مخلوط شود، سپس روي آن حدود 1 تا 2 سانتي متر کود پوسيده دامي سرند شده و يا خاک برگ سرند شده مي پاشيم. البته بايد در نظر داشته باشيم که اگر خاک يا کود زيادي روي بذر چمن بپاشيم، سبز شدن چمن به تأخير خواهد افتاد و يا چمن اصلاً سبز نخواهد شد. بحراني ترين دوران چمن کاري بعد از کشت بذر و قبل از سبز شدن آن است. در اين دوره بايد چمن را هر روز آبياري کنيم و در هنگام آبياري مراقب باشيم تا خاک سفت نشود و بذر نيز شسته نشود. در مراحل بعدي نيز چون چمن به آبياري منظم نياز دارد آن را روزانه آبياري مي کنيم زيرا آبياري روزانه چمن باعث مي شود تا برگ ها طراوت بيشتري يابند. ميزان آب مورد نياز چمن بستگي به عوامل متعددي از قبيل: نوع خاک، ميزان رطوبت هوا، ميزان بارندگي، حرارت محيط، نوع چمن و ... دارد.
  معمولاً چمن ها را در هنگامي که از شدت گرماي روز کاسته مي شد و يا اوائل صبح آبياري مي نمودند. پس از چند روز که چمن ها سبز شدند و ارتفاع آن ها به سه الي چهار سانتي متر رسيد بار ديگر غلطک سبکي روي آن مي زنيم تا ريشه گياه جوان کاملاً با خاک تماس پيدا کرده و توليد ريشه هاي زياد تري نمايد. پس از اين که چمن تا اندازه اي رشد کرد و ارتفاع آن به 5 الي 6 سانتي متر رسيد، چمن را کوتاه مي کنيم. چيدن چمن ها به منظور جلوگيري از به گل رفتن و يکنواخت و پر پشت شدن آن ها صورت مي گيرد. چمن ها را با قيچي يا ماشين چمن زني به کرات کوتاه مي نمايند. ماشين هاي چمن زني که در منطقه استفاده مي شدند از نوع موتوري بودند. آن چه که در چمن کاري حائز اهميت است جلوگيري از تراکم خاک مي باشدکه نفوذپذيري آن در چمن کاري مسطح، در شيب ملايم و شيب تند متفاوت مي باشد.
  در فصل پائيز يا در فصل بهار، چمن را کود پاشي مي نمايند. ميزان ازت مورد نياز ساليانة چمن حدود 30 گرم در متر مربع، ميزان فسفر و پتاسيم به ميزان هر يک 15 گرم در متر مربع مي باشد. از آن جايي که کود هاي مختلف از نظر در صد عناصر کودي با هم ديگر متفاوت مي باشند، با در نظر گرفتن درصد اين عناصر در کود ها مقادير آن ها حساب شده و به زمين چمن کاري داده مي شوند.
  براي کاشت قطعات چمن بريده شده، قبل از کاشت، زمين مورد نظر را همانند زميني که براي بذر کاري آماده مي کنيم، تهيه مي نماييم. براي آن که ريشه ها بتوانند در آغاز با خاک تماس بيشتري يافته و در خاک نفوذ کنند يک لايه از سطح فوقاني خاک را به وسيله شن کش يا هر وسيلة ديگر نرم و آماده مي کنيم. سپس قطعات چمن آماده را در کنار يکديگر قرار مي دهيم، به گونه اي که بين قطعات فاصله اي وجود نداشته باشد و يا به عبارت ديگر همانند آجر چيني در يک ساختمان که آجر ها در يکديگر قفل و بست مي شوند انجام مي دهيم. نحوة قرار دادن قطعات در کنار هم را به گونه اي در نظر مي گيريم که ارتفاع آن ها در همه سطوح يکسان، و از شيب معين و مشخصي بر خوردار باشند. براي اين که قطعات کاملاً به هم بچسبند به کمک لبة بيل آن ها را کمي فشار داده به هم نزديک تر مي کنيم.
  هنگامي که قسمتي از سطح زمين پوشيده از چمن شد به وسيله يک غلطک سبک، کمي آن ها را کوبيده و آبياري مي کنيم. روز بعد، پس از کاهش رطوبت، مقداري خاک غربال شده و نرم روي چمن مي پاشيم تا اگر شکاف هايي وجود داشته باشد آن ها را پر نمايد. گاهي يک يا دو بار عمل غلطک زدن را در چند هفتة اول انجام مي دهيم.
  چمن علاوه بر ايجاد پوشش سبز، در انواع تزئينات داخل پارک ها و فضاهاي سبز منطقه به صورت قسمتي از طرح هاي تزئيناتي به کار مي رود. لذا متخصصين بر حسب نوع طرح، سليقه و همچنين وضع درختان يا سطح چمن کاري شده، از سنگ ها يا تخته سنگ هايي براي ايجاد محل عبور در فضاي چمن استفاده کرده اند.
  گاهي هم در سطوح وسيع چمن کاري، بر حسب خصوصيات طرح در قسمت هايي از چمن، باغچه هاي همراه به گياهان زينتي پا کوتاه و دائمي چون گل هاي رز،شمعداني و ... احداث کرده اند. همچنين در سطوح وسيع با ايجاد تپه ها يا برجستگي هائي، اشکال کوچکي از طبيعت سبز را پديد آورده اند و در روي آن به طور پراکنده تک بوته هائي غرس نموده اند.

  عمل مبارزه با علف هاي هرز چمن از زمان تهية زمين آغاز مي شد، بدين معني که در موقع تهية زمين، کلية ريشه هاي گياهان هرز را هنگام شخم يا بيل زدن و ساير عمليات تهية زمين به هر ترتيبي که ممکن بود از خاک خارج مي نمودند و پس از سبز شدن چمن، دو تا سه مرتبه علف هاي هرز را وجين مي نمودند. به طور کلي بذور علف هاي هرز و خودرو، توسط آب، کودهاي دامي، باد و آلوده بودن بذر چمن انتشار ميابند و پس از مدت کوتاهي گاهي هم زمان با رشد بذور چمن موجب تخريب و نابودي چمن مي شوند.
  علف هاي هرز چمن بر دو نوع مي باشند:
  1- گياهان هرزي که يک ساله بوده و اگر از دانه بستن آن ها جلوگيري مي شد از بين مي رفتند. چيدن مکرر چمن ها از دانه بستن علف هاي مزبور جلوگيري مي نمود.
  2- نباتات هرز دائمي بر دو نوع بودند:
  - نباتاتي با ريشه هاي عمقي مانند گل قاصد که حتماً بايد با دست کنده مي شدند و يا به وسيلة مواد شيميايي از بين مي رفتند.
  - نوع ديگر، داراي ريشه هاي افشان بودند(مانند مينا چمني) که با آن ها با علف کش هاي انتخابي مبارزه مي نموديم.
  اما بعضي از گياهان خانوادة گرامينه از گياهان هرز محسوب مي شدند و آن ها را با چاقو ريشه کن مي نموديم و يا چمن ها را کوتاه چين مي کرديم تا مرکز نموي اين گياهان قطع شده و از بين مي رفتند.
  در کل در برنامة مسؤلين در نظر گرفته شده بود که علف هاي هرز موجود در چمن و پارک ها و فضاهاي سبز منطقه قبل از به گل نشستن از زمين خارج و ريشه کن شوند. زيرا پس از گل و تخم بستن، تخم هاي رسيده مجدداً پراکنده شده و آلودگي مجدد را پديد مي آوردند.

  عمده ترين بيماري چمن نوعي قارچ به نام زنگ است که معمولاً در روزهاي گرم تابستان و هنگامي که رطوبت خاک زياد است بروز مي نمايد، بيماري مزبور موجب مي شود چمن قطعه قطعه به رنگ زرد در آمده و سوخته جلوه نمايد، همچنين برخي از بيماري هاي قارچي خاکزي در اثر رطوبت زياد خاک، آبياري زياده از حد، يا فقدان زه کشي موجب پوسيدگي و زردي و خشکيدگي چمن مي گردند. براي مبارزه با زنگ چمن از علف کش زينب استفاده مي شود که خوشبختانه به علت رسيدگي و تدبير صحيح مسؤلين، گياهان و چمن هاي منطقه دچار هيچ بيماري و مشکلي نمي باشند.
 • + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در سه شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۶ و ساعت 9:58 |

  دیفن باخیا

  Dieffenbachia amoena

  نام انگلیسی:Dumb Cane, Leopar Lily

                                                                                  

  دیفن باخیا

                                                                                                           

  تعدادی از گیاهان وجود دارند که سمی هستند، بنابراین باید در جابجایی آنها بسیار دقت کنید. دیفن باخیا از این دسته از گیاهان است که باید در جابجایی آن، مراقبت و دقت زیاد داشته باشید. سعی کنید از دستکش استفاده کنید، تا از تماس با شیره گیاه که سمی بوده و سوزش زیادی دارد جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید که در پایان کار تمام قسمتهایی از دستتان را که بدون پوشش بوده و تمام ابزاری را که استفاده کرده اید بشوئید.

  بهترین زمان برای تکثیر دیفن باخیا، از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. قلمه های انتهایی ساقه به طول 5/12-10 سانت را با یک چاقوی تیز از گیاه مادری جدا و برگهای پائینی قلمه ها را که ممکن است به زیر خاک فرو روند، جدا کنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرید و سپس هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 11-9 سانت، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید و در دمای 24-22 درجه، تا زمان ریشه دهی که ممکن است تا دوماه طول بکشد، نگاه دارید.لازم است گاهگاهی کیسه پلاستیکی را بردارید و برگهای پوسیده و پژمرده را جداکنید تا از انتشار آلودگیهای قارچی جلوگیری کنید .

  زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه گیاه کنید و زمانی که گیاه به اندازه کافی رشد کرد، آن را در گلدانی با قطر دهانه 13 سانت حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت کشت نمائید. دیفن باخـیا که بیش از اندازه رشد کرده و دارای ساقه های بلند، محکم و بدون برگ است را نیـز می توان با روش تقسیم ساقه تکثیر کرد. ساقه محکمی را انتخاب و به قسمتهایی به اندازه 5/7سانت ببرید، سپس هر قسمت را به آرامی در سطح گلدانی حاوی ماسه (ماسه بنائی) قرار دهید و مانند روش مشابه در قلمه های انتهایی ساقه مورد توجه و رسیدگی قرار دهید. هر قلمه ی ساقه معمولأ یک گیاه را بوجود می آورد ولی گاهی دو جوانه نیز ایجاد می کند.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۵ و ساعت 12:8 |

  رزمــاری

  رزماری، برگ و سرشاخه‌های گلدار خشک شده گیاه Rosmarinus officinalis از خانواده نعناعیان (Lamiaceae) است که حداقل دارای 1 درصد (حجم/وزن) روغن فرار می‌باشد.

  نامهای گیاه:

  لاتین: Rosmarinus officinalis

  فارسی: رزماری، رومارن

  عربی: اکلیل الجبل، حصالبان، حصالبان اکسیر

  انگلیسی: Rosemary, Common Rosemary, Moorwort, Herb of memory

  آلمانی: Echte Rosmarin, Anthoskraut, krankrautblatter, kranzenkrautblatter

  فرانسه: Romarin, Rose marine, Herbe aux couronnes, Feuille de Rosmarin

   رزماری                            

  ریخت شناسی:

  گیاه معطر بوته‌ای و پایا، با شاخه‌های بالارونده، که ارتفاع آن به 2 متر می‌رسد. برگها باریک با انتهائی بدون نوک و سوزنی‌شکل (نازک)، گلها به رنگ سبز تیره و به ندرت صورتی یا سفیدرنگ می‌باشد.

  اندام داروئی: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه، اندام داروئی رزماری را تشکیل می‌دهد

  زمان جمع‌آوری: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه رزماری هنگام شروع باز شدن گلها و در فصول بهار و تابستان جمع‌آوری می‌گردد .

  دامنه انتشار: پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول می‌باشد. پرورش ‌دهندگان عمده گیاه رزماری را در دنیا کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا تشکیل می‌دهند.

  مواد متشکله: ماده متشکله اصلی برگ و سرشاخه‌های گیاه رزماری را روغن فرار تشکیل می‌دهد فارماکوپه گیاهی بریتانیا میزان روغن فرار رزماری را 1% حجم در وزن ذکر کرده است، ولی میزان روغن فرار این گیاه در نقاط مختلف دنیا بین 5/0 تا 5/2 درصد گزارش شده است.

  عمده‌ترین ترکیبات موجود در روغن فرار گیاه را 1و8 ـ سینئول (1,8 - cineol)، بورنئول (Borneol)، کامفر (Campher)، بورنیل استات (Bornyl acetate)، آلفاپی‌نن (α - pinene) و –B پینن تشکیل می‌دهند که بسته به شرایط جغرافیائی محل کشت گیاه، میزان و درصد هریک از این مواد متغیر می‌باشد.

  سایر ترکیبات طبیعی موجود در برگ و سرشاخه‌های گلدار رزماری شامل این دسته‌ها می‌شود:

  فلاونوئیدها مانند جنکوانین (Genkwanin) و لوتئولین (Luteolin)، اسیدهای فنلی مانند اسید رزمارینیک (Rosmarinic acid)، دی‌ترپن‌ها، تری‌ترپن‌ها، تانن‌ها، مواد تلخ، رزین، ساپونین، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، برخی املاح و ویتامینها.

                                       

  موارد استعمال:

   از رزماری به صورت خوراکی در درمان اضطراب، سردرد، میگرن، فشار خون، نفخ و بی‌اشتهائی و به صورت موضعی بعنوان مسکن موضعی در درمان دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی استفاده می‌شود. همچنین بعلت عطر و طعم مناسب در صنایع آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن رزماری یک روغن محرک است و از نظر رایحه و اثر، گرم و نافذ می‌باشد. اثر محرک رزماری روی سیستم اعصاب مرکزی بسیار برجسته است. مصرف رزماری چون موجب سهولت ترشح و دفع صفرا می‌شود از این جهت از آن در بیماریهای یرقان و نارسائی اعمال کبد استفاده بعمل می‌آورند. مصرف رومارن در موارد ضعف عمومی، خستگی مفرط و بیحالی بیمار در دوران نقاهت مفید تشخیص داده شده است.

  عوارض جانبی: مصرف داروئی موضعی گیاه و یا کاربرد فرآورده‌های آرایشی ـ بهداشتی حاوی رزماری در برخی از افراد حساس، گهگاه ایجاد قرمزی پوست، درماتیت، حساسیت پوستی و حساسیت به نورایجاد می‌کند

  موارد احتیاط: رزماری در دوران بارداری، شیردهی و در بیماران صرعی و فشار خون بالا بهتر است بکار نرود. روغن رزماری دارای 20ـ10 درصد کافور می‌باشد که اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند موجب تشنجات صرع ‌مانند شود.

  موارد استعمال در پزشکی گذشته: در طب گذشته از رزماری به صورت خوراکی بعنوان مدر و ضد نفخ و به صورت موضعی بعنوان ضد التهاب و ضد درد استفاده می‌کرده‌اند.

  طی صدها سال از رزماری در مراقبت از پوست و مو استفاده شده و یکی از اجزاء ادکلن real و جزء اصلی آب تقطیری تهیه‌شده از الکل رقیق و گلهای رزماری است که نوعی مخلوط قابض گیاهی در حامل سرکه سیب می‌باشد و به پاکسازی، تقویت و سم ‌زدائی پوست بویژه پوست‌های چرب و مستعد آکنه کمک نموده و به داشتن اثرات فوق‌العاده در ایجاد جوانی مشهور است. رزماری برای آبکشی موهای تیره و مالش‌دادن پوست سر مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای تأمین سلامت موها و جلوگیری از ریزش بیش از حد آنها بویژه متعاقب بیماریها واقعاً ارزشمند است. رزماری به برگرداندن رنگ به موهای خاکستری و حتی درمان طاسی مشهور است.

  آثار فارماکولوژیکی: آثار ضد میکروبی گیاه و روغن فرار رزماری و تعدادی از مواد مؤثره این گیاه علیه میکروبهای زیر تأیید گردیده است.

  استافیلوکوکوس اورئوس، استافیلوکوکوس آلبوس، ویبریوکلرا، اشرشیاکلی، لاکتوباسیلوس برویس، پسودوموناس فلورسنس، رودوتورولا گلوتینیس، کورینه باکتریا.

  آثار آنتی‌اکسیدانی فراکسیون‌های مختلفی از گیاه رزماری نیز در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی بررسی و تأیید شده است. در برخی از این موارد، آثار فوق با آثار آنتی‌اکسیدان‌های شناخته شده‌ای نظیر (Botylated Hydroxyanisole) BHA و (Botylated Hydroxytoluene) BHT برابری می‌نماید.

  روغن فرار رزماری اثر مشخصی بر روی عضله صاف ایلئوم خوکچه هندی دارد که این اثر مربوط به بورنئول موجود در روغن فرار بوده که در شرایط آزمایشگاهی بعنوان یک آنتاگونیست استیل‌کولین عمل می‌نماید. همچنین در مطالعه دیگری اثر شل‌کنندگی روغن فرار رزماری بر روی اسفنکتر اودی (oddis sphincter) خوکچه هندی که قبلاً با مورفین منقبض شده بخوبی مشهود بوده است . آثار ضد التهاب، ضد کمپلمانی، آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌گونادوتروپیک اسید رزمارینیک که یکی از مواد متشکله اصلی گیاه رزماری می‌باشد نیز به اثبات رسیده است.

  بر اثر مصرف خوراکی و یا استنشاق روغن فرار گیاه رزماری در موش، تحریک فعالیت لکوموتور دیده شده است که این اثر را به 1و8 ـ سینئول مربوط می‌دانند. اثر مهارکنندگی عصاره گیاه رزماری علیه فعالیت آنزیم اوره‌ آز و اثر فلاونوئید دیوسمین موجود در رزماری در کاهش شکنندگی مویرگی از سایر خصوصیات مهم فارماکولوژیک گیاه محسوب می‌شوند.


  مــراجع:

  1. زرگری ع. گیاهان داروئی. تهران، انتشارات دانشگاه، 1369 (ج 4): 6 ـ 71.

  ۲ـ مظفریان و.ا. فرهنگ نامهای گیاهان ایران. تهران: نشر فرهنگ معاصر، 1375 : 158

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۵ و ساعت 11:49 |

    اریکا

   Erica

  Broyer

  از خانواده اریکاسه ها ( خلنگی ها )

                                      Erica

   

  برویرهای دماغه امید نیک که انواع بسیاری از آنها را در آغاز قرن بیستم میلادی می کاشتند پس از مدتی فراموش شدن دوباره مد روز شده است.

  این گیاهان برای تزئین سرسراها و راهروهای شیشه دار و بطور کلی قسمتهای سرد ساختمانها مزایای فوق العاده ای در بر دارند و از جمله گیاهان گلخانه های سرد به حساب می آیند.

  لزا برخی از گونه های اصلی و پاره ای از واریته های آنها که به آزالیای هندی شباهت دارد پرورش داده می شود. مثلاً گونه هایی که نسبت به سرما حساسیت بسیار دارد و در دره های رود "الوار" و گونه ای به نام ( اریکا گراسیلیس ) که تقریباً روستیک می باشد در شرق فرانسه کاشته می شود.

  فصل گلدهی  این گل رویایی بسیار متفاوت است مثلاً (اریکا گراسیلیس) با گلهای زنگوله مانند خود در پائیز و (اریکا هیه مالیس) با گلهای لوله ای خود در زمستان و (اریکا ایکس ویلمری) با گلهای لوله ای دراز خود در اواخر زمستان و اوایل بهار گل می  دهند.

                                   Erica

  خاک این گلدان باید خاک مرغوب غنی و سبکی باشد برای همین منظور از خاک سیاه به همراه خاک برگ استفاده می کنند. این گیاه باید بطور دقیق مرتباً آب داد زیرا هرگز تحمل رطوبت و خشکی مفرط را پی در پی را ندارد.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۵ و ساعت 11:27 |

  بطری شور

                    گل بطری شور

  نام علمی:Callistemon citrinus

  نام انگلیسی: Bottlebrush

  خانواده: میتراسه ها (موردی ها)

  ترتیب قرار گرفتن گلهای کالیستمن سیترینوس انسان را بیاد وسیله شستن شیشه ها یا لوله های توپر قدیمی می اندازد. اما آنچه موجب این شباهت می شود. پرچم های بیشمار و دراز گل است که با رنگ سرخ تند خود به جای موهای برس قرار گرفته است.

  در بالای مجموعه گل ها دسته ای برگ روئیده و محل گل ها را النگویی از نگین میوه های خشک خاکستری رنگ فرورفته پر می کند. این گیاه را در اوایل تابستان در گلدان ها می کارند. در زادگاه اصلیش یعنی استرالیا به صورت درختی به ارتفاع تقریبی 20 متر و دارای برگ های دائمی سبز مایل به خاکستری است. آن را از جمله آسانترین گیاهان زینتی برای نگهداری در قسمتهای سرپوشیده می دانند.

  در زمستان با رژیم گلخانه های سرد و یا نارنجستان ها سازگار است و در تابستان نیاز به رطوبت فراوان دارد.

                     بطری شور

   

  گیاه بری شور را باید از اواخر بهار تا اوایل تابستان تکثیر کنید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید. البته ممکن است عده ای بخواهند قلمه گیری در طول تابستان را تجربه کنند ولی گیاه تولید شده رشد و پیشرفت چندانی نخواهد کرد.

  با استفاده از یک چاقوی تیز و یا قیچی باغبانی، قلمه ها انتهایی ساقه به طول 10-7.5 ساتی متر را از گیاه جدا کنید. البته می توانید زمانی که جوانه ها خیلی بلند نشده اند و بطول تقریبی 10-7.5 سانتی متر رسیده اند، با دست آنها را از گیاه مادری جداکنید، به این صورت که جوانه را محکم با دست بگیرید و به سمت پائین خم کنید و آن را همراه با پاشنه (قسمتی از ساقه اصلی که به جوانه متصل باشد) بشکنید. در هر دو روش قلمه گیری، دقت کنید که قلمه ها بدون گل باشند. سپس انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و در گدان متوسطی حاوی ماسه با دانه بندی متوسط (06) و یا کمپوست مخصوص بذر و گیاه بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا از دست دادن آب در گیاه را کاهش دهید.

                 درخت بطری شور

  ریشه دهی حدود 2 ماه طول خواهد کشید. در این مدت، دمای محیط قلمه ها را 21 درجه نگاه دارید. قلمه ها باید در نور مناسب و کافی،ولی دور از تابش مستفیم خورشید رشد کنند. پس از این مدت، کیسه پلاستیکی را بردارید تا گیاه در محیط طبیعی به رشد خود ادامه دهد و به گیاه بالغ تبدیل شود و ریشه دهی کامل و مناسبی داشته باشد که این دوره 3 تا 4 ماه طول خواهد کشید. سپس گیاه رابه گلدان بزرگتری حاوی خاک مقوی منتقل کنید

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در دوشنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۵ و ساعت 9:0 |

  انتوریم

  نام علمی:Anthurium Andreanum

  نام انگلیسی: Tailflower

   

                           آنتوریوم

  آنتوریوم دارای انبوهی از ریشه های آبدار، گوشتی و سست می باشد که به نظر می رسد گیاه از داخل گلدان به خارج هل می دهد و گیاه را می توان با دقت و مراقبت توسط جداکردن توده ریشه ها در جایی که گیاهان کوچک مجزا در کنار گیاه مادری مشاهده می شوند تکثیر نمود.

  البته بسیار مهم این است که اول خاک را خیس نمائید و هرگز ریشه ها را با زور جدا نکنید، سعی کنید گیاهانی را جدا نمایید که رشد فعال داشته و برگهای جدید تئلید می کنند.

  بهترین زمان برای تکثیر از اواسط بهار تا اواسط تابستان که گیاهچه های جدید آزادانه رشد می کنند، می باشد.

  پس از جدا کردن ریشه ها، ابتدا ریشه های کهنه، صدمه دیده و بیمار را جدا کنید و سپس آنها را درگلدانی متوسط حاوی کمپوست گلدانی یا خاک سبک همراه با ماسه بکارید. زمانی که گیاهچه ها را در گلدان می کارید، مراقب باشید که به زیر خاک فرونرفته و بالاتر از سطح خاک قرار گیرند.

                        آنتوریوم

  گیاهچه ها در دمای 24 درجه سانتی گراد در رطوبت بالا نگاه دارید. برای بالا بردن رطوبت می توانید آنها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و یا بصورت منظم و مرتب مه پاشی کنید.

  آنتوریوم را می توانید از طریق کاشت بذر در خاک و دمای مشابه نیز کاشت. تکثیر A.sherzerianum کمی آسانتراست. زیرا این نوع آنتوریوم بافت برگی محکم و چرمی دارد و آب را با سرعت کمتری از دست می دهد. در صورتی که انواع دیگر آن نظیر A.crystallinum  به میزان بالاتری از رطوبت نیاز دارد و تکثیر آن کمی مشکل است.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۳ و ساعت 19:54 |

  خرزهره

  نام علمی: Nerium oleander

  نامهای انگلیسی:Oleander, Rose bay, Rose laural, South sea rose

  نام های فارسی: خرزهره، جاروجور، گیش، کیش، ژاله، شبرنگ

  Apocynaceae

                         خرزهره

  خرزهره گیاهی است چند ساله که به صورت بوته ای و یا درختچه می روید. این گیاه که بومی مناطق مدیترانه ای است، به عنوان گیاه زینتی در بسیاری از نقاط دنیا کاشته می شود. خرزهره در تمام طول سال سبز بوده و دارای رشد سریعی است بطوری که معمولاً هر سال یکبار هرس می شود. برگ های آن سبز تیره با قوامی چرمی و رگبرگ های واضح، باریک، نیزه ای کشیده به طول 10 تا 20 سانتی متر هستند. گلها به رنگ های متنوع و در فصول گرم ظاهر می شوند.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۳ و ساعت 14:1 |

  پاپیتال -عشقه

   

                        Hedera helix  پاپیـــــــــــتال

  مقدمه:

  گیاهان پوششی، گیاهانی هستند کوتاه و سریع الرشد که حداکثر رشد طولی آنها یک متر می باشد. هرچه گیاه کوتاهتر باشد بعنوان پوشش استفاده بیشتری دارد. اکثر آنها در زمان بسیار کوتاهی، سطح خاک را فرا گرفته و زمین را به خوبی می پوشانند. این گیاهان نسبت به مواد غذایی پر توقع نبوده و آب زیادی لازم ندارند. درعین حال به توجه و مراقبت کمی نیاز دارند.

  عده ای از آنها نسبت به شوری خاک مقاوم می باشند و برخی دیگر در خاک های شنی و ضعیف بخوبی رشد و نمو می کنند. از طرفی دیگر زمانیکه گیاهان پوششی بخوبی رشد کنند و بصورت متراکم و انبوه دربیایند، مانع از رشد علفهای هرز می شوند و به این ترتیب با آنها رقابت می کنند. بنابراین بعد از کاشت گیاهان پوششی مشکل علفهای هرز وجود نخواهد داشت. اکثر گیاهان پوششی در طول دوران رشد، گلهای رنگارنگ و زیبایی ایجاد می کنند. بسیاری از آنها دائمی بوده و یا با بذرافشانی طبیعی همه ساله رویش می یابند. از گیاهان پوششی برای طراحی باغ و پارک و غیره می توان استفاده کرد و در انتخاب گیاهان بدین منظور باید خصوصیاتی از قبیل فرم و شکل، رنگ، نوع سازگاری با آب و هوای محیط و هماهنگی با دیگر گیاهان توجه بسیار نمود

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۳ و ساعت 13:51 |

   شمعدانی

                      شمعدانی

  نام علمی: Pelargonium species

  نام انگلیسی: Pelargonium

  انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یک چاقوی تیز به طول 10 سانت جدا کنید، سپس انتهای قلمه را ، پس از جداکردن برگهای پائینی در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و به آرامی در گلدانی متوسط حاوی کمپوست بذر و قلمه قرار دهید. لازم است قلمه را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

  فقط دقت کنید که قلمه را از تابش مستقیم خورشید دور نگاه دارید تا از تعرق و کاهش آب در بافت گیاه جلوگیری شود. قلمه را در شرایط مناسب و کافی نور قرار دهید. خاک نباید خیلی خیس باشد و فقط مرطوب کنید، البته خیلی هم خشک نباشد. ریشه دهی قلمه یک ماه طول خواهد کشید. گیاهان تازه رشد کرده باید در شرایط طبیعی به رشد ادامه دهند. دمای محیط را همچنان 18 درجه نگاه دارید و گیاهان جدید را در شرایط مناسب نوری قرار دهید مهمترین چیز برای شمعدانی اول نور مناسب و سپس بستری قوی و سبک است.

  زمانی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کردند، می توانید گیاه جدید را به گلدانی بزرگتر حدود 14 سانت قطر دهانه منتقل کنید، خاک گلدان بهتر است کمپوست با پایه پیت باشد.

  در آبیاری گیاه بسیار دقت کنید و بیش از اندازه آبیاری نکنید. به خاطر داشته باشید قبل از هر آبیاری، خاک باید تقریباً خشک باشد.

   نوشته شده توسط فرشاد

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۹/۰۳ و ساعت 12:14 |

   

  نام انگلیسی

   

   

   

   

  گیاهان پوششی

  compactum

  Polygonum cuspidatum

    هفت بند

  |+|

                                                                                           هفت بند

  مشخصات ظا هری :    گیاهی دائمی

  مشخصات برگ :        تخم مرغی و قلبی شکل

  رنگ برگ :              سبز روشن و قرمز براق

  رنگ گل :                 سفید مایل به سبز                  

  زمان گلدهی :             اواخر تابستان

  مشخصات بذر :          کوچک قرمز

  نحوه تکثیر :              تقسیم بوته

  خاک مناسب :            اغلب خاکها

  فاصله کاشت(cm) :    60

  ارتفاع (cm):            45-60

   

   

  requimni

  nentha

  نعنا

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :       دائمی خزهای شکل و خزنده

  مشخصات برگ :            کوچک –معطر -گرد

  رنگ برگ :                  سبز براق

  رنگ گل :                    بنفش و ارغوانی بنفش

  زمان گلدهی :               تابستان

  مشخصات بذر :            قهوه ای متمایل به سیاه

  نحوه تکثیر :                قلمه و تقسیم بوته

  خاک مناسب :              خاکهای مرطوب

  فاصله کاشت(cm) :      15

  ارتفاع (cm):             8

  ghjg

  wichuraiana

  rosa

  رز

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :     رونده و خوابیده

  مشخصات برگ :         متناوب وبراق

  رنگ برگ :               سبز 

  رنگ گل :                 سفید      

  زمان گلدهی :             تابستان     

  مشخصات بذر :          قهوه ای     

  نحوه تکثیر :              تقسیم بوته –قلمه – بذر - خوابانیدن   

  خاک مناسب :            خاکهای غنی ونواحی ساحلی

  فاصله کاشت(cm) :    100        

  ارتفاع (cm):            30-250      

   

  peruviana

  verbena

  شاهپسند

  |+|

                                                                                        شاه پسند

  مشخصات ظا هری :   ریشه های دوکی شکل و ساقه مستقیم

  مشخصات برگ :        بیضی ودندانه دار عمیق 

  رنگ برگ :              خاکستری و سبز روشن

  رنگ گل :                قرمز, بنفش و ارغوانی  

  زمان گلدهی :            اواخر خرداد تا پائیز  

  مشخصات بذر :         زرد رنگ      

  نحوه تکثیر :            قلمه و نیز بذر

  خاک مناسب :           خاک قوی    

  فاصله کاشت(cm) :    45             

  ارتفاع (cm):            20-100         

   

  halliana

  Lonicera japonica

  پیچ امین ادوله

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :    همیشه سبز – پیچنده

  مشخصات برگ :         تخم مرغی شکل – متقابل هم          

  رنگ برگ :               سبز تیره 

  رنگ گل :                 زرد – سفید - قرمز

  زمان گلدهی :             اردیبهشت تا شهریور   

  مشخصات بذر :          ریز سیاه و کوچک به اندازه ماش         

  نحوه تکثیر :              تقسیم بوته – قلمه       

  خاک مناسب :            اغلب خاکها و نواحلی ساحلی   

  فاصله کاشت(cm) :    60           

  ارتفاع (cm):            معمولا 150 ولی چون رونده است بیشتر هم دیده می شود.              

   

  helix

  hedera

  پاپیتال ( عشقه)

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :   همیشه سبز

  مشخصات برگ :        تخم مرغی – مثلثی – متناوب به اندازه کف دست      

  رنگ برگ :              سبز تیره 

  رنگ گل :                سبز

  زمان گلدهی :            اواخر پائیز

  مشخصات بذر :         سیاه    

  نحوه تکثیر :             تقسیم بوته –قلمه - خوابانیدن  

  خاک مناسب :           بیشتر خاکها      

  فاصله کاشت(cm) :   45         

  ارتفاع (cm):            15-20     

   

  tomentosa

  achillea

  بومادران

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :   همیشه سبز وبوته ای ونیز کوتاه               

  مشخصات برگ :        کرکدار سرخسی شکل - معطر          

  رنگ برگ :              سبز     

  رنگ گل :                زرد طلایی 

  زمان گلدهی :            اوخر اردیبهشت تا اواخر شهریور    

  مشخصات بذر :         سفید        

  نحوه تکثیر :             تقسیم بوته – قلمه - بذر 

  خاک مناسب :            اکثر خاکها واغلب خاکهای ساحلی              

  فاصله کاشت(cm) :   15-30          

  ارتفاع (cm):            15-60                   

   

  serpyllum

  thymus

  کاکوتی

  |+|

    

  مشخصات ظا هری :   همیشه سبز – دائمی – خوابیده و خزنده         

  مشخصات برگ :        کوچک نرم – متقابل همدیگر - معطر            

  رنگ برگ :              سبز تیره  

  رنگ گل :                سفید مایل به ارغوانی

  زمان گلدهی :            از خرداد تا شهریور    

  مشخصات بذر :         سیاه متمایل به قهوه ای        

  نحوه تکثیر :             تقسیم بوته  

  خاک مناسب :           کلیه خاکها   

  فاصله کاشت(cm) :    15-30        

  ارتفاع (cm):            3                  

   

  major

  vinca

  پیچ تلگرافی

  |+|

   

  مشخصات ظا هری :    همیشه سبز رونده            

  مشخصات برگ :         تخمرغی شکل براق متقابل           

  رنگ برگ :               سبز تیره               

  رنگ گل :                 قرمز شرابی – آبی – ارغوانی و سفید     

  زمان گلدهی :             اوایل بهار وپائیز               

  مشخصات بذر :          سیاه                   

  نحوه تکثیر :              تقسیم بوته قلمه وبذر               

  خاک مناسب :            اکثر خاکها                  

  فاصله کاشت(cm) :    45-60                                  

  ارتفاع (cm):             20                     

                                    

   

   
   
   
   
   
   
   
   

   

   

   

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۰۲ و ساعت 10:23 |

   نخل زینتی

   

  انواع نخلها

  نخلها بیش از دو هزار گونه اند که فقط تعداد اندکی از آنها جزء گیاهان

  زینتی درون خانه ای هستند. این گیاهان بسیار جالب و قیمتی با ارزش

  زیبایی خاصی به محیط زندگی ما میبخشد.

  ۱ـ نخل کامه دورا، جامیدور : شامل بیش از سی گونه است که حدود

   چهار گونه آن مهمترین و زیباترین هستند و عبارتند از :

  Castaricana  - seifricana – microspadix – erumpens))

   

  مشخصات ظاهری جنس کامه دورا : دارای ساقه های نی شکل ، باریک و

   سرخ فام می باشند. برگهای شکاف دار شبیه به پر مرغ و گاهی ساده دارد.

   به صورت انبوه،کوتاه مستقیم یا چتری می باشد.

   

  ..............................................................................

   

  ۲ـ نخل هاویا نخل استرالیایی 

   

   هاویا شامل دو گونه است : نخل بهشتی یا کنتیا و نخل بهشتی چتری .

   

  مشخصات ظاهری جنس هاویا : داریای برگها شبیه به پر پرندگان است و

  کندی رشد می کند و مناسب سالن است. در برابر جریان هوای سرد و

  سایل خنک کننده تابستان و جریان هوای گرم را وسایل گرم کننده زمستان

   درآپارتمان مقاوم است.

   

  ...................................................................................

   

  ۳ـ نخل فنیکس ، فونیکس ، نخل خرمایی

   

  این نخل شامل سه گونه است : نخل فنیکس جزیره قناری، نخل فنیکس خرمایی سنگال و نخل فنیکس پاکوتاه.

   

  مشخصات ظاهری فنیکس : دارای برگهای سبز تیره ، باریک و شانه ای شکل می باشند. دارای سا قه های قوی است و در محیط  آزاد تا ۱۵ متر می رسد. قسمت انتهایی باقیمانده از برگهای افتاده ،اغلب تبدیل به خار میشوند.

   

  ......................................................................................................

   

  ۴ـ نخل باد بزنی ، نخل واشنگتونیا

   

  مشخصات ظاهری این گیاه : دارای برگهای باد بزنی یا پنجه ای شکل می باشد.

  برگچه ها در بخش تحتانی متصل به یکدیگرند. برگهای ان غالبا رشد عمودی دارند

  و رشته هایی تار مانند و سفید به صورت کرک در اطراف برگ آویزان میشود.

   

   

   

  اصل و منشاء

   

  این گیاهان بومی مناطق گرمسیر، نظیر کشور گواتمالا ، برزیل ، سواحل مدیترانه ،

   و جزایر قناری می باشد.

   

  .......................................................................................................

   

  خواص بتانیکی

   

  نخل ها گیاهان مخصوصی هستند که به وضوح از دیگر گیاهان قابل تشخیض می باشند.

  از خانواده پالماسه می باشند.عده ای دارای برگهای شا نه ای یا پر مانند هستند

   و در انها یک رگبرگ اصلی وجود دارد و رگبرگهای فرعی به اطراف راست و

   چپ از آن منشعب میشوند. برخی دارای برگهای پنجه ای یا باد بزنی هستند که

   رگبرگها از یک نقطه انشعاب یافته و به صورت شعاعی به هر طرف منشعب

   می شوند. این گیاه همیشه سبز ، بوته ای و به صورت درخت می باشد . طول این

  گیاهان از ۵۰ سانتی متر تا ۳۰ متر متغیر است.

   

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۹/۰۲ و ساعت 9:29 |
   گلکاری وطراحی باغ و پارک  توسط مهندس فرشاد پیلسته  جهت اطلا عات بیشتر با ما تماس بگیرید.فروش انواع گونه های گیاهی .گیاهان مثمر /گلهای زینتی/درختچه های زینتی /و.......
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در یکشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۷ و ساعت 18:6 |

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در یکشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۷ و ساعت 16:31 |
  پيش فرض گیاه سیکاس Cycas

  سیکاس Cycas ، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .

  شاید از عنوان این شرح تعجب کرده باشید و بخود بگوئید ، سیکاس Cycas گیاه کوچکی است که در گلدان و در گلخانه تربیت می شود و اطلاق نام درخت به آن صحیح به نظر نمی رسد .

  ولی باید به اطلاع خوانندگان گرامی و علاقمندان برسد که این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .

  بودائی ها این درخت را نشانه جاودانی Im morteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .

  این درخت در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .

  درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .

  سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .

  ولی حقیقت این است که سیکاس گیاه خاصی است و دردنیا کمتر خانواده هائی ازگیاهان با آن شباهت و قرابت دارند .

  درخت سیکاس Cycas به حالت وحشی در ماداگاسکار وجود دارد .

  ولی در قاره آفریقا از این درخت بطور وحشی دیده نمی شود .

  و این امر می رساند که در موقع پیدایش این گیاه در این جزیره فاصله بین این جزیره و قاره آفریقا وجود داشته که متعلق به دوره زمین شناسی تریاس یعنی در حدود 35 میلیون سال پیش است .

  زیرا دانه سیکاس Cycas نمی تواند از راه دریا به خشکی یعنی ماداگاسکار برسد . چون دانه ها در مدت زمان کمی که روی آب بمانند نیروی نامیه خود را از دست می دهند .

  در استرالیا نیز این گیاه بطور وحشی وجود دارد .

  تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .

  در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .

  در روی تنه اصلی گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .

  سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .

  برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .

  برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .

  در حاشیه دو طرف مسطح دارای برگهای پایه ماده یک تا پنج تخمدان وجود دارند .

  برگهای بارخیز در آغاز رویش بهم فشرده بوده ولی بعدآ از هم فاصله می گیرند و بالاخره برگهای حاوی انتهای تنه درختانی که دارای برگهای بارخیز هستند به رشد خود ادامه داده و تولید برگهای جدیدی گرداگرد انتهای گیاه می نمایند و هرساله برگهای جدیدی به همین شکل ظاهر می شوند .

  طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .

  عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .

  برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .

  و رومفیوس Rumphius طبیعی دان قرن هفدهم که این گونه به نام او مشخص گردیده ، گفته است که تحمل وجود چنین گیاه بدبوئی بسیار مشکل است .


  گشن گیری ( تلقیح) :

  چند گرده گل پایه نر به علت وجود قطرات مایع چسبنده روی تخمدان قرار میگیرند و سپس داخل تخمدان شده و سبب تلقیح تخم میگردند و پس ازمدتی تولید دانه ای به رنگ قرمزروشن یا نارنجی تیره میشود .

  قشر خارجی دانه که کم و بیش گوشتی می باشد قشر داخلی سفت سنگ مانندی را می پوشاند که داخل آن که اصطلاحا آنرا نَرَکی داخلی یا ( آندوسپرم Endosperme ) می نامند دارای تعدادی کروموزوم (n)است که پس از رسیدن دانه تامین غذائی مورد نیاز جنین را می نماید و از پوستک چوب پنبه ای پوشیده شده است داخل آن تخم قرار دارد و قسمتی از لپه های آن اغلب بهم چسبیده اند .

  معمولا اندازه دانه ها از گردو بزرگتر نیست ولی در گونه سیکاس توآرسی C.thouarsii که ویژه ماداگاسکار است دانه ها به بزرگی تخم غاز می رسند .

  اگر بیش از یکسال از رسیدن دانه ها نگذشته باشد دانه ها به آسانی می رویند .

  در آغاز رویش کلاهک انتهای ریشک پوسته را شکافته و ریشه خارج شده و بطرف زمین متوجه میشود . ولی لپه ها در داخل دانه میمانند و از مواد غذائی موجود در دانه تغذیه می کنند و این عمل سبب رشد گیاهک شده و به زودی اولین برگ ظاهر می شود .

  نکته بسیار جالبی که در اینجا می توان به اطلاع خوانندگان عزیز رسانید این است که ریشه های ویژه این گیاه در زیر ریشه های عادی قرار دارند و گروه ریشه های گوشتی دوشاخه ای ، انگشتی شکل با منظره مرجانی تمایلی به رشد به طرف پائین ندارند و با جلبکهای آبی رنگ ، مانند ، آنابنا همزیستی دارندو اگر این ریشه ها قطع شوند برگهای جوان به خوبی رشد خواهند کرد .

  آب و هوا و خاک :

  بطوریکه توضیح داده شد درخت سیکاس Cycas آب و هوای استوائی و نیمه استوائی را دوست دارد . و رویش آن در مناطق معتدله با زمستانهای سرد باید در محلهای نسبتا گرم و گلخانه انجام شود .

  این گیاه در تابستان به آب زیاد و منظم احتیاج دارد و مشروط بر اینکه گلدان طوری قرارر داده شود که آب از ته آن به آسانی خارج شود و در زمستان نباید گلدان را در سینی یا ظرف دیگری قرار داد که آب در زیر گلدان راکد بماند در غیر این صورت سیکاس زرد می شود .

  این گیاه به خاک قوی که در عمق زیاد نرم باشد احتیاج دارد و بهترین خاک مخلوطی از ماسه و رُس و خاک برگ پوسیده است .  موارد استفاده از سیکاس :

  قبل از بحث در این خصوص باید توجه خوانندگان عزیز را به این نکته جلب نماید که قسمتهای مختلف این گیاه دارای سمیت کمی می باشند .

  ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد .

  1 – برگهای این درخت که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند .

  2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند .

  3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند .

  4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود .

  5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند.

  6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند .

  7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات وگلخانه ها پرورش داده میشود .  بیماریها و آفات :

  تا کنون بررسیهای لازم در مورد آفات و بیماریهای این گیاه بعمل نیامده ، ولی از لحاظ فیزیولوژیکی معلوم گردیده که در روی برگ بعضی از سیکاس های موجود در باغات و منازل لکه های کوچک گرد سفید یا زرد رنگ مشاهده می شود که علت آن را کمی مقدار فسفر خاک می دانند .

  ولی هنوز در ایران بررسیهای علمی درباره این گیاه به عمل نیامده است و در کتب خارجی نیز توضیحاتی در این خصوص داده نشده است .  تکثیر :

  زیاد کردن سیکاس Cycas به دو روش کاشتن بذر و یا قلمه زدن امکان پذیر است :

  الف – کاشتن بذر : زیادکردن این گیاه بوسیله کاشتن بذر رسیده آن میسر است .

  ب – قلمه زدن : اگر قسمت انتهائی تنه را قطع کرده و بعنوان قلمه در زمین قرار دهیم ، حتی اگر چند ماهی از قطع آن گذشته باشد ، شروع به تولید ریشه می نماید .

  همچنین اگر تنه سیکاس Cycas را به قطعات کوچکی تبدیل کنیم و حتی پس از مدتی این قطعات را در خاک قرار دهیم سبز شده و ریشه می دهند .

  در ژاپن عادت براین دارند که این نوع قلمه ها را در خاکی که با براده آهن مخلوط شده قرار دهند و به این طریق است که به گونه سیکاس رولوتا C.revoluta نام ژاپنی سوتتیسو Soteetsoe یعنی سبزی خارج شده از آهن داده اند .

  __________________
  If You Can DreaM it You Can Do it
  Walt Disney
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در یکشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۷ و ساعت 12:13 |
  باغچه های گلدانی، راه حلی قابل اجرا برای شهرنشینانی است که به شدت دلتنگ باغچه ها و خانه های حیاط دار گذشته هستند. هرچند در آپارتمانهای امروزی نیم هکتار زمین برای کاشتن گل و گیاه و سبزیجات وجود ندارد، اما کاشتن گیاه در گلدان و انواع جعبه ها و ظروف ممکن، میتواند فضایی را ایجاد کند که تاثیری مشابه نمای باغ داشته باشد.

  گلدانها در انواع اندازه، شکل و جنس یافت میشوند و شما باید گلدان را بسته به گیاهی که انتخاب میکنید و محلی که برای قرار دادن گلدان در نظر گرفته اید، انتخاب کنید. برای مثال درختان مینیاتوری "بن سای" (bonsai) باید در ظروف و گلدانهایی کوچک پرورش یابند تا ریشه های آنها جایی برای رشد بیش از حد نداشته باشد. اما یک درخت معمولی برای رسیدن به اندازه عادی خود نیازمند گلدانی بزرگ و جای کافی برای رشد ریشه ها خواهد بود.

  شما میتوانید از جعبه های مخصوص برای کاشت و پرورش سبزیجات و گلها در بالکن خانه یا پاسیو استفاده کنید یا یک چرخ دستی، کالسکه بچه یا وسایلی از این قبیل را نیز برای قرار دادن مجموعه گلدانها یا کاشتن مستقیم گیاهان در درون آن به کار ببرید.

  هنگامی که به اندازه گلدان فکر میکنید، اینرا در نظر داشته باشید که گلدان پر از خاک مرطوب، وزن زیادی خواهد داشت. پس اگر قصد دارید از گلدانی بزرگ استفاده کنید، قبل از پر کردن، آنرا روی پایه چرخدار قرار دهید یا اصلا از گلدانهای بزرگ چرخدار استفاده کنید.

  بعضی از گلدانهای فانتزی و زینتی فاقد سوراخهای ریز مخصوص خروج آب اضافی هستند. فقدان این سوراخها موجب گل شدن خاک و پوسیدن ریشه خواهد شد. تجربه نشان داده است که روش قدیمی قرار دادن یک لایه شن درشت یا پوکه در زیر خاک گلدان برای جلوگیری از خیسی بیش از حد آب، چندان موثر نیست.

  اگر میخواهید از گلدان تزئینی استفاده کنید، گیاه خود را در یک گلدان معمولی در اندازه مناسب کاشته و سپس آنرا داخل ظرف زینتی قرار دهید.

  اگر برای کاشتن گیاهان از جعبه چوبی استفاده میکنید، چوبی را انتخاب کنید که توپر بوده نپوسد. یا اینکه داخا جعبه را با یک ماده ضد آب بپوشانید. چوبها دارای روکش ضد آب یا چوبهایی که در سونا استفاده میشوند نیز بسیار مناسبند. از چوبی که قطران خورده یا آغشته به مواد نفتی و صنعتی دیگر باشد به کار نبرید زیرا این مواد مسموم و کشنده گیاه هستند.

  مهمترین جنبه گلکاری در گلدان، تنوع و امکانات بی پایان آن است. شما میتوانید یک گلدان را مانند گوشه ای از باغچه به دو یا چند نوع گیاه اختصاص دهید و با بهره گیری از سلیقه و قدرت تخیل خود، ترکیبهای زیبایی از رنگها، اشکال و اندازه های مختلف گیاهان ایجاد کنید.

  مزایای باغچه های گلدانی
  تغییر پذیری و تحرک:
  تقریبا تمام باغبانها در زمانی آرزو کرده اند که ایکاش گیاهی را در جای دیگری میکاشتند. گیاهان گلدانی به سادگی جابجا میشوند و میتوان هر از گاهی آنها را بنا به سلیقه یا شرایط نور و سایه جابجا کرد.

  میتوان بخشهای تاریک اتاق یا بالکن را با گیاهان گلدار سایه دوستی چون گل حنا و گل ستاره ای رنگ آمیزی کرد. بعضی از گیاهان مانند انواع سوسن یا لیلیوم و گل انگشتانه که دوره گلدهی کوتاهی دارند، در گلدان بسیار زیبا و باشکوه میشوند و متوان پس از پایان دوره گلدهی آنها را به باغچه حیاط یا پارک منتقل کنید و گلدان را با گیاه دیگری پر کنید. در ضمن اگر بخواهید خانه خود را تعویض کنید، میتوانید گیاهان عزیز خود را نیز همراه ببرید.

  کانون توجه:
  گیاهان گلدانی و همچنین گلدانها، میتوانند بسیار جالب توجه باشند و با قرار گرفتن در مکانهای مناسب، فضا را از یکنواختی خارج میکنند. باغچه خود را در ابتدا ساده و بر اساس یک موضوع یا یک رنگ خاص به وجود آورید. مجموعه ای از گیاهان گلدار زرد و آبی مانند بنفشه، گل همیشه بهار و گلهای ریز خوشه ای میتواند مجموعه جالب و شادی باشد. مجموعه گیاهانی با برگهای گوشتی نیز در عین سادگی بسیار زیبا هستند.

  تقسیم جذابیت:
  گلدانهای حاوی گیاهان یک ساله جذاب و پرگل را در میان گیاهان برگدار نسبتا ملال آور قرار دهید و ببینید که این ترکیب چقدر جذاب میشود. برای اینکه گیاهانتان زیبا و شاداب باشند، هر زمان که خاک گلدان خشک بود، آنرا آبیاری کرده، گلها و برگهای خشک را بچینید و هر هفته به آنها کود بدهید.

  انعطاف پذیری:
  گیاهان را بسته به حال و هوا و فصل، تغییر دهید. در بهار از گلدانهای پر از بنفشه و نرگس لذت ببرید، تابستان را به گل اطلسی و ابر نقره ای اختصاص دهید و در پاییز گلدانها را پر از حسن یوسف های سرخ و سبز کنید.

  فضا سازی:
  گلدانها میتوانند در فضاسازی محیط نقش به سزایی داشته و حتی بیشترین توجه را به خود اختصاص دهند. اگر بالکنی آفتابگیر دارید، گلدانهایی از گیاهان آفتاب دوست را در اطراف یک گلدان بزرگ که در آن گیاهی بلند و بزرگ قرار دارد بچینید. مجموعه ای از گلدانهای کوچک و بزرگ که بر روی پایه های متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، فضایی دلپذیر و بی تکلف ایجاد میکنند. گلدانهایی که با دقت و نظم چیده شده و با گیاهانی قابل هدایت مانند پاپیتال و اکلیل کوهی پر شده باشند، بلافاصله حالتی رسمی ایجاد میکنند. مجموعه ای از سه گلدان بزرگ، باغچه را جا افتاده تر نشان میدهد و گیاهان به مرور زمان در گلدانها پر شاخ و برگ شده و فضایی مطمئن ایجاد میکنند
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۶ و ساعت 14:2 |
   

  سلاپرنده م/خوش اومدی ..............  

  ناپلئون - آن کس که از اول می داند کجا می رود خیلی دور نخواهد رفت.
    مقدم شما دوست عزيز را  تبريك مي گويم.لطفاُ با ارائه ي نظرات و پيشنهادات خود من را در جهت ارتقاء سطح خدمات ياري نمائيد.
    
       فروش انواع گونه های گیاهی وارسال به سراسر کشورتلفن-۰۹۱۸۸۵۹۱۳۹۷ 
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۸/۲۵ و ساعت 23:45 |
   
   

  SohrabSepehri.com

   

                SohrabSepehri.com

   

                 SohrabSepehri.com

   

                  SohrabSepehri.com

   

                 SohrabSepehri.com

   

               SohrabSepehri.com

   

               SohrabSepehri.com

   

               SohrabSepehri.com

   

                SohrabSepehri.com

   

                SohrabSepehri.com

   

              SohrabSepehri.com

   

             SohrabSepehri.com

   

             SohrabSepehri.com

   

             SohrabSepehri.com

   

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۸/۲۵ و ساعت 12:58 |
      

                                                       

   

   

   


   
   

   

   

   

   

  مقدمه

  فرآیند تولید مثل گیاهان گلدار با ظهور گل آغاز می‌شود و با تشکیل دانه پایان می‌یابد. پس از لقاح تخمک به دانه و دیواره تخمدان به صورت تغییر شکل می‌یابند دانه بر اثر پاره شدن یا خراب شدن میوه آزاد می‌شود.


  تصویر                  

  اجزای دانه رسیده

   

  مغز دانه

  جنین دارای مواد اندوخته است که هنگام رویش دانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجموعه جنین و بافتهای اندوخته همراه آن مغز دانه را بوجود می‌آورد.

   

   

  پوشش دانه

   

  پوششهای تخمک در بیشتر دانه‌ها سخت و محکم می‌شوند و پوست دانه را تشکیل می‌دهند پوست دانه معمولا نازک است مثل لوبیا سبز اما ممکن است به صورت ضخیم شده مانند فندق برزیلی.

   

   

  آندوسپرم

   

  یاخته آندوسپرم از ترکیب هسته ثانویه با یکی از دو یاخته نر در کیسه جنینی تشکیل می‌شود. یاخته آندوسپرم نخستین به سرعت تقسیم می‌شود و بافت آندوسپرم را بوجود می‌آورد. این بافت با مصرف کردن خورش رشد کرده و از مواد ذخیره‌ای سرشار می‌شود. که این مواد بعدها به مصرف تغذیه جنین می‌رسد.

   

   

  جنین

   

  پس از انجام لقاح ، یاخته تخم برای مدتی بدون فعالیت باقی می‌ماند. زیرا شروع تقسیم آن به رشد آندوسپرم وابسته است. از تقسیمات ابتدایی تخم 8 - 4 یاخته بوجود می‌آید. که به دنبال هم قرار دارند. این مرحله را مرحله رشته‌ای شکل پیش جنین گویند. در این مرحله یاخته مجاور سفت رشد طولی حاصل می کند و بقیه یاخته‌های رشته‌ای را به درون آندوسپرم می‌راند. هم زمان با این تغییرات دورترین یاخته را از سفت تقسیم می‌شود. از تقسیمات این یاخته جنین کروی به وجود می آید.

  از این مرحله به بعد تفاوتی در ساختار دانه‌های تک لپه‌ای و دو لپه‌ای ایجاد می‌شود و آن داشتن یک یا دو لپه است. نوک ساقچه گیاهک دو لپه‌ایها از دو لپه پوشیده شده است حال آن که در تک لپه‌ای‌ها فقط یک لپه در یک طرف ساقه چه جنین دیده می‌شود. در اغلب دو لپه‌ای‌ها ، اندوخته غذایی در پله‌های دانه قرار دارد. در دانه کرچک و قهوه اندوخته غذایی در آندوسپرم آنهاست. و بعضی گیاهان مانند ارکیده ، فاقد اندوخته غذایی است. این دانه‌ها بدون لپه و آندوسپرم‌اند.


   


   
   

  دم اسبیان

   

   

   

  مقدمه

   

  شاخه نهانزادان آوندی گیاهانی هستند بسیار قدیمی که بنا به عقیده عده زیادی از دیرین شناسان در دوره سیلورین ظاهر شده‌اند و در دوره کربونیفر که قسمت اعظم پوشش گیاهی زمین را تشکیل می‌دادند به اوج خود رسیدند و در دوره‌های بعدی رو به زوال گذاشتند و عده ناچیزی از آنها خواه به حالت اولیه مانند دم اسبیان و خواه با تغییراتی چند مانند سرخسها تا به امروز باقی مانده‌اند. نهانزادان آوندی گیاهانی هستند که نسبت به سایر گیاهان به نور کمتری نیاز دارند و از طریق ریشه و برگ آب مورد نیاز خود را جذب می‌کنند و در آنها مرحله اسپروفیتی طولانی‌تر از مرحله گامتوفیتی است

  .

                                                                   تصویر    

  رده بندی نهانزادان آوندی

   

  ·         رده Psilopsida که گیاهان متعلق به این رده فاقد برگ هستند و ساقه دارای انشعابات دوتایی است.

  ·         رده Lycopsida که این گیاهان دارای برگ هستند اما این برگها برگهای واقعی نیستند. انشعابات ساقه از نوع دوتایی یا فراهم است و راسته دم اسبیان در این رده قرار دارد.

  ·         رده Pteropsida که در این گیاهان برگهای واقعی وجود دارد و مهمترین گیاهان این رده سرخسها هستند.

   

   

  تقسیم بندی دم اسبیان

   

  دم اسبیان شامل دو گروه هستند.

  ·         دم اسبیان با یک نوع ساقه و ساقه‌های تو پر که از این نوع یک گونه در ایران به نام ترکمن ریش Equisetum maximum که ساقه قطوری دارد در ایران وجود دارد.

  ·         گروه دوم شامل دم اسبیانی است که دارای نوع ساقه هستند و ساقه‌های توخالی دارند مانند Equisetum aevens.

  ·          


   

  نهانزادان آوندی

   

   

  مقدمه

   

  همه گیاهان این شاخه آوند دارند. مرحله اسپوروفیت آنها، برخلاف بریوفیتها طولانی و مشخص بوده و همان گیاه اصلی است. این گیاهان را بر حسب ویژگیهایشان به پنجه گرگیان، دم اسبیان و سرخسها تقسیم می‌کنند. هیچیک از گیاهان این شاخه‌ها توانایی تولید دانه را ندارند. بدین جهت از گروه گیاهان دانه‌دار (پیدازادان) به خوبی تخشیص داده می‌شوند.

  تصویر                                                          

  گیاهان آوندی را اغلب گیاهان ساکن خشکی می‌شناسند زیرا وجود سیستم آوندی باعث می‌شود که این گیاهان بتوانند در محیط خشک ـ آب و مواد کانی را از پایین‌ترین یاخته‌های ریشه به بالاترین نقطه پیکر خود برسانند و رشد کنند. غیر از گیاهان نهاندانه ، سایر گیاهان آوندی برای لقاح به آب نیاز دارند.


   

  مشخصات شاخه پنجه گرگیان

   

  اسپوروفیت این گیاهان کم و بیش با تقسیمات دو گانه می‌باشند. ریشه و ساقه در آنها کاملا تمایز یافته و مشخص هستند برگها به صورت میکروفیل و شامل یک رگبرگ غیر منشعب می‌باشند. سیستم آوندی از تراکئید و آبکش تشکیل یافته است. هاگدانها در نزدیکی یا در پای میکروفیلها ظاهر شده، جور هاگ یا ناجور هاگ هستند. گامتوفیت در روی سطح خاک و یا در زیر خاک تشکیل می‌گردد. این شاخه به 2 رده به اسامی لیکوپودیوپسیدا و ایزوتوپسیدا تقسیم می‌گردد.

   

  رده لیکوپودیوپسیدا

  گیاهان چند ساله ، خشکی‌زی یا اپی‌فیت با شاخه‌های کم و بیش مشخص و انشعابات دو گانه‌اند. برگها کوچک و ساده ، فاقد و یا واجد فقط یک رگبرگ و بدون لیگول می‌باشند. اعضای این رده جور هاگ بوده و هاگدان آنها در پای برگ ظاهر شده و مجموعا به صورت خوشه یا سنبله به نظر می‌آیند.

  پروتال زیرزمینی و اغلب ساپروفیت و همراه با میکوریزهاست. گیاهان این رده در یک راسته به نام لیکوپودیالس که از یک خانواده به نام لیکوپودیاسه تشکیل یافته طبقه بندی می‌شوند. دو جنس لیکوپودیوم و مارزبان در این خانواده جای دارند. تاکنون هیچ یک از گیاهان متعلق به این رده در ایران شناخته نشده‌اند.


   
   

  نهاندانگان

   

   

  مقدمه

   

  ویژگی بارز آنتوفیتها در این است که تخمکهای آنها درون تخمدان بسته نهفته‌اند. این گیاهان اغلب در خشکی می‌رویند. بعضی از نهاندانگان با اینکه فتوسنتز می‌کنند، ولی فاقد ریشه‌اند و آب و مواد کانی لازم را از میزبان خود تامین می‌کنند. برخی نیز فاقد کلروفیل می‌باشند و زندگی انگلی دارند. معدودی مانند عدسک آبی ، کوچک و ظریف و بدون ساقه در سطح آب شناورند. عده‌ای علفی یا به صورت درختچه یا درخت‌اند. ساختار ساقه آنها بر حسب محیط زیست متفاوت است. مثلا کاکتوس ، ساقه‌ای گوشتی و برگهایی خارمانند دارد و با این ویژگیها می‌تواند در شرایط نامناسب خشک و گرم بیابان زندگی کند.

  نهاندانگان در حدود 130 تا 140 میلیون سال پیش ظاهر شده‌اند. این گیاهان اندازه‌های متفاوت دارند. کوچکترین آنها ولفیای بی ریشه آبزی است که اندازه آن 1 میلیمتر است و بزرگترین آنها اوکالیپتوس استرالیایی است که به بلندی 9 متر می‌رسد. رافلزیا که انگل ساقه و ریشه گیاهان دیگر است، بزرگترین گل را (به قطر 90 سانتیمتر و وزن 7.5 کیلوگرم) دارد.

  موز دارای بزرگترین برگ (3 تا 3.5 متر طول و 90 سانتیمتر عرض) است و کاکتوسها کوچکترین برگ (13 میلیمتر) را دارند.

   

   

  رده بندی نهاندانگان

   

  قرائن و مدارک موجود نشان می‌دهد که گیاهان نهاندانه امروزی به احتمال قوی از تحول تدریجی و تکامل گیاهان پست‌تر بوجود آمده‌اند و این تکامل همچنان ادامه دارد. بنابراین انواع نهاندانگان کنونی دارای اجداد مشترک بوده و در نتیجه با هم خویشاوندند. برای رده بندی گیاهان روش سبی را که بیشتر نظر گیاه شناسان را جلب می‌کند، مورد توجه قرار می‌دهند. در روش سبی ، رده رانال نخستین گروه گیاه نهاندانه است. دو تیره اولیه آن ، تیره‌های ماگنولیا و آلاله است.

  تیره ماگنولیا ابتدایی‌تر و تیره آلاله تکامل یافته‌تر است. اگر چه هر دو رده تیره گل دارند و صفات مشترک بسیار دارند، ولی گیاهان تیره ماگنولیا بیشتر به صورت درخت و درختچه و گیاهان تیره آلاله بیشتر علفی‌اند. دیرین گیاه شناسی معلوم داشته است که درخت زودتر از علف بوجود آمده است. بنابراین گیاهان تیره ماگنولیا می‌بایست زودتر از گیاهان تیره آلاله بوجود آمده باشند. طبق نظریه سبی گلهای ابتدایی نوع رانال که نمونه آن ماگنولیا و آلاله است، دست کم در سه مسیر تکامل یافته‌اند. این مسیرها به پیدایش گیاهان تیره‌های نعناع ، مینا ، ثعلب انجامیده‌اند.

   

   

  مقایسه اندامهای تولید مثلی گیاهان گلدار و بی گل

   

  گل ، اندام تولید مثلی گیاهان نهاندانه است. از آنجا که گل نهاندانگان به احتمال زیاد از تکامل دستگاه تولید مثلی گیاهان پست‌تر بوجود آمده است، قاعدتا باید اجزا گل با دستگاه تولید مثلی آنها قابل مقایسه باشد. در دستگاه تولید مثلی گیاهان بی گل چیزی مشابه کاسبرگ یا گلبرگ وجود ندارد، چون میوز درون بساک انجام می‌گیرد و میکروسپور در کیسه گرده تولید می‌شود، پرچم را می‌توان به عنوان میکروسپوروفیل و کیسه گرده را به منزله میکروسپورانژ دانست.

  دانه گرده گامتوفیت نر جوان و لوله گرده گامتوفیت نر بالغ است. در داخل تخمک نیز میوز انجام می‌گیرد. بافتی که پیرامون مگاسپور قرار دارد (بافت خورش) درون تخمک تولید می‌شود. تخمک اغلب به لبه برچه متصل است و مگاسپورها روی برچه قرار دارند. پس برچه را می‌توان به منزله مگاسپوروفیل و بافت خورش را به منزله مگاسپورانژ دانست. معمولا یکی از مگاسپورها گامتوفیت ماده را تولید می‌کند. دوره گامتوفیت بازدانگان و نهاندانگان کوتاهتر شده و به دوره اسپوروفیت قبلی متکی است.

   

   


   

  بازدانگان

   

   
  مقدمه


  گیاهان دانه‌دار که قبلا تحت نام پیدازادان یا گیاهان گلدار مورد مطالعه قرار می‌گرفتند وجود دانه یکی از صفات مشخص کننده آنهاست. با تشکیل دانه نسل تازه‌ای از گیاه به نام رویان در درون آن شروع به رشد می‌کند بنابراین در این گیاهان دانه عامل بقا و انتشار این گیاهان بشمار می‌رود. این شاخه تحت دو زیر شاخه بازدانگان (Gymnosperms) و نهاندانگان (Angiosperms) مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

   

  تصویر                                                             

  در رده بندیهای قدیمی و کلاسیک بازدانگان را در سه رده پرفانروگامها که دارای آنتروزوئید تاژکدار و تخمک برهنه هستند ، بازدانگان واقعی یا مخروطداران یعنی گیاهانی که تخمک آنها برهنه ولی گامت نر آنها فاقد تاژک است و آنتروزوئید بوسیله لوله گرده هدایت می‌شود و رده کلامیدوسپرمها که آنتروزوئید آنها فاقد تاژک و دانه گرده واجد لوله گرده و تخمک در محفظه پیاله مانندی که بطور ناقص آن را می‌پوشاند قرار گرفته است تقسیم می‌کنند. کلامیدوسپرمها گیاهان حد واسط بازدانگان و نهاندانگان هستند.

  تصویر                                                            

   

  ساختمان بازدانگان

   

  بازدانگان گیاهان چوبی ، گلدار و دانه‌دار هستند و در مناطق معتدل ، سرد ، یا در کوهستانها می‌رویند. عده‌ای از آنها نیز در ارتفاعات زیاد یا در مناطق قطبی یافت می‌شوند. شاخه‌های این گیاهان معمولا از یک تنه اصلی منشعب می‌شوند. برگهایشان غالبا متناوب و به ندرت متقابل ، معمولا پایا و سوزنی شکل هستند. برخی از بازدانگان دارای برگهایی مرکب از پولکهای ضخیمند و به ندرت در بین آنها انواعی با پهنک مسطح و پهن (ژنکگو) دیده می‌شوند. در این گیاهان رگبرگها بدون انشعاب هستند.

  تصویر                                                              

  بازدانگان همچون نهاندانگان ساختار پسین دارند. آوندهای چوبی آنها از نوع آوندهای چوبی ناقص (تراکئید) هستند و بافت آبکشی آنها فاقد یاخته‌های همراه آوندهای آبکش است. ولی یاخته‌های آبکشی به دنبال هم قرار می‌گیرند و شیره پرورده را از خود عبور می‌دهند. مغز فقط در ساقه آنها وجود دارد ولی ریشه بدون مغز است این گیاهان یکپایه یا دو پایه‌اند. گلهای نر ماده فاقد گلپوش و دارای وضع مجتمع هستند بطوری که می‌توان مجموعه آنها را یک گل آذین بشمار آورد.

  مادگی فاقد کلاله و تخمدان است به عبارت دیگر مادگی به تخمکهای برهنه روی پولکهای حامل تخمک منحصر می‌شود. پولکها هیچ گاه محفظه مسدودی برای پوشاندن تخمکها تشکیل نمی‌دهند از اینرو این گیاهان را بازدانه نامیده‌اند. پولکهای حامل کیسه گرده با برچه‌های بازدانگان همیشه روی محور مشترکی قرار دارند مجموعه‌ای مخروطی بوجود می‌آورند. تعداد لپه‌های جنین بازدانگان معمولا بیش از دو است.

   


   
   

  رده بندی گیاهان دو لپه

   

   

  اطلاعات اولیه

   

  سلسله گیاهان (Metaphyta) در 4 شاخه قرار می‌گیرند. شاخه تالوفیتها یا ریسه داران که شامل جلبکها و قارچها هستند. شاخه خزه‌ایها ، شاخه نهانزادان آوندی و شاخه گیاهان دانه‌دار. سه شاخه اخیر تحت عنوان کروموفیتها یا گیاهان تنه‌دار ، نامیده می‌شوند. شاخه گیاهان دانه‌دار به دو زیر شاخه بازدانگان و نهاندانگان تقسیم می‌شود. زیر شاخه نهاندانگان شامل دو رده تک لپه‌ایها و دو لپه‌ایها می‌باشد. دو لپه‌ایها خود شامل دو لپه‌ایهای بی‌گلبرگ ، دو لپه‌ایهای جدا گلبرگ و دو لپه‌ایهای پیوسته گلبرگ می‌باشد که تعداد زیادی از گیاهان دانه‌دار را در خود جای داده‌اند.
  تصویر                                                                                   

  دو لپه‌ایهای جدا گلبرگ Dialypetalae

  گیاهانی هستند با گلهای کامل و دو جنسه که پوشش گل آنها به صورت کاسبرگ و گلبرگ تمایز یافته و اجزای گل در چرخه‌های متوالی و به صورت متناوب باهم قرار دارند و گرده افشانی در آنها بوسیله حشرات صورت می‌گیرد. جدا گلبرگها بالغ بر 70 هزار گونه گیاهی هستند و براساس ساختمان نهنج و نحوه قرار گرفتن اجزای گل در سه گروه فرعی قرار می‌گیرند.

   

  تالامیفلورها

  که در آنها نهنج گل برآمده یا گنبدی شکل است و اجزای گل مستقیما بر روی نهنج استقرار یافته‌اند و شامل 5 راسته است.

  • راسته آلاله‌گان (Ranales): که برچه‌ها جدا از هم و اجزای گل غالبا در روی یک خط مارپیچی در سطح نهنج قرار دارند.
  • راسته پاریتال (parietals): که برچه‌ها پیوسته بهم و تمکن آنها جانبی است.
  • راسته گوتیفرال (Gutti ferales): که برچه‌ها پیوسته بهم و تمکن آنها محوری و کاسبرگها در داخل غنچه گل ، همپوشان هستند.
  • راسته ختمی (Malvales): که برچه‌ها پیوسته بهم و تمکن آنها محوری و کاسبرگها در داخل گل به صورت کفه‌ای قرار دارند.
  • راسته فرفیون (Euphorbiales): که برچه‌ها پیوسته بهم و تمکن آنها محوری ، گلها یک جنسه و غالبا فاقد گلبرگ هستند.

   تصویر                                                                             

  دیسیفلورها

  که در آنها نهنج گل برآمده یا گنبدی شکل است و اجزای گل در سطح دستگاه مولد شهد و یا به حالت فررفته در آن قرار دارند.

  • راسته شمعدانی (Geraniales): نافه شامل دو ردیف پرچم و دستگاه ترشحی به صورت غده‌هایی در پای پرچمها قرار دارد.
  • راسته افرا (Sapindales): نافه شامل دو ردیف پرچم و دستگاه مولد شهد به صورت یک صفحه در محوطه خارجی پرچمها قرار دارند.
  • راسته شمشاد (Celastrales): نافه شامل یک ردیف پرچم و دستگاه مولد شهد در داخل پرچمها و خارج پرچمها قرار دارد.

   


   

  رشد طولی گیاهان

   

   

   

                                    

                                                                تصویر

  دید کلی

   

  رشد در گیاهان بر خلاف جانوران ، بطور یکنواخت اتفاق نمی‌افتد. زیرا در گیاهان رشد به مناطق خاصی محدود می‌شود. در گیاهان دو نوع رشد ، تحت عنوان رشد اولیه و رشد ثانویه تشخیص داده شده است. رشد اولیه در انتهای اندامهای هوایی یا ریشه‌ها و در زواید جانبی مانند برگها و جوانه‌ها رخ می‌دهد. از آنجا که رشد اولیه در نوک ریشه‌ها و اندامهای هوایی اتفاق می‌افتد، گیاهان می‌توانند دارای رشد نامحدود باشند.

  در برخی از گیاهان مانند ذرت و آفتابگردان ، گلدهی پس از تولید تعداد مشخصی برگ صورت می‌گیرد و پس از گلدهی رشد رویشی متوقف می‌شود. در بیشتر گیاهان بجز تک لپه‌ایهای درختی ، رشد اولیه ضرورتا معادل رشد طولی است. ساقه‌ها و ریشه در بسیاری از گیاهان دارای رشد قطری نیز می‌باشند که به این افزایش قطر ، رشد ثانویه اطلاق می‌شود. رشد ثانویه در ناحیه‌ای رخ می‌دهد که رشد طولی متوقف شده باشد.

  بافت مریستمی

   

  رشد طولی دارای مناطقی است که سلولها در حال رشد سریع هستند. این بافتهای دائما زایا ، مریستم نامیده می‌شوند. سلولهای بافتهای مریستمی دارای دیواره نازک ، هسته بزرگ و در اکثر موارد واکوئلها کوچک هستند. مریستمهای انتهایی در انتهایی ریشه‌ها و اندامهای هوایی وجود دارند و منجر به افزایش رشد اولیه و یا رشد طولی می‌شوند. همه سلولهای مریستمی دارای قدرت تکثیر هستند و پس از تکثیر می‌توانند رشد کرده، تمایز یافته، با تغییر شکل ، بافتهای مختلف را بوجود آورند.

   

   

   

  ریشه‌های اولیه را می‌توان به 4 منطقه تقسیم بندی نمود

   

  ریشه‌ها معمولا اولین اندامی هستند که طی جوانه زنی بذر پدیدار می‌شوند. معمولا ریشه به 4 منطقه تقسیم می‌شود که عبارتند از: کلاهک ریشه ، مریستم انتهایی ، منطقه طویل شدن و منطقه تارهای کشنده یا منطقه بلوغ. البته بجز کلاهک ریشه ، مرز این مناطق تا حد زیادی با یکدیگر همپوشانی دارد. سلولهای مریستم انتهایی همزمان با اینکه تقسیم می‌شوند، توسعه می‌یابند و بنابراین در منطقه طویل شدن قرار می‌گیرند. بسیاری از سلولهای واقع در منطقه طویل شدن در حال تمایز یافتن هستند و سلولهای خاصی مانند تارهای کشنده در منطقه بلوغ طویل می‌شوند.


   


   
      
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در جمعه ۱۳۸۶/۰۸/۲۵ و ساعت 10:54 |
  گل ساعت  

  نام علمی: Passiflora caerulea

  نام انگلیسی: Passion Flower

   گل ساعت

  گل ساعت ، گیاهی سریع الرشد است که ساقه های بلند و بالارونده ای را تولید می کند که می توانید قلمه های زیادی از آنها بگیرید.

   

  از اوایل تابستان، قلمه های ساقه ای به طول 10 سانت را با استفاده از یک چاقوی تیز بریده و سپس برگهای های پائینی قلمه را جداکنید. انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و در گلدانی متوسط حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها را در دمای 20-18 درجه تا زمان ریشه دهی که حدوداً یک ماه به طول خواهد انجامید نگاه دارید. پس از ریشه دهی و تشکیل گیاه جدید، کیسه پلاستیکی را بردارید و به طور منظم با کود مایع تغذیه کنید و به پروش و رشد گیاه در نور مناسب و کافی تا اواخر پائیز و اوایل زمستان ادامه دهید. سپس آبیاری را کاهش دهید. آبیاری باید به اندازه ای باشد که علائم کم آبی در گیاه ظاهر نشود. دراوایل بهار گیاه جدید را دوباره در گلدانی با اندازه بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید. ممکن است در طول سال، از اوایل تا اواسط تابستان مجبور به تعویض گلدان شوید. البته تا جایی که ممکن است، تا زمان گلدهی گیاه در بهار، این کار را انجام ندهید.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۴ و ساعت 23:33 |

  فوائد و مشخصات گياهان داروئی

   

   

  ريحان

  با اين وجود كه زمان زيادي است كه شناخته شده ولي استفاده ازآن درارتباط با شرايط متفاوت براي افراد مختلف مي باشد.

  با ماليدن آن برروي پوست براي نيش حشرات موثر است .همچنين برگها به شكل محلول دم كرده اي براي داروهاي تقويتي و ماده محرك عمومي به كار مي روند.

  روغن آن در(آرموتراپي ) براي افسردگي استفاده مي شود ،درسرماخوردگي با ريختن آب جوش برروي برگها براي استنشاق استفاده مي شود.حين بارداري از مصرف روغن طبيعي پرهيز شود. 

  فلفل قرمز 

  فلفل قرمز محرك قوي است براي بدن ،چرا كه فشار خون رابالا  برده و اشتها را تحريك كرده ،سوء هاضمه را تسكين داده وضد باكتري است .كمپرس آن براي سرمازدگي ،رگ به رگ شدن وخون مردگي استفاده مي شود .روغن آن براي بيماريهاي روماتيسمي كاربرد دارد.

  دانه هاي سمي هستند از خوردن زياد و تماس پوستي دراز مدت اجتناب شود ،از تماس چشم پرهيز شود.

  دردوران بارداري وشيردادن اجتناب شود. 

  كرفس 

  درحاليكه دانه هابه دفع سموم كمك مي كنندبراي نقرس و دردمفاصل مفيد بوده و به عنوان پيشابزا استفاده مي شوند . ريشه ها هم به همين طريق كاربرد دارند اما همچنين به عنوان درمان گوارش و تحريك كننده كبد عمل مي نمايد . فرانسوي ها ازدانه ها براي هومئوپاتي احتباس ادرار استفاده مي كنند . ممكن است باعث حساسيت در برابر نور شود . از مصرف زياد در دوران بارداري اجتناب شود. 

  دارچين 

  دارچين ادوريه مورد علاقه آمريكايي هاست كه براي درمان سرماخوردگي گوارش و دفع باد مفيد است . همچنين براي جلوگيري از قاعدگي و اسهال نيز استعمال مي شود .

  روغنش ضد باكتريايي و ضد قارچي است . ممكن است براي استنشاق در گلو درد سرفه استفاده شود،تحقيقات اخير حاكي ازآن است كه دارچين قند خون بالا را كاهش داده و براي بيماري ديابت مفيد مي باشد . دردوران بارداري غير از موارد آشپزي اجتناب شود. 

  شويد 

  بااين وجود كه اساساً در آشپزي كاربرد دارد ولي براي باز كردن اشتها و بهبود گوارش مورد استفاده قرار مي گيرد . باد قولنج را بهبود بخشيده و عنصر اصلي (گريپ واتر) وداروهاي ديگرمي باشد .فقط بخشهاي هوايي قابل استفاده هستند .مصرف آن در كنار ماهي آزاد بي نظير است ؛هيچ منع استعمالي ندارد. 

  سير

  سير گياه دارويي ديگري با خواص پزشكي و دارويي درزمان قبل از مصر باستان استفاده شده است .تحقيقات ثابت كرده كه  براي كاهش دادن كلسترول ،پائين آوردن فشارخون و كاهش لختگي خون در بيماري قند و بيماري قلبي – عروقي موثر است . تحقيق اخير ژاپني ها حاكي از ضد سرطان بودن آن مي باشد،اگرچه داراي خواص پزشكي قوي مي باشد ولي تاكنون استفاده آن براي رفع انگل ها به طور عملي مورد بررسي قرار نگرفته است.

  مي توان با خوردن جعفري تازه بوي تند آن را بهبود بخشيد ،از مصرف در معده هاي تحريك پذير و دوران بارداري اجتناب شود ،بوي خاصش ازراه تنفس و پوست از بدن دفع مي شود. 

  نعناع 

  با اينكه گونه هاي مختلف نعنا مشابه يكديگر هستند ولي عموماً سوسنبر در مغرب زمين مورد استفاده قرار مي گيرد،جوهر نعناع براي گاز معده ،باد و سوء هاضمه موثراست . ممكن است براي رهايي از درد و رگ به رگ شدن استفاده شود داراي خواص ضد باكتريايي بوده و استنشاق آن براي برونشيت و زكام مفيد مي باشد .

  دارار ي گونه هاي متعدد رويشي در باغ است .معمولاً اسپرمينت داراي قدرت كمتر بوده و سپس سوسنبر براي كودكان مفيد است .ازاستفاده طولاني اجتناب شود.

  جريان شير تغذيه اي در سينه مادر را كاهش مي دهد. 

  جعفري

  جعفري يك پيشابزاي قوي است و براي بيماريهاي ادراري ،سنگ كليه و احتباس معمول مايعات مصرف مي شود . زدايش اسيد اوريك را بالا برده و براي نقرس مفيد است .

  به علت سرشار بودن از ويتامين ث و آهن براي كم خوني موثر است.برگها ،ريشه ها و دانه ها قابل مصرف مي باشند .درآشپزي استفاده شده . دردوران بارداري به جز موارد آشپزي اجتناب مي شود. 

  تمشك 

  امروزه همانند سابق ،چاي برگ تمشك به عنوان دم كرده اي براي مراحل اخير بارداري براي تقويت ماهيچه لگني وزهداني مورد استفاده قرار مي گيرد ، اين امر به زايمان آسانتر و بي دردسرتر منتهي مي شود. سرشار از ويتامين ث و آهن بوده و ميوه هاي توت مانندش براي درمان كم خوني مفيد ميباشند.دم كرده سرد برگ آن  براي محلول
  غرغر ه دهان شوي استفاده مي شود .تمشك وحشي آمريكاي شمالي كه از همين خانواده است داراي خواص مشابه مي باشد

  در اوايل بارداري از مصرف زياد پرهيز شود.

  كاسني

  كاسني حاوي (ترجون) بوده و براي درمان كرم لوله اي و كرم سنجاقي موثر است . با اين وجود مانند مواد شيميايي ممكن است به سيستم عصبي آسيب برساند و فقط بايد با دستورالعمل هاي تخصصي مصرف شود.

  همچنين به شكل جوشانده اي براي شستشوي پوستهاي چرب مصرف مي شود . كمپرس آن براي مفاصل روماتيسمي استفاده مي شود . درقرون وسطي كاسني كه با  گياهان دارويي ديگر برروي زمين پاشيده مي شد به عنوان ماده ضد كك عمل مي كرد . دردوران بارداري اجتناب شود چرا كه باعث تحريك قاعدگي مي شود و اين به معناي تحريك زهدان براي انقباض است . 

  الو

  اجزاي مصرفي آن ژل و شيره تلخ هستند . ژل براي درمان گزيدگي پشه ،زخم ،بريدگي،سوختگي و عفونتهاي قارچي مورد استفاده قرار مي گيرد و داراي خواص نشاط آور پوستي مي باشد .آن نرم كننده بسيار خوبي براي بيماريهاي خشكي پوستي از جمله اگزما مخصوصاًدر پوستهاي حساس مي باشد. شيره آن ملين قوي بوده و براي يبوستهاي شديد يا كرمها استفاد ه مي شود .منشاالو از آفريقاست .جايي كه براي جراحتهاي عفونتي  استفاده مي شد. يونانيها و رومي ها هم از آن براي جراحتها استفاده مي كردند .ژل از طريق شكستن برگها دردوران بارداري اجتناب شود . استفاده بيش از حد شيره موجب استفراغ مي شود . مي تواند به عنوان گياه خانگي رشد كند.

  گل گاو زبان

  برگها ،گلها و دانه ها اجزاي مصرفي هستند . كشف اخير سطوح بالاي اسيد لينولئيك گاما كه محرك غدد فوق كليوي مي باشد بابيماري ماليخوليا به مقابله برخاسته و انرژي را احيا مي كند . همچنين براي سرفه هاي خشك و افزايش ذخيره شير مادران استفاده مي شود .

  حاوي طنين و روغن اصلي و پتاسيم و كلسيم مي باشد . از خانواده كامفري بوده وخواص مشابه به روغن گل پامچال را دارد . در بعضي از مناطق مانند استراليا استفاده محدود دارد.

  خشخاش

  بااين وجود كه يك گياه دارويي مشخصي نيست نمونه اي است كه طبيعت آن را براي مبارزه با درد و آسيب ديدگي براي ما فراهم كرده است .دانه هاي محتوي 25 آلكايوييد از جمله مرفين ،كدئين و پاورين مي باشد . هنوز مرفين ماده شيميايي گران قيمتي است كه براي درد و شوك استفاده مي شود . كدئين مسكني است كه خيلي زياد مورد مصرف قرار گرفته و اغلب با پاراستامول تركيب شده است . دانه هاي خشك خشخاش در آشپزي مصرف مي شوند . دانه هاي نرسيده بالايي آلكولوئيدها را به وجود مي آورند .در مصارف به جز آشپزي خطرناك و غير قانوني مي باشد

  گل ساعت

  سازنده هاي آلكولوئيدها و فلاوينوئيدها اين امكان را مي دهند كه دستگاه عصبي را تسكين بدهد . ولي اعتياد آور نمي باشد . براي بيخوابي ،اضطراب و شرايط پر از استرس استعمال مي شود . براي كاهش دادن فشار خون بالا كاربردهايي دارد .

  خواص آرامبخشي آن به گوارش و اختلالات قاعدگي كمك مي كند . از گل آن در محلول و تنتوراستفاده ميشود. دردوران بارداري و براي كودكان خردسال اجتناب شود.

  رزماري

  دم كرده رزماري با بوي مشخصي براي خستگي و افسردگي اين دارو نيروزا و تقويت كننده است .روغن آن براي سوءهاضمه ،سرماخوردگي و روماتيسم مصرف مي شود . از قرار معلوم محلول آن براي شوره سر در آبكشي نهايي موها مصرف شده و مفيد است . هنگاميكه بانسبت 25:1 باروغن بادام مخلوط شود نشاط بخش موها خواهد بود. هيچ منع استعمالي ندارد.

  زنجفيل

  اگرچه به طور گسترده اي درآشپزي و شيريني پزي استفاده مي شود ولي براي درمان سوءهاضمه ،باد،تهوع و تسريع گردش خون تأثير به سزايي دارد . جويدن ساقه هاي زير زميني براي پيشگيري از تهوع بامدادي و مسافرتي داراي خواص مطلوبي است ، همچنين در سرماخوردگي و آنفولانزا استفاده مي شود . فقط از ريشه يا ساقه هاي زير زميني هم بصورت تازه و هم خشك استفاده مي شود . بيش از 2000 سال است كه استفاده شده و توسط اسپانيايي ها به آمريكايي ها معرفي شده است . مصرف زياد آن ،وضعيت معده هايي راكه از زخم يا سوء هاضمه اسيدي رنج مي برند وخيم تر مي كند . هنگام بارداري بيش ازاندازه مصرف نشود.

  اسطو خودوس

  دم كرده گلها براي سردرد ،خستگي ،قولنج و سوء هاضمه مفيد مي باشد . روغن طبيعي آن از خود اسطو خودوس مفيد تر بوده و براي اهداف متعددي از جمله اگزما ،آفتاب ،سوختگي ها،گزيدگي ها والتيام بريدگي ها استفاده مي شود . داراي خواص آرامبخش بوده و براي اضطراب ،بي خوابي و تسكين دردهاي عمومي مصرف مي شود. فقط گلها مصرف مي شوند . دردوران بارداري اجتناب شود.

  كرفس رسمي

  اجزاي مصرفي ريشه ها و ساقه ها هستند  . اين گياه به عنوان داروي تقويتي گوارشي بوده و سابقاً به عنوان شربت خورده مي شد .همچنين دارا ي خاصيت پيشابزا است اما اگر در بيماري كليه استفاده شود باعث ناراحتي مي شود . چيني ها از آن براي قاعدگي هاي پردرد استفاده مي كردند و درمغرب زمين براي ايجاد قاعدگي استفاده مي شد . طعم كرفس مانند داشته و اغلب براي طعم و مزه دادن به غذا استفاده مي شود . دردوران بارداري استفاده نشود و درصورت بيماري كليه اجتناب شود.

  اسپره كوهي

  در سال 1853 شيمي دانان يك ماده شيميايي موسوم به آسپرين را جداكردند . دردهه 1890 بايد يك توليك مصنوعي مانند آسپرين رامورد فروش تجاري قرار داد . بااين وجود اين گياه به موثري داروي آسپرين عمل نكرده و به سردرد ،درد مفاصل وتب كمك مي كند .آن تأثيرات جانبي آسپرين رانداشته و برخلاف اين دارو داراي ويژگي حمايت از معده مي باشد . محلول يا تنتورآن كاربرد دارد. برگها و گل هابايد درتابستان برداشت  شوند . گل ها بوي مطبوع بادام را داشته و در قرون وسطي به عنوان مطبوع كننده هوا استفاده مي شوند. كودكان زير 16 سال اجتناب كنند . دردوران بارداري و درصورت وجود زخم يا التهاب معده اجتناب شود.

  پونه كوهي

  اگر چه به عنوان ادويه پيتزا از آن استفاده مي شود ولي پونه گياهي قرنها توسط چيني ها براي استفراغ،اسهال،يرقان و خارش استفاده مي شد .از تيره نزديك (مارجورام) بوده و براي درد مفاصل ،سرفه و به عنوان شربت سينه مصرف مي شود .التقاطي ها ازآن به عنوان يك توانبخشي تحريك كننده عمومي استفاده مي كنند. به خاطر خواص تحريك كننده زهداني اش شناخته شده و حكايتي درباره يك پيتزا فروشي كاليفرنيايي داراي شهرت محلي براي شروع زايمان يك خانم حامله مي باشداين امر را ثابت مي كند.دردوران بارداري اجتناب شود.

  ميخك

  اجزاي مصرفي ،روغن طبيعي و غنچه گل هستند . اگر چه اساساًدر آشپزي كاربرد دارد ولي همچنين به علت دارا بودن فنل زياد داراي خاصيت گند زدايي مي باشد . مدت زيادي است كه روغن آن براي درمان درد دندان استفاده مي شود . اجزاي مصرفي غنچه هاي گل خشك مي باشند.

  دراستفاده روغن طبيعي آن استفاده نشود.

  رازيانه

  فقط دانه و ريشه قابل مصرف است . يونانيها از آن براي لاغر شدن استفاده مي كردند و بقراط آن را براي به جريان درآوردن شير در سينه معرفي كرد.امروزه اساساً ازآن براي دفع بادوقولنج در كودكان استفاده مي شود . براي شستشوي چشمها ي خسته نيز مصرف دارد. همچنين در حكم پيشابزا براي سنگهاي ادراري مصرف مي شود . دراستفاده نرمال و طبيعي هيچ منع استعمالي ندارد.

  گل مينا

  بااين وجود كه در قديم براي افسردگي استفاده مي شد اخيراً شهرت جديدي براي درمان ميگرن و سردردهاي ديگر پيدا كرده است . براي پيشگيري از ميگرن ،روزانه يك برگ بخوريد . همچنين براي روماتيسم هاي وخيم و بيماري درد مفاصل مفيد است . به عنوان گل داوودي شناخته شده كه انبوهي از گلهاي شبيه به گل مينا داشته و اغلب به عنوان گياه حاشيه اي در باغها يافت مي شود فقط برگها استفاده مي شوند.خوردن برگها ممكن است باعث زخم دهان شود.از آنجا كه داراي خاصيت لخته شدن خون است آنرا با وارفارين استفاده نكنيد.

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۴ و ساعت 11:59 |
   نقش فضای سبز واهمیت ان در زندگی انسان 
  ۲۴ آذر ۱۳۸۵

  ریشه ارتیاط و علاقه انسان به گیاه از سالهای بسیار دور و شاید از دوران انسانهای اولیه نشأت می گیرد. در طول تاریخ استفاده از گیاه مسیر تكاملی و اشتقاق علمی گسترده أی داشته است. در این راستا از زمان مهاجرت قوم ماد به فلات ایران ، مردم این سرزمین همواره در توسعه فضای سبز و كاشت گیاهان كوشا بوده اند به طوری كه روزگاری ایران به نام كشور گل وبلبل شهرت داشت. ادامه مطلب ...

  ریشه ارتیاط و علاقه انسان به گیاه از سالهای بسیار دور و شاید از دوران انسانهای اولیه نشأت می گیرد. در طول تاریخ استفاده از گیاه مسیر تكاملی و اشتقاق علمی گسترده أی داشته است. در این راستا از زمان مهاجرت قوم ماد به فلات ایران ، مردم این سرزمین همواره در توسعه فضای سبز و كاشت گیاهان كوشا بوده اند به طوری كه روزگاری ایران به نام كشور گل وبلبل شهرت داشت. متأسفانه در دوران اخیر در كشور ما گیاهان مورد بی مهری بسیار قرار گرفته اند، بدین جهت بالا بردن سطح آگاهیهای مردم در مورد فضای سبز و آشنایی با خواص گیاهان ضرورتی است كه مانع بروز فاجعه نابودی شهرها بر اثر آلودگی هوا و محیط زیست می گردد. به همین منظور اهمیت دادن به نقش فضای سبز در زندگی انسانها و ایجاد علاقه بیشتر به درخت وگل وچمن در وجود هركس امری است بسیار مهم كه در اینجا به طور اختصار به مواردی از آن اشاره می شود كه امید است علاقه و تفكر بیشتری را برانگیزد و هركس بتواند مشوقی دلسوز برای ایجاد فضای سبز در محیط زندگی خود باشد:
  ۱) جذب پرتوها
  دو دسته از پرتوهای خورشیدی تأثیرات چشمگیری بر بدن انسان و سایر جانداران باقی می گذارند. یكی از آنها پرتومادون قرمز و دیگری پرتو ماوراء بنفش است.
  احساس آرامشی را كه انسان در سایه، به ویژه در سایه یك درخت احساس می كند تا حدی مربوط می شود به جذب پرتوهای مادون قرمز خورشید توسط درخت(نا گفته نماند كه كه پرتوهای مادون قرمز با طول موج بلند خود خاصیت گرمازایی دارند) و مقداری نیز به دلیل جذب پرتوهای ماوراء بنفش صورت می گیرد . امروزه تأثیرات پرتو ماوراء بنفش بربافت سلولی گیاهان و جانوران و همچنین خاصیت گندزدایی آن بخوبی روشن شده است بنابراین نقش درختان در حمایت از انسان و سایر جانداران در برابر آفتاب سوزان به خوبی روشن می شود.
  ۲) جذب گرد و غبار
  درختان به سبب پراكندگی شاخ و برگ خود بر تمام زوایا و سطوح، همچون یك گردگیر عمل می كنند. اگر درخت را به دقت نظاره كنیم می توانیم تنه آن را به جای دسته و شاخ و برگ آن را به جای پرهای روی یك گردگیر معمولی كه در خانه بكار گرفته می شود ، تصور كنیم.
  با این ویژگی ، درختانی كه در خاك ثابت مانده اند به منزله یك گردگیر كاشته شده در زمین نقش خود را ایفا می كنند.طی بررسیهای بعمل آمده یك هكتار از فضای سبز كه حدوداً ۲۰۰ درخت در آن كاشته شده باشد تا ۶۸ تن از گرد و غبار را در هر بارندگی در خود جذب می كند.كاملاً واضح است كه با وجود چنین درختانی زدودن ۶۸ تن گرد وغبار ، رایگان خواهد شد در صورتیكه بدون این درختان باید هزینه بسیاری را برای این كار اختصاص داد.
  ۳) تولید اكسیژن
  هوای مورد نیاز انسان در روز حدود۱۵ كیلوگرم است. درحالی كه جذب غذای مورد احتیاج وی به آب ۵/۱ كیلوگرم و غذا ۵/۲ كیلوگرم می باشد.از این مقدار هوای سالم كه به بدن انسان وارد می شود ۷۸ درصد آن را نیتروژن و ۲۱ درصد آن را اكسیژن تشكیل می دهد. گازهای دیگر مانند گاز كربنیك، نئون و هلیوم به همراه اكسیدهای ازت و گوگرد مقدار بسیار ناچیزی از وزن هوا را تشكیل می دهند.مثلاً گاز كربنیك ۰۳ %گاز كربنیك سریعاً به مرگ انسان منتهی می شود. تأكید می شود كه مقدار زیادی از اكسیژن آزاد شده در طبیعت از طریق فضای سبز تولید می گردد. حال اگر درخت و فضای سبزی وجود نداشته باشد مشكل انسان در رابطه با وجود گازكربنیك در هوا و كمبود اكسیژن به خوبی نمایان می شود.علفها و چمنزارها اگر چیده و كوتاه نشوند سطح سبز زیادی را به وجود می آورند مثلاً یك متر مربع چمن چیده(بریده) شده به ارتفاع ۳-۵ سانتیمتر دارای ۶تا۱۰ مترمربع سطح سبز می باشد.در صورتی كه همین چمن در حالت كوتاه نشده در هر متر مربع دارای ۲۰۰متر مربع سطح سبز است.براساس این محاسبه تنها ۵/۱ مترمربع چمن كوتاه نشده میتواند به اندازه یك انسان در یك سال اكسیژن تولید كند.
  ۴) تولید فیتونسید:
  بررسیهای دانشمندان علم محیط زیست نشان می دهد كه درختانی مانند گردو،كاج ، نراد،بلوط ، فندق، سروكوهی،اكالیپتوس،بید،افرا،زبان گنجشك و داغداغان از خود ماده ای به نام فیتونسید در فضا رها می سازند كه برای بسیاری از باكتریها و قارچهای تك سلولی و برخی از حشرات ریز اثر كشندگی دارد.در عین حال تولید چنین موادی توسط درختان برروی انسان اثر فرح بخشی دارد. دلیل این امر را دانشمندان چنین بیان می كنند:مغز انسان از دو نیمكره چپ و راست تشكیل شده است.نیمكره راست در تنظیم احساس غریزی و طبیعی انسان مانند احساس محبت،خواب و نیازهای دیگر طبیعی نقش دارد.در حالی كه نیمكره چپ كار به نظم كشیدن كارهای مكانیكی انسان مانند تنظیم وقت و سروقت حاضر بودن را بعهده دارد. انسان شهرنشین به دلیل درگیری در كارهای روزمره و شرایط محیط زیست شهری به مراتب كار بیشتری از نیمكره چپ خود می كشد كه ایت امر موجب اختلال بین دو نیمكره مغز و در نتیجه عملكرد طبیعی مغز انسان می گردد.دانشمندان پی برده اند كه درختان به سبب رهاسازی مواد شبیه فیتونسید می توانند تعادل بین دو نیمكره مغز را به خوبی برقرار ساخته و حالت طبیعی و آرام بخشی را به انسان ارزانی دارند.بنابراین نقش آرامبخشی درختان و فضای سبز به خوبی نمایان می گردد.
  ۵) تعدیل آب و هوا:
  درختان با تعریق و تعرق خود نقش حساسی در كاهش دمای میكروكلیما و افزایش رطوبت نسبی هوا ایفا می كنند.دمای یك هكتار فضای سبز در مرداد ماه تا ۵/۴ درجه كمتر از فضای مجاور خالی از درخت است.و به همین نحو رطوبت نسبی درون یك فضای سبز تا۱۱% بیش از محیط خارج اندازه گیری شده است.با تعدیل دو پارامتر یاد شده ،فضای سبز، میكروكلیمایی به وجود می آورد كه آسایش فیزیكی مناسبی برای زیست انسان در پی دارد.
  ۶) موثر در كاهش آلودگی صدا:
  در حالی كه آلودگی هوای تهران یا آلودگی جویهای سیاه رنگ و گندیده قابل رؤیت می باشد،بسیاری از شهروندان تهرانی جنجال هیاهوی اطراف خود را آگاهانه یا ناخودآگاهانه نادیده گرفته و آن را جزئی تفكیك ناپذیر از زندگی شهری می دانند. صدای گوش خراش فروشندگان دوره گرد با بلندگو، موتورسواران با سروصدا در هر ساعت از روز،اتومبیلها با اگزوز ناقص و بوق زدنهای بی مورد،مته های مختلف جهت كندن و لوله گذاری و با آسفالت خیابانها ، صدای بلندگوهای گوناگون ، فضای شهررا با آلودگی صوتی ،آلوده می سازند.
  باید توجه كرد كه عادت به نوعی آلودگی دلیل برمصونیت در مقابل آن نیست بلكه عادت به معنای كاهلی ، و هرچه بیشتر مستهلك شدن و غرق شدن در آلودگی است.اخطاریه اتحادیه پزشكان مبنی برآلودگی صوتی را باید جدی تلقی كرد. هرصدای نا خواسته ای كه به گوش انسان برسد آلودگی صوتی محسوب می شود و حتی صدای موسیقی ملایمی كه به طور نا خواسته از خانه همسایه به گوش برسد آلودگی صوتی به حساب می آید زیرا خود مخل آسایش فرد است.عكس العمل انسان در برابر صدا بستگی به عوامل ذهنی مثل شدت صدا ، فركانس صدا و به عوامل عینی مانند مقبولیت یا عدم مقبولیت فرستنده صدا دارد.صداهای ملایم عكس العملهای خاصی را در انسان پدید می آورد هنگامی كه شدت صدا به ۷۰ یا ۸۰ دسی بل می رسد تأ ثیرات سر وصدا می تواند ایجاد كری موقتی یا دائمی كند،و آن در حالی است كه سلولهای گیرنده گوش به طور شدیدی در معرض صدا قرار گیرند.این تأثیرات بر انسان به طور مستقیم صورت می گیرد.تآثیرات غیر مستقیم صدای ناخواسته بر انسان غیر قابل لمس است.بی خوابی ،پاره شدن افكار ،كم حوصلگی ،عصبی بودن ، بروز بیماریهای روانی ، از عوارض صداهای ناخواسته است.
  سبك شدن خواب ـ كاهش زمان خواب عمیق كه جزء آلودگیهای ناخودآگاه هستند.كاهش مدت رویا ـ پریدن از خواب بر اثر صداهای ناهنجار كه آلودگی آگاه شمرده می شوند.واكنشهای فوق به وسیله آلودگی صوتی معادل ۴۰-۵۰ دسی بل ایجاد می شود و حاصل این واكنشها بدون تردید ، كاهش بازده قدرت فكری و جسمی را در پی دارد.
  ● به علاوه واكنشهای اعصاب گیاهی انسان نیز به نسبت آلودگی متفاوت است:
  ۱) كاهش ضربان قلب و ناراحتی در آهنگ قلب و چرخه خون(افزایش احتمال سكته قلبی
  ۲) واكنشهای ناشی از فشار عصبی،در نتیجه تولید بیش از حد هورمون فرار آدرنالین و هورمون حمله آدرنالین می گیرد.
  ۳) دگرگونی آهنگ تنفس و نبض
  ۴) كاهش گرمای پوست
  ۵) كاهش واكنش مقاوم به صوت
  ۶) تنگی عروق
  ۷) اختلال در نظم متابولیسم بدن
  ۸) آلودگی صوتی غیرقابل تحمل كه خود موجب انحراف سیستم اعصاب گیاهی و حركتی شده كه در نتیجه این اختلال بر كل بدن مؤثر است.این جریان موجب بروز یك سلسله واكنشهای احساسی می گردد.مانند اختلال در حركت معده پیدایش تومور در معده و روده ، درد اعضاء درونی به صورت كنش و پیچش.
  ● رابطه بین سروصدا و سرطان:
  براساس تازه ترین مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران فرانسوی ، بین سر و صدا و بیماری سرطان در انسان رابطه ای نزدیك وجود دارد.این مطالعات جدید و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله فرانسوی(پاری ماچ) درج شده است.در آنجا آمده است:سروصدای شدید و تكرار آن باعث تضعیف عمومی مصونیت بدن انسان و در نتیجه تضعیف مقاومت وی در مقابل بیماریهای خطرناك می شود. بر اساس این مطالعات ، سروصدای زیاد بر ساختار هورمونهای بدن انسان تأثیر منفی می گذارد و باعث اخلال در كار آنها و سپس سرطان هورمون می شود.
  ●نقش گیاهان در كاهش آلودگی صدا:
  امروزه دانشمندان ثابت كرده اند كه درختان و درختچه های می توانند در كاهش آلودگی صدا مؤثر باشند اگرچه خود صدا ممكن است رشد گیاه را به مخاطره می اندازد. كاهش رشدی در حدود۴۱% دریك مزرعه توتون كه در معرض صدای شدید قرار گرفته ، دیده شده است. به هر حال كیفیت كاهش صدا در درختان و درختچه های مختلف برحسب اندازه برگ ، تراكم شاخ و برگ ، نوع و بلندی درخت تفاوت دارد.
  با آزمایشهایی كه به عمل آمده دیده شده كه درختان و فضای سبزی كه درحاشیه خیابانها ایجاد شده است اثركاهندگی بیشتری نسبت به دیوارهای صداگیرپیش ساخته و مصالح ساختمانی دارند.با این حساب نقش فضای سبز در كاهش آلودگی صوتی و كاهش هزینه های ساختمانی (دوجداره شدن پنجره ها و دیوارهای بلند) و زیبایی شهر كاملاً مشخص می شود.  منبع کشاورز جوان

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در پنجشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۴ و ساعت 11:3 |
     

  لیست فروش

   ردیف                 نوع گل                    ردیف                          نوع گل

  1

  آگاو

  2

  آئونیوم

   

  3

  اسپیره

  4

  انگور

   

  5

  انجیر

  6

  ازگیل ژاپنی

   

  7

  اقاقیای چتری

  8

  انار

   

  9

  اختر

  10

  برگ عبایی

   

  11

  برگ قاشقی

  12

  بلبرژیا

   

  13

  به ژاپنی

  14

  بید مجنون

   

  15

  بادرنگ

  16

  پیچ اناری

   

  17

  پوتوس

  18

  پالم

   

  19

  ترون گلدانی

  20

  ترون هلندی

   

  21

  توت فرنگی

  22

  چنار گلدانی

   

  23

  ختمی گلدانی

  24

  خاک زراعتی کیسه ای

   

  25

  دم موشی

  26

  دراسنای سبز

   

  27

  دراسنای پرچمی

  28

  رز زمینی

   

  29

  رز گلدانی

  30

  رز مارینوس

   

  31

  زرشک زینتی

  32

  ژونی پروس رونده

   

  33

  ژونی پروس  ایستاده

  34

  زیتون

   

  35

  سانسوریا

  36

  سوسن

   

  37

  سیکاس بذری

  38

  شمشاد نعنایی ساده گلدانی

   

  39

  شمشاد توپی

  40

  شمعدانی

   

  41

  شاخ گوزنی

  42

  شاه پسند

   

  43

  طاووسی

  44

  فردوسی

   

  45

  فیکوس

  46

  فیلو دندرون

   

  47

  کتناستر

  48

  کاغذی

   

  49

  کاکتوسها

  50

  کود کیسه ای

   

  51

  کاج تدا

  52

  گل یخ

   

  53

  گلدان سفالی

  54

  مرجان

   

  55

  مارچوبه (هر دو نوع)

  56

  مروارید

   

  57

  ماگنولیا

  58

  ماهونیا

  59

  نخل مرداب

  60

  نسترن

   

  61

  نشائ زمینی خزانه

  62

  ورنیا

   

  63

  نهال گردو

  64

  نارنج گلدانی پلاستیکی

   

  65

  نشائ فصلی

  66

  ون باکی

   

  67

  ون ریشه لخت

  69

  یوکای آپارتمانی

   

  70

  انواع یاس 

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در چهارشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۳ و ساعت 12:13 |

  شناسنامه

  زرشک Berberidaceae :تیره
  Berberis Vulgaris – B.pauciflora salisb :نام لاتین
  Barberry :نام انگلیسی
  زرشک :نام فارسی
  عقده – عودالریح- انبرباریس :نام عربی

  شرح گیاه

  درختچه ای خاردار به ارتفاع 1 تا 3 متر و دارای شاخه هایی شکننده است. ارتفاع بعضی نمونه های آن در محیط های مساعد به 6 متر می رسد. گیاه یک پایه و گلهایش دو جنسی است یعنی هر گل هم اندامهای نر دارد و هم اندامهای ماده. گل زرشک مرکب است و از قطعات 3 تایی تشکیل شده است، که در دو ردیف حلقوی قرار گرفته اند. پرچم های زرشک 6 عدد هستند که در 2 ردیف 3 تایی قرار می گیرند. برگهایش چرمی و فاقد استمات یا منقد در سطح بالایی است این برگها در بعضی واریته ها صاف و در برخی دندانه دار است. بوته زرشک خاردار است و خارهای آن از تبدیل برگها بوجود آمده اند که در محل اتصال خارها به شاخه پهن تر می شوند. دارای انواع وحشی و پرورش یافته جهت مصرف مواد غذایی و انواع زینتی می باشد. انواع وحشی در دامنه های جنوبی وشمال البرز تا فیروزکوه تا ارنگه و طالقانه و میانه و عمارلوی گیلان در بلندیهای 1000 تا 2000 متری انتشار دارند. نوع پرورش یافته و بی دانه آن در بیرجند وقاینات کاشته می شود. که جهت چاشنی خوراک استفاده میشود. نوع زینتی با گلهای زرد رنگ وجود دارد که میوه هایش به رنگ زرد هستند و معمولاً به صورت درختچه در پارکها کاشته می شود. انواع زرشک هایی که تا کنون در ایران دیده شده اند عبارتند از: 1- Berberis crataegina جنگلی است و به صورت وحشی در دامنه های جنوبی البرز( از فیروزکوه تا ارنگه و طالقان و میانه بین ارتفاع 1000 تا 2800 متر انتشار دارد.) می روید درختچه ای است به بلندی یک متر، درازای خار آن تا 3 سانتی متر هم می رسد. 2- B. integerrima بلندیش تا 3 متر هم می تواند برسد. بیشتر در شمال آذربایجان یعنی در اطراف خوی و قطور به صورت وحشی دیده می شود ولی در نواحی دیگر مثل منجیل تا زنجان اطراف کرج ( دره کرج، گچسر، ارنگه و شهر ستانک ،سیاه بیشه ، پل زنگوله) هم وجود دارد. 3- B . orientalis در جنوب خراسان در باغها به صورت اهلی و به منظور بهره برداری کشاورزی کاشته می شود. 4- B.vulgoris ارتفاعش می تواند تا 5/2 متر هم برسد و در شمال ایران و آذربایجان به صورت وحشی می روید.

  نیاز اکولوژیکی

  آبیاری : زرشک عملاً به آب وهوای کویری و خشک و گرم و پر آفتاب علاقمند است ولی در چنین مناطقی کمبود شدید آب وجود دارد لذا حتماً باید بوسیله آبیاری مصنوعی کمبود جبران شود. مهمترین زمان آبیاری بوته های زرشک با بازشدن گلهایش شروع شده و تا هنگام برداشت محصول ادامه دارد. هرگاه در همین فاصله زمانی آب کافی و لازم به ریشه های گیاه نرسد میوه هایش پوک و خشک شده و در نتیجه مقدار محصول پایین می آید. سایر مواقع هم باید تا آنجا که ممکن باشد مثلاً هفته ای یکبار از آبیاری غفلت نکرده تا گیاه بتواند به رشد و زندگی عادیش ادامه داده و محصول کافی هم بدهد. آب و هوا: زرشک به صورت وحشی در آب و هوای مرطوب و هوای خشک می روید ولی در آب و هوای خشک کویری رشد بهتر کرده و میوه زیادتر و خوشمزه تر می دهد البته در صورتیکه نیاز آبی آن بوسیله آبیاری برطرف شود نور آفتاب زیاد و گرمایی حدود 35 درجه حتماً برایش لازم است . خاک: زرشک معمولاً خاکهای شنی- رسی و سبک را به خاکهای سنگین رسی ترجیح می دهد ولی قادر است حتی در زمینهای سنگلاخی هم زندگی کرده و محصول بدهد. در جنگلهای شمال ایران درختچه های زرشک در زمینهای رسی رشد کرده و مقدار نسبتاً ناچیز میوه های زرشک هسته دار محصول می دهند ( بیشتر جهت تهیه آب زرشک و یا رب زرشک استفاده می شود) ارتفاع درختچه در این نقاط هم بندرت از 5/1 متر بلندتر می شود. زرشک در زمینهای اسیدی رشد کمی دارد و برعکس در زمینهای نسبتاً قلیایی هم رشد درختچه و هم محصولش خوب است بهترین PH برایش حدود 7 تا 8 است. لذا در زمینهای آهکی حاشیه های کویری در صورت وجود آب کافی برای آبیاری بخوبی رشد کرده و محصول می دهد. کود: در مناطق جنوبی استان خراسان معمولاً بعضی اوقات مقدار کمی کود حیوانی می دهند لیکن زرشک مثل هر میوه دیگر نیاز به کود دارد که از کودهای توصیه شده به خاک لازم است قبل از کاشتن نهال کود پوسیده حیوانی 70 تن در هکتار- کود ازته به صورت N حدود 100 کیلو در هکتار کود فسفره به صورت P2O5 حدود 100 کیلو در هکتار- کود پتاس به صورت K2O حدود 50 کیلو در هکتار به خاک اضافه نمود که پس از اضافه کردن این کودها بر روی خاک با یک شخم عمیق کودها را به داخل خاک می فرستند تا در دسترس ریشه ها قرار گرفته و مورد استفاده آنها قرار گیرد. با وجود غنی بودن خاکهای ایران مرکزی از کود K2O باید هر سال کود پتاسی را به زمین داد چون زرشک و میوه هایش نیاز مبرمی به آن دارند در سالهای بعد هم هر ساله کودهای فوق الذکر به همین مقدار و نصف کود حیوانی را به باغ زرشک داده و تنها به کمک رتیواتور باید آنها را به داخل خاک می فرستاد. کودهای معدنی را به صورت کودهای برگی در مواردی که آبیاری به وسیله باران مصنوعی انجام می گیرد نیز به بوته های زرشک می توان داد چون برگهای زرشک قادرند آب و مواد یا کودهای محلول در آب را هم جذب کنند. مشروط بر اینکه کمتر از یک درصد باشد غلظتهای بیشتر از آن باعث سوخت برگها و در نتیجه از بین رفتن بوته ها می شوند. کودسبز در صورت وجود آب کافی و امکان آبیاری بسیار مفید بوده و مثل کود حیوانی قادر است که خواص فیزیکی خاک را بهتر کند. از جمله گیاهانی که برای کودسبز توصیه می شوند عبارتند از: شبدر برسیم ، انواع چغندرها و هر نوع گیاهی که تولید برگ را زیاد می کند، هستند.
  img/daneshnameh_up/0/07/PICT0001.jpg

  ازدیاد

  بطور کلی راههای ازدیاد زرشک به قرار زیر است: 1- پاجوش طوقه ای، 2- خوابانیدن، 3- قلمه، 4- بذر 1- پاجوش طوقه ای: زرشک به وسیله پاجوش ازدیاد می یابد. همه ساله نهالهای تازه ای از پای بوته ها به صورت پاجوشها تولید و رشد می کنند پاجوشها از روی طوقه بوجود می آیند و به همین دلیل هم آنها را با جوشهای طوقه ای می نامند ازدیاد به وسیله پاجوش مهمترین و متداول ترین راه ازدیاد بوته های زرشک است. به تناسب قوی یا ضعیف بودن درختچه ها بعد از یکسال یا دو سال می توان پاجوشهای ریشه دار و خوبی به دست آورده و درجای دیگر آنها را کاشت. هنگام جدا کردن پاجوشها از گیاه مادری باید سعی کرد که پاجوشها ریشه های زیادتری داشته باشند ازدیاد پا جوش، ازدیادی غیرجنسی است و در ازدیادهای غیرجنسی هر نهال تمام خواص گیاه مادری را تا حدود صد درصد به ارث می برد. 2- خوابانیدن: هرگاه شاخه های جوان یک الی دو ساله را در پائیز در خاک بخوابانند نخست ریشه داده و پس از یکسال از جوانه هایشان نهالهایی به تدریج سر از خاک بیرون می آورند این شاخه ها را پس از آنکه خوب رشد کرده و قوی شدند از گیاه مادر جدا کرده و در محل نهایی می کارند. ریشه های زرشک در برابر سرمای هوا خیلی حساس هستند لذا باید پیش از بیرون آوردن نهالها از خاک چاله های 50 × 50 × 50 سانتی متر را آماده کنند، و نهالها را به محض بیرون آوردن از خاک فوراً در چاله ها کاشته تا صدمه نبینند. یا آنکه ریشه هایش را به وسیله کمی خاک و یک کیسه پلاستیکی می پوشانند. 3- قلمه: اگر در اسفندماه قلمه، بزنند قلمه ها ریشه داده و رشد می کنند و سال بعد یا حداکثر 2 سال بعد قابل کاشت خواهند شد. قلمه زدن تنها در بعضی از انواع زینتی موفقیت آمیز است و 2 سال بعد نیز قابل انتقال است. 4- بذر: زرشک دانه دار می تواند با بذر ازدیاد یابد برای این کار بذر به مدت 2 ماه در گرمای 6 درجه بالای صفر گذاشته و سپس آنرا می کارند.

  کاشت

  نهالهای زرشک را در اواسط پائیز بعد از برداشت محصول و پس از اینکه زمین را آماده کرده اند، می کارند برای آماده کردن زمین کودهای ضروری ( شیمیایی- دامی) را به خاک اضافه نموده سپس شخم نیمه عمیق می زنند. آنگاه چاله ها را دراندازه 50 × 50 × 50 در سانتی متر حفر کرده و طبق روال کار یک مشت کود فسفره و ازته داخل هر چاله به طور یکنواخت هنگام خاک ریزی برای کاشت نهال با خاک مخلوط می کنند در بعضی از مناطق که سرمای زمستانی شدید دارند هنگام خاک ریزی مقداری کاه هم داخل چاله می ریزند تا ریشه های بسیار حساس به سرمای نهال، یخ نزنند. باغهای زرشک روی فرم های منظم یعنی مثلثی یا مربعی و یا مستطیلی با فاصله 4×4 متر یا 5×5 متر و 7×7 متر احداث می کنند.کاشت نهالهای زرشک در اوایل بهار نیز امکان پذیر است ولی احتمال گرفتن درختچه ها در پائیز بیشتر است چه ریشه ها زمان بیشتری برای رشد در اختیار دارند.

  داشت

  بعد از کاشت نهالها مراقبت های لازم را باید انجام داد و بهترین این مراقبتها آبیاری در نقاط کم باران است که زمانی باید انجام گیرد که گیاه بدان نیاز دارد. پس از رشد کامل و در زمان بازدهی نیز همین موضوع باید با دقت رعایت شود تا گیاه بتواند قدرت بازدهی خود را بخوبی نشان دهد. از دیگر مراقبتها هرس و مبارزه با بیماریها و آفات می باشد. هرس : در هرس به بریدن شاخه های خشک شده و بیمار قناعت می شود با توجه به اینکه زرشک تنها روی شاخه های پارساله میوه می دهد و هر شاخه هم تنها یکبار درزندگی به میوه می نشیند تصور می رود که هنگام برداشت محصول بهتر است که شاخه های میوه دار را با میوه اش به وسیله قیچی باغبانی هرس کرد تا شاخه ای که از لحظه دادن محصول بی فایده روی درختچه باقیمانده و قسمتی از غذای شاخه هایی را که سال بعد باید محصول بدهند به سمت خودش جذب می کند، حذف شود و در نتیجه غذا و شیو غذایی بیشتری در اختیار شاخه های محصول دهنده سال بعد قرار گیرد تا بتواند در سال بعد محصول زیادتری بدهد. بریدن پاجوشها از پای بوته ها به منظور ازدیاد درختچه ها نیز خود نوعی هرس است. هرس درختچه های زرشک را در فصلهای پائیز و زمستان باید انجام داد. هدف از هرس در سالهای نخست فرم دادن به درختچه است که معمولاً دارای چند تنه است. از سال چهارم به بعد که کم کم دوران باردهی بوته زرشک آغاز می شود آنرا معمولاً مثل سندان هرس می کنند به همین دلیل آنرا هرس سندانی می نامند چون از دور به شکل سندان است چنانچه هرس مرتب همه ساله و به طور صحیح انجام نگیرد مقدار محصول کاهش می یابد. - بیماریها و آفات: آفات زرشک حشرات جونده و مکنده و همچینن قارچها هستند که به وسیله حشره کشها و قارچ کشها با آنها مبارزه می شود. بیماریهای و انگلهای مهم زرشک بقرار زیر است: 1- رنگ سیاه گندم pucchinia gramini را می توان نام برد لازم به ذکر است زرشک میزبان حد واسطی برای زنگ سیاه که یکی از بیماریهای صعب العلاج گندم است می باشد این قارچ یک دوره زندگی خود را روی زرشک می گذراند. لذا همیشه باید سعی کرد که محل زرشک کاری از مزارع گندم دور باشد تا اسپورهای قارچ بر روی بوته های گندم انتقال نیابند. بعضی از شرایط جوی مثل رطوبت و گرما نیز می توانند به این بیماری شدت دهند. رعایت تناوب زراعی از شدت بیماری در گندم می کاهد. 2- سفیدک سطحی زرشک 3- شته زرشک ( یکی از مهمترین آفات) 4- پروانه انگشتری 5- مگس گیلاس 6- پروانه ابریشم باف ناجور
  img/daneshnameh_up/b/be/berberisvulgaris.jpg

  برداشت

  نهالهای زرشک در سن 3 تا 4 سالگی محصول دادنشان را شروع می کنند. گرده افشانی زرشک به وسیله حشرات از جمله زنبورعسل انجام می شود. زرشک معمولاً روی شاخه های پارساله میوه می دهد. بهترین زمان برداشت وقتی است که دانه های زرشک کاملاً یکنواخت قرمز شده باشند و این معمولاً اوایل پائیز است. برداشت آن با دست به دلیل وجود خارهای فراوان در بوته، دشوار است.برای این کار سفره ای زیر درختچه پهن کرده و با یک چوب دستی دراز ضرباتی آهسته به تک شاخه ها وارد می کنند تا هم میوه ها روی سفره بیفتند و هم شاخه ها صدمات زیادی نبینند. پس از چیدن آنها را معمولاً خشک می کنند. رنگ میوه ها در دوران رشدشان نخست، سبز بعد، قرمز و در آخر سیاه است. آبانماه معمولاً زمان برداشت محصول زرشک است در صورتیکه بارانهای پائیزی اجازه دهند هرچه دیرتر محصول را برداشت کنند بهتر است زیرا میوه شیرین تر و خوشمزه تر می شود. میوه نارس کمی گس است. روش برداشت همانطور که در بالا ذکر شد دست چینی و ترکه زنی است زرشک در چهار سال اول محصول زیادی نمی دهد. از سال پنجم نخستین محصول نسبتاً اقتصادی آغاز می شود، در سال هفتم میانگین محصول زرشک به 2 تن در هکتار می رسد. با بالا رفتن سن درخت مقدار محصول درختچه های زرشک نیز زیادتر می شود. بیشترین اندازه باردهی آنها از چهارده سالگی شروع شده و تا 25 سالگی ادامه می یابد دوره بازدهی زرشک حداکثر تا 85 سالگی است. از هر 4 کیلو زرشک تازه یک کیلو زرشک خشک دست می آید. پس از چیدن زرشکها را روی پارچه ریخته و در آفتاب خشک کنند.

  دامنه انتشار

  کرج کلاک نواحی کوهستانی شمال ایران، گیلان: رودبار، مازندران: دره چالوس کجور، بین نمازیه و زانوس در 2400- 1600 متری جنگل کندوان پل زنگوله در 2500 متری، دره تالار، گرگان: آلمه، آذربایجان ، قره داغ در نزدیکی حسن بیگلو و بعضی نواحی خراسان
  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در سه شنبه ۱۳۸۶/۰۸/۰۸ و ساعت 10:31 |
  ***فروش دیسک فشرده و جزوات پرورش گل وگیاهان زینتی***

  تلفن تماس ۰۹۱۸۸۵۹۱۳۹۷

  ایمیلfarshadpileste@yahoo.com

     با تشکر مدیریت وبلاگ

  + نوشته شده توسط مهندس فرشادپیلسته تلفن7452469-0911 در شنبه ۱۳۸۶/۰۷/۱۴ و ساعت 23:2 |